Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Σουηδία - Ρωσία

Στον τελικό αγώνα του ομίλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί Πάγου, που πραγματοποιήθηκε στη Σλοβακία, η ρωσική εθνική ομάδα αντιτάχθηκε από ένα από τα κύρια φαβορί ολόκληρου του τουρνουά - την ομάδα της Σουηδίας. Η τελική κατανομή των θέσεων στο πάνω μέρος του τραπεζιού της ομάδας Β εξαρτάται από το αποτέλεσμα αυτού του παιχνιδιού.

Πριν από τον τελικό αγώνα στον Όμιλο Β, η Ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2019 έλαβε την πρώτη θέση. Οι τελευταίοι αντίπαλοι των Ρώσων στη φάση του ομίλου ήταν παίκτες χόκεϊ από τη Σουηδία. Αυτή η σκανδιναβική ομάδα έφερε πολλά από τα αστέρια της στο τουρνουά. Επομένως, το παρακολουθούμενο παιχνίδι φάνηκε να είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στο προκαταρκτικό τουρνουά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αμοιβαία επιθυμία μεταξύ των ομάδων για κατοχή του puck. Στα πρώτα πέντε λεπτά της συνάντησης, το κοινό δεν είδε πιθανότητες να σκοράρει. Η σουηδική εθνική ομάδα επιτέθηκε πιο συχνά σε θέση. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν. Στο 8ο λεπτό η βαθμολογία άλλαξε. Η δραστηριότητα των σκανδιναβικών παικτών χόκεϋ στην ξένη ζώνη οδήγησε σε μια εγκαταλειμμένη σφαίρα. Ο πυροβολισμός του Μάρκους Πέτερσον από την μπλε γραμμή έπληξε τον αρχηγό της χιονοστιβάδας Colarodo, Gabriel Landeskog. Από το κέντρο των αστεριών προς τα εμπρός των Σουηδών, το κέλυφος έφτιαξε τις πύλες του Andrey Vasilevsky. Η Σουηδία πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Μετά από ένα χαμένο μπακ, οι Ρώσοι προσπάθησαν να παίξουν πιο ενεργά σε μια ξένη ζώνη, αλλά αυτό δεν οδήγησε σε επικίνδυνες στιγμές στο γκολ του Markstrem, αλλά στην απομάκρυνση του Σεργκέι Ανδρόνοφ. Ο προπορευόμενος ΤΣΣΚΑ σε μια ξένη ζώνη άγκισσε έναν αντίπαλο με ένα ραβδί και πήρε ένα καλά άξιο δύο λεπτά. Οι Ρώσοι έπαιξαν παραδειγματικά στη μειονότητα, χωρίς να επιτρέπουν στους Σουηδούς να αυξήσουν το σκορ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Kirill Kaprizov έλαβε πρόστιμο. Οι Ρώσοι κέρδισαν ξανά δύο λεπτά παιχνιδιού σε άνισες συνθέσεις στη ζώνη επίθεσης. Οι Σκανδιναβικοί παίκτες χόκεϊ δημιούργησαν ένταση στο γκολ του Βασιλέβσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του Τάμπα Μπέι με τη βοήθεια της άμυνας δεν επέτρεψε ένα δεύτερο γκολ.

Η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ 1: 0 υπέρ της Σουηδίας. Οι σκανδιναβικοί παίκτες χόκεϋ φαίνονταν καλύτερα στα πρώτα είκοσι λεπτά του παιχνιδιού, πυροβόλησαν πιο συχνά στο τέρμα και είχαν ένα εδαφικό και παίζοντας πλεονέκτημα.

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι άλλαξε δραματικά. Η ρωσική εθνική ομάδα εξισορρόπησε το σκορ στο πρώτο λεπτό. Οι τρεις Gusev - Anisimov - Kucherov ευθυγραμμίστηκαν με μια ιδανική επίθεση με τα περάσματα τους, μετά την οποία ο προπομπός του Σικάγου ισοπέδωσε το σκορ. Ο δεύτερος στόχος εναντίον των Σουηδών οργανώθηκε από τους Ρώσους μετά από 4 λεπτά. Η ρίψη του Mikhail Sergachev από την μπλε γραμμή έκλεισε από τον Evgeny Dadonov, ο οποίος κατάφερε να αντικαταστήσει το κλαμπ το φθινόπωρο και να αλλάξει την κατεύθυνση της πτήσης του puck. Για τον επιθετικό της Florida Panthers, αυτός ο στόχος ήταν ήδη ο έβδομος στο τουρνουά.

Στο 9ο λεπτό, τα δύο κύρια αστέρια του ρωσικού χόκεϊ της τελευταίας δεκαετίας έπαιξαν έναν δροσερό συνδυασμό. Ο Evgeny Malkin έδωσε βοήθεια στον Alexander Ovechkin, μετά την οποία ο εκπρόσωπος της Ουάσιγκτον ανάγκασε τον Yakub Markstrem να παραδοθεί για τρίτη φορά.

Η ρωσική εθνική ομάδα συνέχισε να διαλύει τη σουηδική άμυνα. Στο 15ο λεπτό, ο Kirill Kaprizov σημείωσε το πρώτο του γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, ο οποίος έριξε αμέσως μετά το κέρδος που κέρδισε ο Kuznetsov. 4: 1 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Ίσως αυτός ο στόχος τελικά έσπασε τους Σουηδούς. Μέχρι το τέλος της περιόδου, οι Σκανδιναβοί παραδέχτηκαν δύο φορές ακόμη και μέσα σε ένα λεπτό. Πρώτα, ο Μιχαήλ Γκριγκόρενκο σκόραρε, και μετά ο Πρίτσμπουργκ προς τα εμπρός Yevgeny Malkin. Το τελικό σκορ του αγώνα μετά από δύο περιόδους είναι 6: 1 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας.

Στην τελευταία περίοδο, το κοινό είδε τέσσερα ακόμη γκολ. Τρία από αυτά οργανώθηκαν από Σουηδούς παίκτες χόκεϋ. Στο 13ο λεπτό, ο William Newlander έκλεισε το κενό, κάνοντας το σκορ 6: 2. Χρειάστηκαν λιγότερο από ένα λεπτό για να απαντήσουν οι Ρώσοι. Ο Ντμίτρι Όρλοφ απάντησε με το σκορ του. Μετά από αυτό, κατέστη επιτέλους σαφές ότι ο νικητής της συνάντησης θα ήταν η ρωσική ομάδα. Ίσως αυτό να χαλαρώνει τους εγχώριους παίκτες χόκεϋ. Τα έξοδα της Ilya Vorobyov υποχώρησαν δύο φορές τα τελευταία τρία λεπτά. Οι Σουηδοί υπερασπιστές Ekman-Larson και Klingberg διακρίθηκαν.

Το τελικό σκορ της συνάντησης είναι 7: 4 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Αυτό το αποτέλεσμα επέτρεψε στην ομάδα μας να κερδίσει με σιγουριά τον Όμιλο Β. Οι αντίπαλοι των Ρώσων στους προημιτελικούς θα είναι η εθνική ομάδα των ΗΠΑ.