Ποιος είναι ο Ρωμαίος Βλάσοφ

Βίντεο: Ποιος είναι ο Ρωμαίος Βλάσοφ

Βίντεο: Άρθρο 2 | Όργια Αρχαίων Ελλήνων και Ρωμαίων 2024, Απρίλιος

Ρώσοι παλαιστές αγωνίστηκαν με επιτυχία στους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του XXX στο Λονδίνο. Ένα από τα χρυσά μετάλλια κέρδισε ένας νεαρός αθλητής Ρωμαίος Βλάσοφ. Κέρδισε νίκη στην κατηγορία βάρους έως και 74 κιλά σε μια μονομαχία με ένα μέλος της εθνικής ομάδας της Αρμενίας Arsen Julfalakyan.

Ο Ρωμαίος Βλάσοφ πήγε στο χρυσό του Ολυμπιακό από την παιδική του ηλικία. Γεννήθηκε στις 6 Οκτωβρίου 1990 στο Νοβοσιμπίρσκ. Από μικρή ηλικία, το αγόρι μεγάλωσε χωρίς πατέρα. Μερικές φορές η οικογένεια είχε προβλήματα χρημάτων. Ο Ρωμαίος υπενθύμισε ότι υπήρχαν μέρες όταν το ψυγείο ήταν άδειο. Αλλά τέτοιες δυσκολίες ενίσχυαν μόνο τη θέληση του αθλητή. Το σύνθημά του ήταν η φράση από το λατρευτικό μυθιστόρημα του αγαπημένου του συγγραφέα, Ernest Hemingway: «Ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε για να υποστεί ήττα». Ο Ρωμαίος εξηγεί ότι αντιλαμβάνεται οποιαδήποτε αποτυχία ως λόγο να λάβει υπόψη τα λάθη του και να τα διορθώσει στο μέλλον.

Ίσως γι 'αυτό ο νεαρός θεωρείται σήμερα ένας από τους ισχυρότερους παλαιστές του ελληνορωμαϊκού στιλ. Και τον έφεραν στο σπορ τμήμα από τον μεγαλύτερο αδερφό του Artem, ο οποίος ασχολήθηκε με την πάλη, ήταν πλοίαρχος του αθλητισμού και ο νικητής του ρωσικού πρωταθλήματος μεταξύ των νέων σε αυτό το άθλημα. Ο Ρωμαίος θυμάται πώς του είπε τότε ο αδερφός του: «Θα είσαι σίγουρα πρωταθλητής». Και έτσι συνέβη, και ο Βλάσοφ έχει πολλούς τίτλους πρωταθλητών.

Για παράδειγμα, το 2011 έγινε ο χρυσός μετάλλιο του Ρωσικού Ελληνορωμαϊκού Πρωταθλήματος Πάλης στο Tyumen. Τότε τον ίδιο χρόνο κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Ντόρτμουντ. Βάζοντας συμπεράσματα από τα λάθη που έκανε σε αυτό το τουρνουά, ο Βλάσοφ πήρε χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη τον Σεπτέμβριο. Στη συνέχεια, υπήρξαν και άλλα επιτυχημένα τουρνουά, όπου ο Roman έγινε ο νικητής. Συμπεριλαμβανομένου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2012, όπου ο Ρώσος αθλητής κέρδισε το υψηλότερο βραβείο.

Και τώρα, τελικά, μια άξια νίκη στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο. Αμέσως μετά το βραβείο, ο Ρωμαίος παραδέχτηκε ότι δεν είχε ακόμη συνειδητοποιήσει πλήρως ότι ήταν ολυμπιονίκης. Αν και πήγε στον διαγωνισμό ελπίζοντας να πάρει χρυσό μετάλλιο. Ο Βλάσοφ είπε ότι μετά τους Ολυμπιακούς σκοπεύει να ξεκουραστεί και να συνεχίσει την προπόνηση. Σε τελική ανάλυση, πρέπει να πάει σε νέες νίκες.