Η ομάδα Biathlon ανδρών πήρε χρυσό στο ρελέ

Βίντεο: Η ομάδα Biathlon ανδρών πήρε χρυσό στο ρελέ

Βίντεο: Men's Mass Start | Östersund Sweden 2021 | Biathlon World Cup 2024, Ενδέχεται

Η ρωσική ομάδα biathlon δεν έχει κερδίσει χρυσά μετάλλια σε αγώνες ρελέ για 30 χρόνια. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι, κατάφεραν να αποδείξουν ότι η ομάδα τους είναι η καλύτερη σε αυτό το είδος προγράμματος.

Νικητές ρελέ

Την παραμονή της τελευταίας ημέρας των Ολυμπιακών Αγώνων στο Σότσι, οι Ρώσοι biathletes κατάφεραν να ευχαριστήσουν πραγματικά τους θαυμαστές τους. Η ανδρική ομάδα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον πιο διάσημο αγώνα - το ρελέ. Η ίδια νίκη βοήθησε τη ρωσική ομάδα να πάρει την πρώτη θέση στην κατάταξη των μεταλλίων.

Αυτός ο αγώνας αποδείχθηκε πολύ διασκεδαστικός, επειδή η διαμάχη για τα μετάλλια συνεχίστηκε μέχρι την τελευταία στιγμή του διαγωνισμού. Καθ 'όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι ηγέτες άλλαξαν συχνά, τελικά, το δίαθλο δεν είναι ένα προβλέψιμο άθλημα. Το προκύπτον χρυσό μετάλλιο αποδείχθηκε το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο στον αγώνα αναμετάδοσης για τη Ρωσία. Πράγματι, την τελευταία φορά που ένα τέτοιο μετάλλιο κέρδισε μόνο οι σοβιετικοί αθλητές το 1988, στο Κάλγκαρι.

Ο πρώτος που έτρεξε ήταν ο Alexei Volkov, ο οποίος μπόρεσε να δείξει μια καλή κίνηση και να μην αφήσει τους ηγέτες του αγώνα - τους Νορβηγούς, οι οποίοι με σιγουριά οδηγούσαν στο τέταρτο στάδιο του ρελέ. Λόγω των ελλείψεων κατά τη δεύτερη λήψη, ο Volkov τερμάτισε δέκατη πέμπτη, ωστόσο, όταν πέρασε το ρελέ, μπόρεσε να μειώσει το κενό στα 16 δευτερόλεπτα.

Ο δεύτερος Ρώσος biathlete ήταν ο Evgeny Ustyugov, ο οποίος τερμάτισε 24 δευτερόλεπτα πίσω. Εκείνη τη στιγμή φάνηκε ότι οι Νορβηγοί θα έπαιρναν σίγουρα το χρυσό τους μετάλλιο, ειδικά αφού οι Ολυμπιονίκες Bjoerndalen και Svendsen είχαν ήδη τρέξει στα δύο τελευταία στάδια.

Στο τρίτο στάδιο ανατέθηκε ο Ντμίτρι Μαλίσκο, ο οποίος δεν ήταν πολύ σταθερός αυτή τη σεζόν. Αυτός ο αγώνας αποδείχθηκε επιτυχημένος για αυτόν, καθώς κατάφερε να ξεπεράσει τις γραμμές πυροδότησης σχεδόν άψογα, και έδειξε επίσης μια καλή κίνηση. Ο Malyshko πέρασε το μπαστούνι στον Shipulin τρίτο, χάνοντας 16 δευτερόλεπτα από τον ηγέτη.

Ο Anton Shipulin έγινε πραγματικός ήρωας σε αυτόν τον αγώνα. Παρά τις δύο ποινές στην πρώτη σειρά σκοποβολής, κατάφερε να συγκεντρωθεί και να πυροβολήσει καθαρά από το περίπτερο. Επιπλέον, δεν παραχώρησε με τη μετάβαση στο γερμανικό Shemp, ο οποίος άφησε πρώτα το σκοπευτήριο. Ενάμισι χιλιόμετρο πριν από τον τερματισμό, ο Shipulin κατάφερε να παρακάμψει τον Γερμανό αθλητή, και στο τέλος έκανε ό, τι μπορούσε για να πάρει ένα τόσο αναμενόμενο μετάλλιο.

Οι εκπρόσωποι της Γερμανίας έγιναν οι ασημένιοι μετάλλιοι του ρελέ και οι Αυστριακοί έλαβαν το χάλκινο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα ανδρών biathlon έκανε συνολικά 8 πέναλτι, κάτι που είναι πολύ περισσότερο από ό, τι ομάδες από άλλες χώρες.