Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Ονδούρα - Εκουαδόρ

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Ονδούρα - Εκουαδόρ

Βίντεο: Πώς θα είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο με 48 ομάδες 2024, Απρίλιος

Στις 20 Ιουνίου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, διεξήχθησαν αγώνες του δεύτερου γύρου στον Όμιλο Ε. Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας ήταν μια συνάντηση μεταξύ των εθνικών ομάδων της Ονδούρας και του Ισημερινού. Και οι δύο ομάδες χρειάστηκαν νίκη για να συνεχίσουν τον αγώνα τους για να προχωρήσουν στα πλέι οφ.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014 για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Ονδούρα - Εκουαδόρ

Οι εθνικές ομάδες του Ισημερινού και της Ονδούρας έχασαν τους πρώτους αγώνες του συγκροτήματος. Στον δεύτερο γύρο, οι ηττημένοι αντιμετώπισαν ο ένας τον άλλον. Το παιχνίδι ξεκίνησε ζωντανά. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παραμείνουν στο κέντρο του γηπέδου, πέρασαν γρήγορα την κεντρική γραμμή, χρησιμοποίησαν περάσματα μεγάλων αποστάσεων.

Η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα χάθηκε από τους παίκτες του Εκουαδόρ. Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να βγει στο στόχο από την πιο συμφέρουσα κατάσταση. Ο παίκτης του Ισημερινού έπεσε σχεδόν ένας-ένας με τον τερματοφύλακα. Και τότε ο γνωστός νόμος λειτούργησε - η Ονδούρα σημείωσε το δικό της γκολ. Στο 31ο λεπτό, ο Κάρλο Κόστλεϊ, έχοντας λάβει ένα λαμπρό πέρασμα, μπήκε στην πύλη και πυροβόλησε ακαταμάχητα. Εκπρόσωποι της Κεντρικής Αμερικής ηγήθηκαν 1-0. Ωστόσο, οι Νοτιοαμερικανοί μπόρεσαν να ανακτήσουν γρήγορα. Ο Enner Valencia έκλεισε τη πάσα στο βάθος, στέλνοντας τη μπάλα στο τέρμα με μια ολισθαίνουσα αντιμετώπιση. Αυτό το γεγονός συνέβη ήδη στο 34ο λεπτό.

Οι ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με ίσο σκορ.

Το δεύτερο μισό της συνάντησης ήταν επίσης τεταμένο. Και οι δύο ομάδες δεν άφησαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την τύχη τους σε λάθος πύλη. Ωστόσο, η τύχη χαμογέλασε στη Νότια Αμερική. Ο Ένερ Βαλένθια σημείωσε διπλό στα 65 λεπτά. Μετά το σερβίρισμα από το σετ, ο Ένερ έστειλε τη μπάλα στο τέρμα της Ονδούρας με το κεφάλι του.

Το παιχνίδι τελείωσε με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα του Εκουαδόρ (2 - 1). Τώρα οι Νοτιοαμερικανοί κερδίζουν τους τρεις πρώτους πόντους στο τουρνουά και συγκρίνονται με την ελβετική εθνική ομάδα σε αυτόν τον δείκτη.