Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Ιράν

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Ιράν

Βίντεο: Δανία - Ελλάδα 0-1 προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 1982 {15/10/1980} 2024, Απρίλιος

Πριν από τον τελικό αγώνα, οι Βόσνιοι έχασαν όλες τις πιθανότητες να συνεχίσουν να αγωνίζονται στα πλέι οφ του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA. Ωστόσο, οι Ευρωπαίοι σχεδίαζαν να κερδίσουν τουλάχιστον έναν αγώνα στο τουρνουά. Ο τελευταίος αντίπαλός τους ήταν η ιρανική ομάδα, η οποία πριν από τον αγώνα του τρίτου γύρου στο Group F, σε περίπτωση νίκης, είχε θεωρητικές πιθανότητες να συνεχίσει τον αγώνα στη φάση πλέι-οφ του παγκόσμιου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014 για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Βοσνία-Ερζεγοβίνη - Ιράν

Η ομάδα της Βοσνίας φάνηκε να έχει ένα ισχυρότερο ρόστερ στα ονόματα. Τουλάχιστον πολλοί Βόσνιοι ποδοσφαιριστές παίζουν για γνωστούς συλλόγους στην Ευρώπη. Οι Ιρανοί φαίνονται πολύ πιο μετριοπαθείς στο πλαίσιο τους. Ίσως αυτό να προκαθορίζει το εδαφικό πλεονέκτημα της Βοσνίας.

Οι Ευρωπαίοι ξεκίνησαν τον αγώνα πιο ενεργά. Ο Edin Dzeko είχε ήδη μια ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να χτυπήσει την πύλη από ένα πλεονεκτικό σημείο. Ο βοσνιακός επιθετικός σημείωσε ένα γκολ λίγο αργότερα. Είκοσι τρία λεπτά αργότερα, ο Ντζέκο πυροβόλησε ακριβώς στη γωνία του τέρματος των Ιρανών από έξω από το πέναλτι. Οι Ευρωπαίοι πήραν το προβάδισμα 1-0.

Η ιρανική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να διακριθεί από ένα επικίνδυνο χτύπημα στη ράχη του στόχου των Βοσνίων. Ο Shojayei, ένα λεπτό μετά την απώλεια της μπάλας από τους Ιρανούς, χτύπησε επικίνδυνα το γκολ. Η ιρανική εθνική ομάδα ήταν λίγο λιγότερο από ένα γκολ.

Το πρώτο μισό της συνάντησης έληξε με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα από τους Βόσνιους 1 - 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βόσνιοι αύξησαν το προβάδισμά τους. Μετά το λάθος των Ιρανών ποδοσφαιριστών στο μισό του γηπέδου, οι Ευρωπαίοι έπαιξαν έναν συνδυασμό, ο οποίος τελείωσε με άλλο γκολ. Ο Pjanich διακρίθηκε στο 59ο λεπτό. Μετά από αυτόν τον στόχο, ο νικητής του αγώνα ήταν ήδη εύκολο να προβλεφθεί.

Ωστόσο, οι Ιρανοί δεν έφυγαν από το πεδίο χωρίς τον στόχο τους. Στο 82ο λεπτό, ο Reza Guchannejhad έκλεισε το πέρασμα από την αριστερή πλευρά της επίθεσης του Ιράν. 2 - 1 ήταν υπό την ηγεσία των Βοσνίων. Το Ιράν είχε την ευκαιρία να τραβήξει τουλάχιστον ισοπαλία, αλλά αυτό δεν συνέβη.

Όλες οι ελπίδες των Ιρανών ποδοσφαιριστών και οπαδών έπεσαν από το γκολ του Avdiy Vrshaevich, το οποίο ακολούθησε αμέσως μετά την απόκτηση ενός γκολ από τους Ιρανούς. Μια γρήγορη επίθεση από τους Ευρωπαίους οδήγησε στο γεγονός ότι στο 83ο λεπτό το σκορ ήταν 3 - 1 υπέρ της Βοσνίας.

Οι Βόσνιοι κέρδισαν την πρώτη και τελευταία νίκη του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη Βραζιλία, ενώ οι Ιρανοί σημείωσαν το πρώτο και μοναδικό γκολ στο τουρνουά. Τώρα και οι δύο ομάδες πηγαίνουν στο σπίτι.