Ημιτελικός Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA: Βραζιλία - Γερμανία

Βίντεο: Ημιτελικός Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA: Βραζιλία - Γερμανία

Βίντεο: Βραζιλία - Γερμανία 1-7 2024, Ενδέχεται

Στις 8 Ιουλίου, στην πόλη Belo Horizonte της Βραζιλίας, πραγματοποιήθηκε ο πρώτος ημιτελικός αγώνας μεταξύ των ομάδων της Βραζιλίας και της Γερμανίας. Όλος ο κόσμος του ποδοσφαίρου προσβλέπει σε αυτήν την αντιπαράθεση με την ελπίδα ότι οι παίκτες θα δείξουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Το τελικό αποτέλεσμα ξεπέρασε όλες τις πιο άγριες προσδοκίες.

Ημιτελικός 2014 Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA: Βραζιλία - Γερμανία

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό. Οι Βραζιλιάνοι πήραν την μπάλα από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησαν να απειλήσουν το γκολ του αντιπάλου. Ωστόσο, μετά το δέκατο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο του γηπέδου Mineirao, άρχισαν να συμβαίνουν γεγονότα που δεν μπορούσαν να ονειρευτούν ακόμη και στα χειρότερα όνειρα από τους οπαδούς της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας.

Στο 11ο λεπτό του αγώνα, μετά από ένα κόρνερ, με πλήρη εμπλοκή των αμυντικών της εθνικής ομάδας της Νότιας Αμερικής, ο Thomas Muller ανοίγει το σκορ στον αγώνα. Η Γερμανία ήταν 1-0. Αυτός ο στόχος συγκλόνισε ολόκληρο το γήπεδο.

Στο 23ο λεπτό, ο Miroslav Klose θέτει το ρεκόρ για γκολ που σημείωσε ένας παίκτης στο πλαίσιο τουρνουά στα παγκόσμια πρωταθλήματα. Ο Klose σημειώνει το 16ο του γκολ στα παγκόσμια πρωταθλήματα του πλανήτη, παρακάμπτοντας έτσι τον Βραζιλιάνο Ronaldo. Η Γερμανία ήταν 2-0. Όπως αποδείχθηκε αργότερα, αυτή ήταν μόνο η αρχή ενός εφιάλτη για τη Βραζιλία.

Οι Γερμανοί συνέχισαν να επιτίθενται επιθετικά, και ο πενταετής πρωταθλητής φαινόταν καταπιεσμένος. Το αποτέλεσμα ήταν η μπάλα του Kroos ήδη στο 24ο λεπτό. 3 - 0 - ήταν ήδη ήττα από το 24ο λεπτό του αγώνα. Λίγοι θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί μια τέτοια εξέλιξη γεγονότων. Η Γερμανία έσπασε όλες τις άμυνες της Βραζιλίας.

Στο 26ο λεπτό, ο Kroos κάνει διπλό. 4 - 0 υπέρ της Γερμανίας. Οι Γερμανοί έχουν ήδη αρχίσει να κοροϊδεύουν τους οικοδεσπότες του πρωταθλήματος, διαλύοντας ολόκληρη την άμυνα της Βραζιλίας εντός της περιοχής πέναλτι με τα περάσματα τους. Όμως αυτοί δεν ήταν όλοι οι στόχοι του γερμανικού αυτοκινήτου στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 29ο λεπτό, ο Khedira στέλνει το πέμπτο γκολ στο στόχο της ομάδας υποδοχής του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Μετά από μισή ώρα του παιχνιδιού, το σκορ ήταν 5 - 0 υπέρ της Γερμανίας.

Οι Βραζιλιάνοι δεν κατάφεραν ποτέ να ανακάμψουν από ένα τέτοιο σοκ. Το πρώτο ημίχρονο κατέληξε σε πλήρη αποτυχία των χρεώσεων του Scollari.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βραζιλιάνοι βγήκαν σαν να ήταν διαφορετική ομάδα. Από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Νοτιοαμερικάνοι έσπευσαν να επιτεθούν. Υπήρχαν πολλές επικίνδυνες στιγμές στην πύλη του Neuer. Ο Όσκαρ και ο Paulinho έπρεπε να σκοράρουν, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του.

Μετά την επίθεση των Βραζιλιάνων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, το παιχνίδι ηρέμησε κάπως. Οι Γερμανοί σταμάτησαν να αφήνουν τους Βραζιλιάνους παίκτες να δημιουργήσουν πιθανότητες σκόρερ. Οι Ευρωπαίοι έψαξαν το πάθος των Νοτιοαμερικανών με το έκτο γκολ που σκόραραν. Ο αναπληρωτής Schürrle, στο 69ο λεπτό, τερματίζει τον πιο κομψό συνδυασμό των Γερμανών. 6 - 0 μπροστά από τη Γερμανία.

Δέκα λεπτά αργότερα (στο 79ο λεπτό) ο Schürrle κάνει διπλό. Μετά από ένα υπέροχο πέρασμα από την κορυφή, ο Γερμανός άγγιξε πρώτα την μπάλα, και με το δεύτερο ισχυρό χτύπημα από την περιοχή της ποδοσφαίρου της Βραζιλίας έστειλε την μπάλα στα σχεδόν εννιά. Το σπορ βλήμα χτύπησε το δοκάρι και πέρασε τη γραμμή τέρματος του Σέσαρα για έβδομη φορά.

Οι τεράστιες αποτυχίες στην άμυνα της Βραζιλίας σημειώθηκαν επειδή όλοι οι παίκτες της Νότιας Αμερικής ήταν πρόθυμοι να σκοράρουν τουλάχιστον μία φορά. Αξίζει να πούμε ότι κατάφεραν στο τέλος του αγώνα. Ωστόσο, στην αρχή, στο 89ο λεπτό, μια άλλη αποτυχία στην άμυνα της Βραζιλίας οδήγησε στο γεγονός ότι ο Ozil πήγε ένα προς ένα με τον τερματοφύλακα Cesar. Ωστόσο, το χτύπημα των Γερμανών ήρθε κοντά στη θέση. Οι Βραζιλιάνοι σκόραραν στην επόμενη επίθεση. Ο Όσκαρ ασχολήθηκε με τον Γερμανό αμυντικό και τον τερματοφύλακα στην περιοχή του πέναλτι. Συνέβη στο 90ο λεπτό της συνάντησης.

Το τελικό σκορ 7 - 1 υπέρ της Γερμανίας στέλνει τους Ευρωπαίους στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου και οι Βραζιλιάνοι θα πρέπει τώρα να είναι ικανοποιημένοι με έναν αγώνα για την τρίτη θέση.

Η γερμανική ομάδα έπαιξε εκπληκτικό ποδόσφαιρο. Ο υπερβολικός ακαδημαϊσμός σε προηγούμενους αγώνες μετατράπηκε σε μια τεράστια καταστροφική επίθεση στην ημιτελική συνάντηση. Αυτό το παιχνίδι θα μείνει για πάντα στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων ως εκπαιδευτικό εργαλείο για εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Και η απόδοση των Βραζιλιάνων παικτών στον ημιτελικό αγώνα του Παγκόσμιου Κυπέλλου 2014 μπορεί να θεωρηθεί ως ένα σαφές παράδειγμα για το πώς δεν μπορείτε να παίξετε ποδόσφαιρο.