Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Νότια Κορέα - Αλγερία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Νότια Κορέα - Αλγερία

Βίντεο: Η κλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. 2024, Απρίλιος

Στις 22 Ιουνίου, στο Κουαρτέτο Ν, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του παγκόσμιου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου στη Βραζιλία, συναντήθηκαν οι αντίπαλοι της ρωσικής εθνικής ομάδας στην ομάδα. Οι εθνικές ομάδες της Νότιας Κορέας και της Αλγερίας μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο Πόρτο Αλέγκρε.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014 για το ποδόσφαιρο: πώς ήταν ο αγώνας Νότια Κορέα - Αλγερία

Λίγοι από τους ειδικούς του ποδοσφαίρου θα μπορούσαν να φανταστούν μια τέτοια εξέλιξη στον αγώνα. Αυτό το παιχνίδι έφερε πολλά θετικά συναισθήματα σε έναν ουδέτερο θαυμαστή, καθώς και έναν λάτρη του ρωσικού ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι θεατές είδαν την καταπληκτική ομάδα της Αλγερίας και την αηδιαστική ομάδα της Νότιας Κορέας. Υπήρχε η αίσθηση ότι η αφρικανική ομάδα ήταν αρκετές φορές ανώτερη από τους αντιπάλους της όσον αφορά το επίπεδο οργάνωσης του παιχνιδιού. Στο 26ο λεπτό της συνάντησης, μετά από επαληθευμένο πέρασμα από το βάθος του γηπέδου, ο Αλγερικός Ισλάμ Σιλάνι έσπασε το γκολ των Κορεάτων και άνοιξε το σκορ στον αγώνα. Για την Αλγερία, αυτή η εκδήλωση ήταν ήδη η δεύτερη στο τουρνουά, που από μόνη της είναι διακοπές για τους Αφρικανούς. Στον πρώτο αγώνα με το Βέλγιο, η ομάδα της Αλγερίας άνοιξε το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα, μετά από ένα κόρνερ, οι Αφρικανοί διπλασίασαν το προβάδισμά τους. Στο 28ο λεπτό, ο Ράφικ Χαλίς σκόραρε. Η αφρικανική ομάδα με 2-0.

Πρέπει να σημειωθεί ότι οι Κορεάτες έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ασιάτες δεν κράτησαν καθόλου την μπάλα, υπήρχαν ανακριβείς περάσματα στο μισό του γηπέδου. Όλα αυτά οδήγησαν ήδη στα πρώτα 45 λεπτά και στο τρίτο γκολ που παραχώρησε. Ο Abdelmumen Jabu στα 38 λεπτά αναστατώνει ξανά τους Ασιάτες. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Κορεάτες έχουν ηττηθεί. Είναι κατάθλιψη και συγκλονισμένοι. Οι θεατές βλέπουν μια εντελώς διαφορετική Κορέα, στην οποία έχουν συνηθίσει, και η ομάδα της Αλγερίας έχει αποδειχθεί ασυνήθιστα δυνατή.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 3 - 0 υπέρ των Αφρικανών.

Οι Κορεάτες μπήκαν στο δεύτερο μισό της συνάντησης με μια εντελώς διαφορετική ομάδα. Υπήρχε η αίσθηση ότι οι ομάδες είχαν αλλάξει ρόλους - τώρα οι Αφρικανοί παίκτες δεν μπορούσαν να περάσουν ουσιαστικά το κέντρο του γηπέδου και οι Κορεάτες πιέζουν το γκολ του αντιπάλου. Το αποτέλεσμα ήταν γκολ από τους Κορεάτες στο 50ο λεπτό. Ο Song Heung Min διακρίθηκε.

Αυτή η επιτυχία ενέπνευσε τους Ασιάτες. Είχαν μερικές περισσότερες πιθανότητες να σκοράρουν, αλλά κατάφεραν να χάσουν μια αντεπίθεση, στην οποία οι Αλγερινοί διακρίθηκαν ξανά. Στα 62 λεπτά, ο Yasin Brahimi, μετά από μια σειρά από σύντομα, ακριβή περάσματα έξω από την περιοχή του πέναλτι, στέλνει την μπάλα στις πύλες της εθνικής ομάδας της Νότιας Κορέας, αποκαθιστώντας το κενό σε τρία γκολ. 4 - 1 - αυτοί οι αριθμοί θα ανάψουν στον πίνακα αποτελεσμάτων του σταδίου. Αλλά αυτοί δεν ήταν όλοι οι στόχοι στο παιχνίδι.

Οι Κορεάτες σκόραραν ξανά. Στα 72 λεπτά, ο Gu Ja Chol περιορίζει και πάλι το χάσμα μεταξύ των αντιπάλων. 4 - 2 μπροστά από την Αλγερία. Στον υπόλοιπο χρόνο, οι Κορεάτες προσπάθησαν να σκοράρουν περισσότερα, δημιούργησαν επικίνδυνες στιγμές στις πύλες των Αφρικανών, αλλά ο αγώνας τελείωσε με ένα πλεονέκτημα της Αλγερίας με δύο γκολ.

Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης είναι 4 - 2 υπέρ της Αλγερίας. Ταυτόχρονα, πρέπει να αναφερθεί ότι όλες οι ομάδες της ομάδας H διατηρούν τις πιθανότητές τους να συνεχίσουν τον αγώνα στη φάση πλέι οφ του τουρνουά.