Γερμανία - Πορτογαλία: άλλη μια ήττα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία

Βίντεο: Γερμανία - Πορτογαλία: άλλη μια ήττα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία

Βίντεο: Βραζιλία - Γερμανία 1-7 2024, Ενδέχεται

Η πόλη του Ελ Σαλβαδόρ της Βραζιλίας τιμήθηκε να φιλοξενήσει τον επόμενο αγώνα του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Στο Fonta Nova Stadium, η Γερμανία έπαιξε εναντίον της Πορτογαλίας μπροστά από 51.000 θεατές. Αυτές οι εθνικές ομάδες αντιπροσωπεύουν το Group G στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Γερμανία - Πορτογαλία

Το παιχνίδι ξεκίνησε σύμφωνα με το σενάριο της γερμανικής εθνικής ομάδας. Οι Γερμανοί είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας, προσπάθησαν να επιτεθούν επικίνδυνα. Ήταν εντυπωσιακό το ότι η κορεσμένη μέση του γηπέδου των Πορτογάλων απέτυχε ξανά και ξανά. Οι Γερμανοί είχαν πολύ χώρο για να επιτεθούν, γεγονός που οδήγησε σε ένα γρήγορο γκολ. Ήδη στο 11ο λεπτό, είχε επιβληθεί ποινή για παραβίαση των κανόνων σχετικά με τον Mario Goetze. Ο Thomas Muller πλησίασε την μπάλα και έστειλε την πρώτη μπάλα στο πορτογαλικό γκολ στο 12ο λεπτό.

Μετά το πρώτο γκολ, η εθνική ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο δεν πρόσθεσε στο παιχνίδι. Οι Γερμανοί συνέχισαν να έχουν ένα απόλυτο πλεονέκτημα, ενώ οι Πορτογάλοι είχαν μόνο την απεργία μακράς εμβέλειας του Νάνι στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από μια άλλη επίθεση των Γερμανών, δόθηκε μια γωνία, μετά την οποία ο Hummels έστειλε τη δεύτερη μπάλα στο γκολ της Πορτογαλίας με το κεφάλι του. 2 - 0 και φαίνεται ότι το παιχνίδι τελείωσε.

Αλλά δεν είναι όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Πορτογάλοι. Ο κορυφαίος αμυντικός Pepe έλαβε μια κόκκινη κάρτα, και στο συμπυκνωμένο χρόνο ο Müller, έχοντας εκδώσει ένα διπλό, έκανε το σκορ άσεμνο. 3 - 0 και οι ομάδες πηγαίνουν για ένα διάλειμμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση στο γήπεδο δεν άλλαξε. Ο Πορτογάλος είχε έναν άλλο κύριο αμυντικό, τον Coentrao, τραυματίστηκε και ο Muller, συνεχίζοντας να τρομοκρατεί την Πορτογαλία, σημείωσε το πρώτο hat trick στο παγκόσμιο πρωτάθλημα σε 78 λεπτά.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν θυμήθηκε τίποτα στον αγώνα, εκτός από ένα ελεύθερο λάκτισμα ήδη όταν το σκορ ήταν 0 - 4, δεν ήταν υπέρ της ομάδας του. Το παιχνίδι της Γερμανίας εξέπληξε και έδειξε τη δύναμη του «Γερμανικού μηχανήματος», και οι Πορτογάλοι άφησαν μια ακατανόητη εντύπωση. Ίσως δεν είναι τόσο έτοιμοι για το πρωτάθλημα, ή είναι πολύ δύσκολο να παίξετε στο πλαίσιο των δολοφονικών Γερμανών. Σε κάθε περίπτωση, περαιτέρω αγώνες στο πρωτάθλημα θα ρίξουν φως σε αυτήν την ερώτηση. Εν τω μεταξύ, αξίζει να δηλώσουμε άλλη μια ήττα στο Παγκόσμιο Κύπελλο - 4-0 Η Γερμανία κερδίζει την Πορτογαλία.