Αποτελέσματα του Ολλανδικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2018-2019

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Αποτελέσματα του Ολλανδικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2018-2019

Βίντεο: Αποτελέσματα (μέχρι στιγμής) 1ης αγωνιστικής 2018-19 Superleague Αθλητική Κυριακή-ΕΡΤ 2024, Απρίλιος

Το ολλανδικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου δεν συγκαταλέγεται στα τέσσερα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα εσωτερικού. Ωστόσο, αυτό το τουρνουά έχει τα δικά του ξεχωριστά εντυπωσιακά χαρακτηριστικά. Στην ελίτ διαίρεση του Ολλανδικού πρωταθλήματος, λέσχες με πλούσιο ιστορικό ποδοσφαίρου, κάθε χρόνο αυτό το πρωτάθλημα δίνει στους νέους νέους ποδοσφαιριστές που γίνονται σημαντικοί παίκτες για τους μεγάλους μεγάλους του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Το εγχώριο πρωτάθλημα του Ολλανδικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου είναι ένα συναρπαστικό τουρνουά με πολλούς υποσχόμενους νέους ποδοσφαιριστές από όλο τον κόσμο. Χάρη σε αυτό, οι αγώνες της Eredivisie είναι φωτεινοί, το ποδόσφαιρο που εκτελείται από πολλούς συλλόγους καλείται από ειδικούς "ειλικρινείς", ξένοι προς τον πραγματισμό.

Νικητές Ολλανδικού Πρωταθλήματος 2018-2019

Υπάρχουν 18 ομάδες που ανταγωνίζονται στο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Ολλανδικής ελίτ. Κατά τη διάρκεια της σεζόν, στο πλαίσιο του εγχώριου πρωταθλήματος, οι σύλλογοι διεξάγουν 34 γύρους. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, τα χρυσά μετάλλια της σεζόν 2018-2019 κέρδισαν η Ajax Amsterdam. Αυτή η θρυλική ομάδα κατάφερε να ερωτευτεί με ουδέτερους οπαδούς από όλο τον κόσμο. Ο σύλλογος επιδόθηκε με επιτυχία στο Champions League, σταματώντας στο ημιτελικό στάδιο. Στο εγχώριο πρωτάθλημα, η Ajax υπήρξε τρομερή δύναμη καθ 'όλη τη διάρκεια της σεζόν. Σε 34 αγώνες του τουρνουά, οι παίκτες του Άμστερνταμ κέρδισαν 28 συναντήσεις, έπαιξαν 2 παιχνίδια με ισοπαλία, έχασαν σε 4 αγώνες. Αυτό του επέτρεψε να κερδίσει 86 πόντους, κάτι που ήταν αρκετό για το πρωτάθλημα. Για πρώτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια, ένα κλαμπ του Άμστερνταμ πέτυχε τέτοια επιτυχία στην εγχώρια σκηνή. Τα στατιστικά των γκολ που σημείωσε η "Ajax" είναι εντυπωσιακά (σύμφωνα με αυτόν τον δείκτη, ο σύλλογος είναι ο καλύτερος στην Ευρώπη). Οι ποδοσφαιριστές του Άμστερνταμ χτύπησαν το γκολ των αντιπάλων 119 φορές.

Η δεύτερη θέση στο Ολλανδικό Πρωτάθλημα 2018-2019 κατακτήθηκε από τους πικρούς αντιπάλους του Ajax, των ποδοσφαιριστών του PSV Eindhoven. Οι Einhovenians ήταν μόλις τρεις βαθμοί πίσω από τον πρωταθλητή. Στον 31ο γύρο το PSV έχασε και η Ajax κέρδισε. Αυτό το αποτέλεσμα επηρέασε σημαντικά την τελική κατανομή των θέσεων στην κορυφή των βαθμολογιών.

Τα χάλκινα μετάλλια του πρωταθλήματος πήραν ένα άλλο grandee του ολλανδικού ποδοσφαίρου - το Ρότερνταμ Φέινουορντ. Η ομάδα έμεινε σημαντικά πίσω από τους ηγέτες, κερδίζοντας 65 πόντους.

Διανομή θέσεων ευρωπαϊκού κυπέλλου σύμφωνα με τα αποτελέσματα του τουρνουά Eredivisie

Οι Ajax και PSV Eindhoven έχουν κερδίσει το δικαίωμα να παίξουν την επόμενη σεζόν στο UEFA Champions League. Οι χάλκινοι μετάλλιοι του πρωταθλήματος, οι ποδοσφαιριστές Feyenoord, θα πάνε στο ομαδικό στάδιο του Europa League. Οι σύλλογοι που έλαβαν θέση από το τέταρτο έως το έβδομο είχαν δικαίωμα σε πλέι οφ για το κύριο τουρνουά του Europa League. Είναι ευχάριστο να βλέπεις τους θαλάμους του Leonid Slutsky μεταξύ αυτών των ομάδων. Το "Vitesse" του πήρε την τελευταία πέμπτη θέση. Εκτός από τους Vitesse, AZ Alkmaar (4η θέση), Utrecht (6η θέση) και Heracles (7η θέση) έφτασαν στο Europa League 2019-2020.

Ηττημένοι της σεζόν

Η τελευταία θέση στο τουρνουά πήρε η ομάδα "Breda". Σε 34 αγώνες, η ομάδα σημείωσε μόνο 23 πόντους. Αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε τον υποβιβασμό της Μπρέντα στην κάτω κατηγορία.

Οι σύλλογοι με τη δέκατη έκτη και τη δέκατη έβδομη θέση στο τέλος του τουρνουά δεν πετούν απευθείας από το Eredivisie. Αυτές οι ομάδες θα παίξουν μεταβατικούς αγώνες με τους νικητές του κατώτερου τμήματος για το δικαίωμα παραμονής στην ελίτ. Εκείνοι που θα παίξουν στα πλέι οφ περιλαμβάνουν τους Excelsior (16ος) και De Graafschap (17ος).

Κορυφαίοι πρωταθλητές

Δύο παίκτες κατάφεραν να σκοράρουν 28 γκολ στους αγώνες του Ολλανδικού Πρωταθλήματος 2018-2019. Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι οι σκόρερ είναι εκπρόσωποι των Ajax και Eindhoven. Ο αγώνας ελεύθερων σκοπευτών κέρδισε οι Dusan Tadic (Ajax) και Luc de Jong (PSV Eindhoven). Οι τρεις πρώτοι έκλεισαν από τον παίκτη Heracles Adrian Dahlmau με 19 γκολ.