Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ελβετία - Ρωσία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ελβετία - Ρωσία

Βίντεο: Η Γαλλία στοχοποιεί την Τουρκία θέτοντας θέμα στο ΝΑΤΟ 2024, Μάρτιος

Στους δύο τελικούς γύρους του ομίλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου στη Σλοβακία, η ρωσική εθνική ομάδα έπρεπε να παίξει με σοβαρούς αντιπάλους. Σύμφωνα με τους κανονισμούς του τουρνουά, στις 19 Μαΐου, οι χρεώσεις της Ilya Vorobyov συναντήθηκαν με την ελβετική εθνική ομάδα, μια ομάδα που είχε τέσσερις νίκες σε πέντε συναντήσεις.

Η ελβετική εθνική ομάδα έφερε μια άξια ομάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα χόκεϋ στη Σλοβακία. Όλοι οι ηγέτες της εθνικής ομάδας, απελευθερωμένοι από τους συλλόγους τους στο NHL, εντάχθηκαν στις τάξεις των Ευρωπαίων. Τουλάχιστον δύο ελβετικές πεντάδες αντιπροσώπευαν μια τρομερή δύναμη.

Η αρχή της συνάντησης παρέμεινε με τους Ρώσους. Ήδη στην πρώτη τους βάρδια, οι ελβετικοί παίκτες χόκεϋ κέρδισαν μια μειονότητα, αλλά το "κόκκινο αυτοκίνητο" απέτυχε να συνειδητοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα. Μετά από αυτό, οι Ρώσοι συνέχισαν να παίζουν ενεργά, χάρη στον οποίο οι Ελβετοί είχαν προβλήματα να βγουν από τη ζώνη τους. Στο 4ο λεπτό της συνάντησης, ο Ντμίτρι Όρλοφ έκανε ένα σόλο τρέξιμο προς τον τερματοφύλακα της ελβετικής εθνικής ομάδας, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μια τέτοια ενεργητική δράση του αμυντικού δεν πέρασε χωρίς να αφήσει ίχνος - το εμπρόσθιο μέρος του "Σικάγο" Άρτεμ Ανισίμοφ τελείωσε το ξωτικό στις πύλες του Ginoni. Η Ρωσία πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Μετά το γκολ, το εδαφικό και παίζοντας πλεονέκτημα των Ρώσων αυξήθηκε, ωστόσο, το κοινό δεν είδε το δεύτερο ξωτικό στην πρώτη περίοδο. Μόνο στο δεύτερο μισό των είκοσι λεπτών άρχισε να επιτίθεται σε θέση η πύλη του Αλεξάντερ Γκεόργκιεφ.

Το τελευταίο μέρος της περιόδου, η ελβετική εθνική ομάδα θα μπορούσε να τεθεί σε ένα πλεονέκτημα, το οποίο διευκολύνθηκε από δύο απομακρύνσεις από τους Ρώσους. Παρά τις επικίνδυνες βολές των ονομαστικών οικοδεσποτών του αγώνα, οι πύλες της ρωσικής ομάδας παρέμειναν ανέπαφες μέχρι τη σειρήνα για το διάλειμμα.

Η ομάδα ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με ένα παιχνίδι τεσσάρων παικτών. Το αριθμητικό πλεονέκτημα των Ελβετών δεν κράτησε πολύ και δεν οδήγησε σε επικίνδυνες επιθέσεις. Ωστόσο, σύντομα οι κατηγορίες της Ilya Vorobyov έφυγαν ξανά. Η αριθμητική πλειοψηφία των Ελβετών ήταν έντονη, αλλά ο τερματοφύλακας της Νέας Υόρκης συνέχισε να διατηρεί το γκολ άθικτο. Ίσως ο Alexander Georgiev ήταν ο καλύτερος παίκτης της ρωσικής εθνικής ομάδας στη δεύτερη περίοδο. Ο νεαρός τερματοφύλακας έσωσε τη ρωσική εθνική ομάδα πολλές φορές από ένα αναπόφευκτο γκολ.

Στο 7ο λεπτό, η βαθμολογία στον πίνακα αποτελεσμάτων άλλαξε ακόμα. Για τους εγχώριους οπαδούς, αυτό ήταν ευχάριστο, επειδή ο Nikita Kucherov, με τη μεταφορά της φίλης του, Nikita Gusev, χτύπησε τις πύλες του Ginoni, κερδίζοντας έτσι τον προσωπικό του δέκατο τρίτο βαθμό στο τουρνουά στο σύστημα γκολ + περάσματος.

Το δεύτερο μισό της περιόδου πέρασε σε διμερείς επιθέσεις, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Οι Ελβετοί ήταν πίσω από 0: 2. Στο τέλος της περιόδου, τα πάθη άρχισαν να βράζουν. Οι ομάδες κέρδισαν μια αμοιβαία απομάκρυνση για αγένεια, η οποία οδήγησε στο παιχνίδι σε ελλιπείς αλλά ίσες συνθέσεις στην αρχή των τελευταίων είκοσι λεπτών.

Η ρωσική ομάδα πέρασε την τρίτη περίοδο τακτοποιημένα, με επίκεντρο τον δικό τους στόχο. Υπήρχαν συγκριτικά λιγότερες πιθανότητες στις πύλες του Γκεόργκιεφ και του Γκόνιι απ 'ότι στα πρώτα τμήματα της συνάντησης. Οι Ρώσοι είχαν πλεονέκτημα στο παιχνίδι, ήταν πιο πιθανό να πυροβολήσουν στο τέρμα. Η Νικήτα Γκούσεφ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με μεγάλη ευκαιρία. Το πλάγιο του Λας Βέγκας προς τα εμπρός αντικατοπτρίστηκε από το μπαρ. 5 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού, ο αμυντικός του Τορόντο Maple Leafs, Nikita Zaitsev, έδωσε ένα εξαιρετικό πέρασμα στον Artyom Anisimov, μετά το οποίο ο κέντρος προς τα εμπρός έστρεψε τον γύρο στον Nikita Kucherov. Ο μπροστινός Τάμπα προχώρησε ένας προς έναν με τον τερματοφύλακα και ήταν ακριβής. Αυτός ο στόχος ήταν ο τελευταίος στον αγώνα.

Οι Ρώσοι πέρασαν τα τελευταία τέσσερα λεπτά της συνάντησης στη μειονότητα (αποσύρθηκαν δύο φορές). Ο Ελβετός άλλαξε τον τερματοφύλακα για τον έκτο παίκτη του πεδίου, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, η μπάρα έπαιξε για εγχώριους παίκτες χόκεϋ.

Το τελικό σκορ της αντιπαράθεσης είναι 3: 0 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Αυτό το αποτέλεσμα επέτρεψε στους Ρώσους να παραμείνουν στην κορυφή της κατάταξης της ομάδας Β.