Οι κύριες αισθήσεις της έναρξης του Παγκόσμιου Κυπέλλου του στη Βραζιλία

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Οι κύριες αισθήσεις της έναρξης του Παγκόσμιου Κυπέλλου του στη Βραζιλία

Βίντεο: Η κλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. 2024, Απρίλιος

Ο πρώτος γύρος σε οκτώ ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου έληξε σε 16 παιχνίδια. Οι θεατές μπορούσαν να δουν και τις 32 εθνικές ομάδες σε δράση. Όχι χωρίς κάποιες αισθήσεις στην αρχή του πρωταθλήματος, που κάνουν το τουρνουά να φαίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον. Υπάρχουν τρία παιχνίδια, τα τελικά αποτελέσματα των οποίων εξέπληξαν ολόκληρο τον κόσμο του ποδοσφαίρου.

Sensacii_chempionata_mira

Ουρουγουάη - Κόστα Ρίκα (1-3)

Στον αγώνα μεταξύ των πρωταθλητών της Νότιας Αμερικής και της εθνικής ομάδας της Κόστα Ρίκα, λίγοι θα μπορούσαν να προβλέψουν το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα της Ουρουγουάης έχει σπουδαίους παίκτες που παίζουν στους κορυφαίους ποδοσφαιρικούς συλλόγους στην Ευρώπη. Μόνο το όνομα του Edinson Cavani είναι ικανό να τρομοκρατήσει κάθε εχθρική άμυνα. Ωστόσο, το ποδόσφαιρο είναι τόσο ενδιαφέρον που είναι αδύνατο να προβλεφθεί με ακρίβεια το αποτέλεσμα ενός αγώνα. Μετά το πρώτο ημίχρονο, τα φαβορί κέρδισαν 1 - 0, αλλά στα δεύτερα 45 λεπτά κατάφεραν να παραδοθούν τρεις φορές. Επιπλέον, μετά την παραχώρηση των στόχων, οι Ουρουγουάοι δεν βρήκαν τη δύναμη να δημιουργήσουν οξύτητα στις πύλες της εθνικής ομάδας της Κόστα Ρίκα. Το αποτέλεσμα του αγώνα έγινε μια πραγματική αίσθηση στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία, δείχνοντας ότι τα φαβορί δεν κερδίζουν πάντα σίγουρες νίκες.

Ισπανία - Ολλανδία (1 - 5)

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές και οι νικητές των δύο τελευταίων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων θεωρούνται φαβορί σε οποιοδήποτε τουρνουά. Στον αγώνα Ισπανία - Ολλανδία, έπρεπε να έχει υπέροχο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες. Αυτό παρατηρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Ελ Σαλβαδόρ στο γήπεδο Fonte Nova. Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς απρόβλεπτο. Οι Ολλανδοί σημείωσαν τέσσερα αναπάντητα γκολ εναντίον της ισπανικής ομάδας. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές δεν χτυπήθηκαν μόνο, αλλά αποσυναρμολογήθηκαν κομμάτι-κομμάτι. Κάποιος θα μπορούσε να υποθέσει μια νίκη για την Ολλανδία, αλλά ένα τέτοιο σκορ θεωρήθηκε αδιανόητο. Η τάξη των εντολών δεν είναι τόσο διαφορετική. Αυτός ο αγώνας ήταν η πρώτη πραγματική ήττα και έδειξε ότι στην Ισπανία δεν είναι όλα τόσο καλά και χωρίς σύννεφα στη διοργάνωση του τουρνουά.

Γερμανία - Πορτογαλία (4 - 0)

Μια άλλη ήττα στον αγώνα των κορυφαίων ευρωπαϊκών ομάδων έλαβε χώρα στο ήδη διάσημο στάδιο Fonta Nova στο Ελ Σαλβαδόρ. Λίγες μέρες νωρίτερα, οι Ολλανδοί είχαν διαπραγματευτεί με την Ισπανία σε αυτήν την αρένα. Τώρα ήταν η σειρά των Γερμανών. Η γερμανική εθνική ομάδα κατέστρεψε την Πορτογαλία. Το τελικό σκορ 4-0 είναι απόδειξη ότι οι Γερμανοί είναι σχεδόν τα κύρια φαβορί στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να δείξει τίποτα στον αγώνα και η ομάδα του φαινόταν απροσδόκητα ξεθωριασμένη. Ήδη στο πρώτο ημίχρονο, οι Γερμανοί σημείωσαν εύκολα τρία γκολ και στο δεύτερο μισό της συνάντησης αναστάτωσαν και πάλι τους Πορτογάλους. Σε αυτό το παιχνίδι, το πρώτο hat trick στο πρωτάθλημα σχεδιάστηκε από τον Thomas Müller. Το τελικό σκορ σύνθλιψης υπέρ της Γερμανίας μπορεί να αποδοθεί στην αίσθηση της έναρξης του Παγκόσμιου Κυπέλλου, στο βαθμό που αναμενόταν ένα καλύτερο παιχνίδι από την Πορτογαλία.