Παγκόσμιο Κύπελλο Χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Λετονία - Ρωσία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο Χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Λετονία - Ρωσία

Βίντεο: Γεωργία vs Ελλάδα 0-2 Ανταύγειες | Πρόκριση Παγκοσμίου Κυπέλλου - 2022 2024, Απρίλιος

Στις 18 Μαΐου 2019, η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου έπαιξε τον πέμπτο αγώνα της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Σλοβακία. Οι πτέρυγες της Ilya Vorobyov αντιτάχθηκαν από λετονικούς παίκτες χόκεϋ, οι οποίοι δεν είχαν χάσει ακόμη τις πιθανότητες να φτάσουν στο αποφασιστικό στάδιο του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Το παιχνίδι αναμενόταν να είναι πεισματάρης και χωρίς συμβιβασμούς.

Για να διατηρήσουμε τις πιθανότητες να φτάσετε στα πλέι οφ της εθνικής ομάδας της Λετονίας, ήταν απαραίτητο να λάβετε πόντους από τη ρωσική ομάδα. Οι παίκτες της Βαλτικής χόκεϋ είναι καλά συντονισμένοι στον επερχόμενο αγώνα, ο οποίος έγινε σαφής από τις πρώτες βάρδιες.

Το αρχικό τμήμα του παιχνιδιού πραγματοποιήθηκε υπό υψηλή πίεση από τους Λετονούς. Οι παίκτες του χόκεϊ της ρωσικής εθνικής ομάδας αντιμετώπισαν μεγάλα προβλήματα όταν βγήκαν από τη δική τους ζώνη. Ωστόσο, μετά την πρώτη αλλαγή των τριών Ovechki - Kuznetsov - Barabanov, το παιχνίδι μεταφέρθηκε στον στόχο της εθνικής ομάδας της Λετονίας. Λεγεωνάριοι από την Ουάσινγκτον δεν επέτρεψαν στους Λετονούς να εγκαταλείψουν τη δική τους ζώνη, δημιουργώντας επικίνδυνες στιγμές. Μια τέτοια δραστηριότητα των Ρώσων δεν οδήγησε σε ένα εγκαταλελειμμένο ξωτικό.

Στα μέσα της περιόδου άρχισαν οι μετακινήσεις. Στην αρχή, οι εθνικές ομάδες έπαιξαν σε ίσες, αλλά ελλιπείς συνθέσεις (τέσσερις έως τέσσερις), και στη συνέχεια οι Ρώσοι έφυγαν ξανά. Όταν έπαιζε τέσσερα με τρία, η εθνική ομάδα της Λετονίας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στον αγώνα. Στο 11ο λεπτό, ο Oskar Tsibulskis σημείωσε, χτυπώντας την κοντινή γωνία του τέρματος του Andrei Vasilevsky. Ο τερματοφύλακας Tampa Bay Lightning δεν κατάφερε να μετεγκατασταθεί λόγω της γρήγορης μεταφοράς Λετονών. Η γωνία του στόχου των Ρώσων παρέμεινε απροστάτευτη.

Σύντομα η ρωσική εθνική ομάδα πήρε την ευκαιρία να ανακτήσει. Οι χρεώσεις της Ilya Vorobyov έπαιξαν στην πλειοψηφία για τέσσερα λεπτά. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ένα πλήθος επιθέσεων έπληξε την πύλη της λετονικής ομάδας. Ο Νικήτα Κουτσέροφ και ο Γκούσεφ χτύπησαν το σκελετό, ο Αλέξανδρος Οβέχκιν πολλές φορές ρίχτηκε επικίνδυνα στον στόχο. Όλες αυτές οι προσπάθειες δεν οδήγησαν σε γκολ. Η εθνική ομάδα της Λετονίας σηκώθηκε ηρωικά.

Στο τέλος της περιόδου, οι Ρώσοι θα μπορούσαν να χάσουν περισσότερα σε μια επικίνδυνη αντεπίθεση, αλλά ο Αντρέι Βασιλέφσκι έσωσε την ομάδα. Για πρώτη φορά στο τουρνουά, η ρωσική εθνική ομάδα έχασε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ο αριθμός πριν από τη σειρήνα για το διάλειμμα δεν έχει αλλάξει. Η Λετονία ήταν 1: 0.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Ρώσοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν το σκορ. Το ισχυρό σουτ του Ντμίτρι Όρλοφ έφτασε στο στόχο του. Χρειάστηκε ο αμυντικός της Ουάσιγκτον, μόλις 27 δευτερόλεπτα από το πλάγιο για να δέσει τον πίνακα αποτελεσμάτων.

Στο 4ο λεπτό της περιόδου, επηρεάστηκε το πλεονέκτημα των πιο εξειδικευμένων παικτών χόκεϋ. Η ρωσική πλειοψηφία ταξιαρχία υπό την ηγεσία του Evgeny Malkin διοργάνωσε το δεύτερο puck εναντίον των λετονικών παικτών χόκεϋ. Η Νικήτα Γκούσεφ διακρίθηκε με τη μεταβίβαση του Ευγένι Ντάντονοφ. Μετά το γκολ, οι Ρώσοι συνέχισαν να κυριαρχούν. Το «κόκκινο αυτοκίνητο» επιτέθηκε πολύ και επικίνδυνα, με αποτέλεσμα τον τρίτο στόχο εναντίον της εθνικής ομάδας της Λετονίας. Αυτή τη φορά, ο κορυφαίος σκόρερ του τρέχοντος τουρνουά, Nikita Kucherov, σκόραρε ένα προς ένα με τον τερματοφύλακα.

Το τέλος της περιόδου για τη ρωσική εθνική ομάδα αποδείχθηκε τσαλακωμένο. Ο λόγος για αυτό ήταν δύο διαγραφές, εξαιτίας των οποίων οι εγχώριοι παίκτες χόκεϋ αναγκάστηκαν να ολοκληρώσουν το δεύτερο είκοσι λεπτά τρία μαζί με πέντε αντιπάλους. Η άμυνα των Ρώσων κράτησε, το σκορ 3: 1 παρέμεινε μέχρι τη σειρήνα για το διάλειμμα.

Στην τελευταία περίοδο, οι θεατές δεν είδαν τα εγκαταλελειμμένα πλυντήρια. Το πιο κοντινό σε ένα γκολ ήταν οι Ρώσοι παίκτες χόκεϊ, Νικήτα Κουτσέροφ και Ντμίτρι Όρλοφ, αλλά οι ρίψεις αυτών των παικτών χόκεϋ δεν είχαν ακρίβεια. Για την εθνική ομάδα της Λετονίας έπαιξε το πλαίσιο της πύλης. Το τελικό σκορ του αγώνα 3: 1 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας επέτρεψε στους εγχώριους παίκτες να κερδίσουν την πέμπτη νίκη στο τουρνουά, χάρη στο οποίο η ρωσική ομάδα διατηρεί την πρώτη γραμμή στο τραπέζι του ομίλου Β του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2019.