Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Η ρωσική εθνική ομάδα Biathlon κατέλαβε την τέταρτη θέση στο μικτό ρελέ στο Pokljuka

Βίντεο: Γιώργος Γεωργίου στον Ellada FM 94.3 [1-12-2021] 2024, Απρίλιος

Στις 2 Δεκεμβρίου 2018, Ρώσοι αθλητές ήταν κοντά στο να κερδίσουν το μικτό ρελέ του Παγκόσμιου Κυπέλλου Biathlon στο Pokljuka. Παρά την σχετικά καλή απόδοση, δεν κατάφεραν να μπουν στους τρεις πρώτους. Τι προκάλεσε ένα τόσο ασαφές αποτέλεσμα της ομάδας μας; Ίσως ήταν απαραίτητο να ανταλλάξετε τους αθλητές στα στάδια του διαγωνισμού;

biathletes σε επιρρεπείς πυροβολισμούς

Irina Starykh, Ekaterina Yurlova - Perkht, Dmitry Malyshko, Alexander Loginov έτρεξε για τη ρωσική εθνική ομάδα. Κατά παράδοση, όλες οι εθνικές ομάδες είχαν ισχυρούς αθλητές. Πριν από την έναρξη, ήταν δυνατό να προβλεφθεί ποιος θα ήταν ο αγαπημένος. Ήταν οι Ιταλοί Vitozzi, Wierer, Hofer, Windisch, εκπρόσωποι της France Bescon, Breza, Martin Fourcade, Destieux.

οι biathletes ανεβαίνουν ανηφορικά

Πρώτο στάδιο

Μετά την εκκίνηση, η Λίζα Βιτότσι και ο Μπεσκόνε πήραν το προβάδισμα. Ο Starikh ξεκίνησε τον αγώνα αδύναμα, αλλά αποκαταστάθηκε στον δεύτερο γύρο. Μείωσε το κενό από τον πρώτο αριθμό από 13 σε 7 δευτερόλεπτα.

Η Φινλανδία ήταν στην πρώτη θέση στο πρώτο τμήμα του διαγωνισμού. Μετά από αυτήν στον πίνακα αποτελεσμάτων του μικτού ρελέ, η Γαλλία και η Ιταλία βρίσκονται. Η Irina Starykh μόλις έφτασε στη γραμμή τερματισμού και πέρασε το μπαστούνι στον Yurlova-Perkht. Η Εκατερίνα μπήκε στον αγώνα πέμπτη, 16,5 δευτερόλεπτα πίσω από τον ηγέτη.

Δεύτερη φάση

Η Φινλανδία βγήκε μπροστά. Αυτό διευκολύνθηκε από το αρμόδιο έργο της φινλανδικής γυναίκας Kaisa Makaryainen. Ηγήθηκε της σκηνής όλη την ώρα. Η πλησιέστερη σε αυτήν ήταν η Ιταλική με απώλεια 29 δευτερολέπτων. Η γυναίκα της Γαλλίας έχασε από το φινλανδικό biathlete 39. Η Εκατερίνα Γιούρλοβα είχε καλή απόδοση. Έχασε 1,10 δευτερόλεπτα από τον ηγέτη. Η Katya πέρασε τη γραμμή τερματισμού στην έκτη θέση.

περνώντας το μπαστούνι σε ένα μέλος της ομάδας του

Στάδιο τρίτο

Από τη ρωσική εθνική ομάδα δίαθλου, ο Ντμίτρι Μαλίσκο πήγε στην πίστα. Κατάφερε να κλείσει το χάσμα με τους Φινλανδούς ηγέτες σε 6 δευτερόλεπτα. Ο Martin Fourcade έκανε ένα εξαιρετικό γυρίσματα στη σειρά και πήρε το προβάδισμα στον αγώνα. Ξεπέρασε τον Finn Seppälä, ο οποίος έσπασε ολόκληρο το παιχνίδι για την ομάδα του με αποτυχία σκοποβολής.

Τέταρτο στάδιο

Η Γαλλία πήρε την πρώτη θέση εγκαίρως στον πίνακα μεικτών ρελέ. Ακολούθησε η Ελβετία, η Ιταλία, η Φινλανδία. Ο Loginov πήρε το μπαστούνι από τον Malyshko πέμπτο. Οι Martin Fourcade, Destieux, Finello, Hindesalo αγωνίστηκαν για μετάλλια. Ο Γάλλος κέρδισε αυτήν την αντιπαλότητα. Ξεπέρασε τον Swiss Finello κατά 35 δευτερόλεπτα στην αρχή της απόδοσής του.

Η ελβετική εθνική ομάδα κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον πίνακα μικτών ρελέ. Οι Ιταλοί βρίσκονται στην τρίτη γραμμή. Οι εκπρόσωποι της Ρωσικής Ομοσπονδίας κατάφεραν να ανέβουν στην τέταρτη θέση, 1,17 δευτερόλεπτα πίσω από τους ηγέτες.

ανταγωνισμός των biathletes σε απόσταση

Τα αποτελέσματα του μικτού ρελέ στο σλοβένικο Pokljuka δεν μπορούν να χαρακτηριστούν επιτυχημένα για τη ρωσική ομάδα δίαθλο. Ωστόσο, τα παιδιά μας κατάφεραν να ξεπεράσουν πολύ δυνατές ομάδες από άλλες ευρωπαϊκές ομάδες. Πρέπει να πιστέψουμε ότι οι δίαθλοι μας θα βρουν τη δύναμη, τα κίνητρα και θα είναι σε θέση να ανταγωνιστούν για τα μετάλλια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.