Κριτική του αγώνα PSV Eindhoven - CSKA

Βίντεο: Κριτική του αγώνα PSV Eindhoven - CSKA

Βίντεο: PSV Eindhoven - CSKA Moscow 08/12/2015 2024, Ενδέχεται

Στις 8 Δεκεμβρίου, ο ποδοσφαιρικός σύλλογος της Μόσχας ΤΣΣΚΑ είχε την τελική συνάντηση στο ομαδικό στάδιο του UEFA Champions League 2015-2016. Οι αντίπαλοι των κατηγοριών του Leonid Slutsky ήταν οι ποδοσφαιριστές του ολλανδικού PSV Eindhoven.

Πριν από τον τελευταίο έκτο γύρο του Champions League 2015-2016, οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έχασαν όλες τις πιθανότητες να προκριθούν στο γκρουπ. Ωστόσο, η τρίτη θέση θα επέτρεπε στην «στρατιωτική ομάδα» να μπει στην άνοιξη της ευρωπαϊκής σεζόν από την τρίτη θέση. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα επέτρεπε στην ΤΣΣΚΑ να παίξει στους αγώνες 1/16 του UEFA Europa League. Για να επιτευχθεί αυτό το αποτέλεσμα, ήταν απαραίτητο να νικήσουμε το PSV.

Η Μόσχα "CSKA" πριν από την έναρξη της συνάντησης είχε ορισμένα προβλήματα με τη σύνθεση. Έχασε το παιχνίδι λόγω τραυματισμών Vasily Berezutsky (η θέση του στο κέντρο της άμυνας πήρε ο Aleksey Berezutsky), ο δεξιός πίσω Mario Fernandez (ο Kirill Nababkin βγήκε στη δεξιά πλευρά) και ο playmaker Roman Eremenko.

Η έναρξη της συνάντησης πραγματοποιήθηκε με ένα μικρό πλεονέκτημα του PSV. Μέσα από την πλευρά του Nababkin οι Ολλανδοί έκαναν τις επιθέσεις τους ξανά και ξανά. Ωστόσο, αυτό δεν λειτούργησε. Οι ποδοσφαιριστές της CSKA δεν έδειξαν έντονο αντεπιτιθέμενο ποδόσφαιρο. Οι πτέρυγες του Slutsky στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν προφανείς πιθανότητες να σκοράρουν.

Μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι ισοπέδωσε, αλλά ο ίδιος ο αγώνας πραγματοποιήθηκε με τον ίδιο βιαστικό ρυθμό. Μόνο στο τελευταίο τρίτο του ημιχρόνου, ο Luc De Jung, ο αρχηγός του Eindhoven είχε μια πραγματική ευκαιρία να σκοράρει. Το PSV προς τα εμπρός προχώρησε στο τέλος του σερβίς από τη δεξιά πλευρά, αλλά από την πιο συμφέρουσα θέση από αρκετά μέτρα χτύπησε κατευθείαν στα χέρια του Akinfeev. Ήταν το μοναδικό σουτ στην πύλη του «στρατού» στο πρώτο ημίχρονο. Στο 36ο λεπτό, ο Ζόραν Τόσιτς απάντησε με ένα μόνο σουτ στο στόχο του PSV. Μετά από ένα επικίνδυνο ελεύθερο λάκτισμα από τη δεξιά πλευρά, ο Τόσιτς γύρισε την μπάλα στην πολύ πάνω γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας των Ολλανδών πρωταθλητών έσωσε την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισοπαλία. Οι Ολλανδοί είχαν μερικά τοις εκατό περισσότερες στατιστικές κατοχής, με έναν πυροβολισμό στο στόχο σε κάθε πλευρά. Η μόνη κίτρινη κάρτα παραλήφθηκε από τον παίκτη της CSKA, Pontus Wernbloom. Μόνο τα στατιστικά της γωνίας ήταν υπέρ του «στρατού» (4 έναντι 2).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο βιασύνο ρυθμό. Το κοινό δεν είδε αιχμηρές επιθέσεις μέχρι τότε. Στο πεδίο, ένας αγώνας εξουσίας έχει γίνει πιο συχνός, ο οποίος συνεπάγεται παραβιάσεις των κανόνων με επακόλουθες προειδοποιήσεις. Στο 75ο λεπτό, το παιχνίδι εξερράγη. Ένα πέναλτι δόθηκε στο γκολ των γηπεδούχων για ένα πολύ αμφιλεγόμενο φάουλ στην περιοχή πέναλτι του Αϊντχόβεν στον Ζόραν Τόσιτς. Ο Sergei Ignashevich πλησίασε την μπάλα. Ο αμυντικός της ΤΣΣΚΑ έριξε επιδέξια ένα κέλυφος ποδοσφαίρου και έναν τερματοφύλακα σε διαφορετικά κόρνερ. Η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα 1-0.

Μετά την παραδοχή της μπάλας, οι οικοδεσπότες έσπευσαν αμέσως να ανακτήσουν και απέδωσε. Ήδη στο 78ο λεπτό, μετά την αναταραχή στην έδρα της ΤΣΣΚΑ, η μπάλα αναπήδησε στον αρχηγό του PSV. Ο Luc De Jung από μερικά μέτρα χτύπησε τις πύλες του «στρατού». Το σκορ έβαλε ισοπαλία.

Οι Ολλανδοί ήθελαν να σκοράρουν περισσότερα και η επιμέλεια τους ανταμείφθηκε. Στα τελευταία δέκα λεπτά της συνάντησης, ο μέσος PSV Davey Propper πήρε ένα καλό λάκτισμα από την ελεύθερη γραμμή. Ο μέσος έβαλε επιδέξια την μπάλα στη γωνία του τέρματος του Akinfeev.

Στο τέλος του αγώνα, ο Τόσιτς είχε την ευκαιρία να ανακτήσει. Ήδη στον καθορισμένο χρόνο, το "CSKA" έχει το δικαίωμα σε ένα επικίνδυνο ελεύθερο λάκτισμα. Ωστόσο, η βαθμολογία στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε μέχρι την τελική σφύριγμα.

Έτσι, η CSKA έχασε 1-2, γεγονός που στερούσε τη συμμετοχή των παικτών του Slutsk σε ευρωπαϊκούς διαγωνισμούς. Οι ποδοσφαιριστές του PSV Eindhoven θα πρέπει τώρα να προετοιμαστούν για τα πλέι οφ του Champions League.