Βραζιλία - Κροατία: πώς τελείωσε ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Βίντεο: Βραζιλία - Κροατία: πώς τελείωσε ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Βίντεο: Γαλλία-Κροατία: Τελικός Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 | PES 2018 2024, Απρίλιος

Στις 12 Ιουνίου 2014, ξεκίνησε το κύριο τουρνουά ποδοσφαίρου της τετραετούς περιόδου - το Παγκόσμιο Κύπελλο ξεκίνησε στη Βραζιλία. Στον εναρκτήριο αγώνα, το κύριο φαβορί του πρωταθλήματος (Βραζιλιάνοι) έπρεπε να παίξει με έναν ισχυρό αντίπαλο από την Ευρώπη - την εθνική ομάδα της Κροατίας.

Βραζιλία - Κροατία: πώς τελείωσε ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014

Ο αγώνας έναρξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου πραγματοποιήθηκε στην πόλη του Σάο Πάολο της Βραζιλίας στο στάδιο Arena Corinthians. Μια εντελώς γεμάτη αρένα περίμενε τον πρώτο αγώνα της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας.

Μετά το αρχικό σφύριγμα, η εκκωφαντική βρυχηθμό των οπαδών οδήγησε τους Βραζιλιάνους μπροστά Ωστόσο, στο 11ο λεπτό, ολόκληρη η χώρα υποδοχής του Παγκόσμιου Κυπέλλου σοκαρίστηκε. Ο αμυντικός του παγκόσμιου πρωταθλητή πέντε φορές Marcelo έκοψε τη μπάλα στο δικό του γκολ και οι Κροάτες πήραν το προβάδισμα στον αγώνα. Μετά από 18 λεπτά, ο κύριος σταρ της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας, Neymar, αποκατέστησε την ισορροπία, στέλνοντας την μπάλα με το πιο ακριβές χαμηλό λάκτισμα από έξω από την περιοχή του πέναλτι στην άκρη του τέρματος. Έτσι, το σκορ στο παιχνίδι έγινε ίσο - 1 - 1.

Μετά το διάλειμμα, οι Βραζιλιάνοι προσπάθησαν να σκοράρουν ένα ακόμη γκολ. Κατάφεραν να το κάνουν όχι από το παιχνίδι, αλλά από το σημείο πέναλτι. Ο Neymar στα 71 λεπτά έφερε την Pentac Champions μπροστά: 2 - 1. Τα τελευταία λεπτά οι Κροάτες προσπάθησαν να αντισταθμίσουν. Ο τερματοφύλακας έσωσε τους Βραζιλιάνους αρκετές φορές. Ως αποτέλεσμα, ο αμετάβλητος κανόνας του ποδοσφαίρου λειτούργησε, και ήδη στη συμπυκνωμένη περίοδο το νεαρό ταλέντο της Βραζιλίας Όσκαρ, πηδώντας προς τα έξω, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ, θέτοντας το τελικό σκορ 3 - 1.

Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας κέρδισε τον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά. Ωστόσο, πρέπει να παραδεχτούμε ότι η πενταπίστανα πήρε τρεις βαθμούς πολύ σκληρά. Αρκετοί συναρπαστικοί αγώνες περιμένουν τους οπαδούς.