Βίντεο: Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα με την Αλγερία στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία

Βίντεο: Πάμε Βραζιλία! (Τα γκολ της Ελλάδας στα μπαράζ με την Ρουμανία για το mundial 2014) 2024, Απρίλιος

Για πολλούς οπαδούς του ρωσικού ποδοσφαίρου, ο αποφασιστικός αγώνας στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία ήταν ο αγώνας μεταξύ της ομάδας της Ρωσίας και της Αλγερίας. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στην πόλη Κουριτίμπα στις 26 Ιουνίου. Η εθνική ομάδα του Capello χρειάστηκε νίκη για να συνεχίσει στα πλέι-οφ.

Porajenie_Rossii_

Το παιχνίδι μεταξύ Ρωσίας και Αλγερίας ξεκίνησε με καλά νέα για Ρώσους οπαδούς. Ήδη στο 6ο λεπτό, μετά την υπέροχη τροφή του Kombarov από την αριστερή πλευρά, ο Kokorin έστειλε τη μπάλα στις πρώτες εννέα αφρικανικές πύλες με το κεφάλι του. Ο στόχος αποδείχθηκε πολύ όμορφος.

Μετά το γκολ, οι Ρώσοι προσπάθησαν να ελέγξουν την μπάλα περισσότερο, αλλά αυτό δεν οδήγησε σε επικίνδυνες στιγμές. Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου έχει ήδη περάσει με ένα μικρό πλεονέκτημα από τους Αφρικανούς. Οι παίκτες της Αλγερίας, κυρίως, προσπάθησαν να προκαλέσουν κίνδυνο στις πύλες των Ρώσων μετά τα σετ. Έγινε εντυπωσιακό το γεγονός ότι οι Ρώσοι έχασαν μπάλες αλόγων ξανά και ξανά. Οι Αφρικανοί χτύπησαν δύο φορές επικίνδυνα το κεφάλι τους στο γκολ του αντιπάλου. Για πρώτη φορά ο Akinfeev πήρε τη μπάλα, στη δεύτερη προσπάθεια ο Αφρικανός παίκτης έχασε το στόχο. Όλα αυτά ήταν επικίνδυνα για τους Ρώσους.

Το επιθετικό παιχνίδι της ρωσικής ομάδας στο πρώτο ημίχρονο δεν προστέθηκε. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα να θυμάστε εκτός από τον στόχο. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της συνάντησης, και οι δύο ομάδες αναστάτωσαν πολύ, ήταν σαφές ότι σε μερικές στιγμές οι παίκτες είχαν έλλειψη δεξιοτήτων. Γι 'αυτό οι θεατές είδαν πολύ λίγες επικίνδυνες επιθέσεις.

Το πρώτο μισό της συνάντησης έληξε με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα 1 - 0 από τους Ρώσους, το οποίο δεν θα μπορούσε παρά να ευχαριστήσει τους οπαδούς με ένα ελαφρώς βαρετό παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις επιθέσεις των Ρώσων. Ο Samedov είχε μια υπέροχη ευκαιρία, αλλά ο μέσος της ρωσικής εθνικής ομάδας δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα. Εκείνη την εποχή, οι Ρώσοι οπαδοί δεν ήθελαν να πιστέψουν ότι αυτή η επίθεση θα ήταν η τελευταία επικίνδυνη απειλή για τον στόχο των Αλγερών.

Αφρικανοί παίκτες στο δεύτερο μισό της συνάντησης προσπάθησαν να δημιουργήσουν κίνδυνο στις πύλες των Ρώσων με τροφές αλόγων στην περιοχή του πέναλτι. Τελικά, αυτό έδωσε αποτέλεσμα. Μετά το επόμενο πρότυπο, το σερβίς πήγε στην περιοχή πέναλτι των Ρώσων. Ο Akinfeev δεν έφτασε στην μπάλα στην έξοδο, και ο Ισλάμ Σιλάνι έγινε κακός ιδιοφυΐας για τη Ρωσία. Οι Αφρικανοί εξισορρόπησαν το σκορ. Η ισοπαλία 1-1 ήταν ήδη υπέρ των Αφρικανών, και αυτό το αποτέλεσμα θα μπορούσε να στείλει τους Ρώσους στο σπίτι. Το γκολ καταγράφηκε στο 60ο λεπτό του αγώνα.

Οι Ρώσοι είχαν ακόμη μισή ώρα για να πετύχουν το κερδίζοντας γκολ, το οποίο θα μπορούσε να οδηγήσει τη ρωσική ομάδα στο στάδιο πλέι οφ του τουρνουά. Ωστόσο, οι Ρώσοι δεν δημιούργησαν ούτε μια εξαιρετικά επικίνδυνη επίθεση. Μπορούμε να θυμηθούμε μόνο το λάκτισμα του Κερζάκοφ, αλλά ο αφρικανικός τερματοφύλακας έκανε την μπάλα χωρίς δυσκολία.

Η Αλγερία υπερασπίστηκε τα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα με ολόκληρη την ομάδα, χτίζοντας αρκετές γραμμές άμυνας. Οι Ρώσοι παίκτες ξανά και ξανά δεν μπορούσαν να φτάσουν στο πέναλτι των Αλγερών. Υπήρχαν πολύ λίγες βολές στο γκολ. Όλα αυτά προκαθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης.

Η τελική σφύριγμα του επικεφαλής διαιτητή του αγώνα σημείωσε το σκορ 1 - 1. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν μια άλλη αποτυχία για τη ρωσική ομάδα σε μεγάλα τουρνουά, γιατί τώρα η ρωσική εθνική ομάδα πηγαίνει σπίτι.

Δυστυχώς, για άλλη μια φορά πρέπει να δηλώσουμε την αποτυχία των Ρώσων ποδοσφαιριστών να δείξουν καλό επίπεδο παιχνιδιού σε μεγάλα ευρωπαϊκά και παγκόσμια τουρνουά. Πολλοί εμπειρογνώμονες ποδοσφαίρου θα δηλώσουν ομόφωνα ότι η Ρωσία απέτυχε και πάλι να ανταποκριθεί στις προσδοκίες, αν και οι ουδέτεροι οπαδοί μπορεί να αντιταχθούν, επειδή το παιχνίδι των Ρώσων ήταν ακριβώς στο επίπεδο τους. Η ομάδα του Capello έχει ήδη επιτύχει μετά την είσοδό της στο πρωτάθλημα. Προς το παρόν, για τους Ρώσους, αυτό είναι το ύψος των δυνατοτήτων.