Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσία-Τσεχική Δημοκρατία στο Euro

Βίντεο: Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσία-Τσεχική Δημοκρατία στο Euro

Βίντεο: Обыкновенный фашизм (Full HD, документальный, реж. Михаил Ромм, 1965 г.) 2024, Απρίλιος

Μια μεγάλη νίκη επί των Τσέχων ποδοσφαιριστών στην αρχή του τουρνουά επέτρεψε στους οπαδούς της ομάδας να βασίζονται στην επιτυχημένη απόδοση της ρωσικής εθνικής ομάδας στο Euro 2012. Δυστυχώς, αυτές οι ελπίδες δεν προορίζονταν να πραγματοποιηθούν.

Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσία-Τσεχική Δημοκρατία στο Euro 2012

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες της εθνικής ομάδας της Τσεχίας φαινόταν πιο δραστήριοι από τους παίκτες μας, είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας και πίεσαν όταν έχασε. Αλλά σύντομα οι Ρώσοι συγκεντρώθηκαν, πραγματοποίησαν μια καλή επίθεση, η οποία κατέληξε σε ένα κόρνερ. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, η πρωτοβουλία πέρασε στις κατηγορίες του Dick Advocaat.

Το σημείο καμπής ολόκληρου του αγώνα ήταν το επεισόδιο στο 16ο λεπτό. Ο Dzagoev έπιασε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, περπάτησε κομψά πέρα από τους Τσέχους παίκτες και έκανε ένα πέρασμα στη δεξιά πλευρά προς τον επιτιθέμενο Kerzhakov. Ο Αλέξανδρος πέτυχε αμέσως το γκολ του αντιπάλου. Το σπορ βλήμα χτύπησε τη ράβδο και αναπήδησε στον Άλαν, ο οποίος μετακόμισε στην περιοχή του πέναλτι εγκαίρως. Ο Τσεχ αναγκάστηκε να βγάλει τη μπάλα από το δικό του γκολ, το σκορ ήταν 1: 0.

Μετά από αυτό το επεισόδιο, οι παίκτες μας είχαν την ευκαιρία να παίξουν περισσότερα σε αντεπιθέσεις, να μπουν σε ελεύθερες ζώνες στο μισό του γηπέδου του αντιπάλου. Ο Ρωμαίος Σιρόκοφ έκανε καλή χρήση αυτού μετά τη μεταφορά του Αρσάβιν, θέτοντας το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 25ο λεπτό της συνάντησης - 2: 0.

Η αρχή του δεύτερου ημιχρόνου θυμίζει τα πρώτα λεπτά του αγώνα - οι Τσέχοι ήταν πιο ενεργοί, αλλά τώρα αυτό ήταν ήδη απαραίτητο κατά τη διάρκεια της συνάντησης. Οι ποδοσφαιριστές της ρωσικής εθνικής ομάδας πίεσαν ενάντια στο γκολ τους, το οποίο χρησιμοποιήθηκε επιδέξια από τον αντίπαλο. Η μεταφορά μεγάλων αποστάσεων της μπάλας άφησε τον Malafeev σχεδόν μόνος με τον Vaclav Pilarzh, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία του να σκοράρει. Το σκορ έγινε 2: 1, το άνετο πλεονέκτημα των Ρώσων εξαφανίστηκε και η τσεχική εθνική ομάδα εμπνεύστηκε.

Κοντά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, οι παίκτες και των δύο ομάδων άρχισαν να κουράζονται. Η εθνική ομάδα της Τσεχίας, αφού δεν πέτυχε τίποτα περισσότερο, επιβραδύνθηκε. Επιπλέον, ο Dick Advocaat μαντέψει σωστά με έναν αντικαταστάτη, απελευθερώνοντας τον Pavlyuchenko αντί για τον Kerzhakov. Σύντομα ο Ρωμαίος έγινε ο συγγραφέας μιας βοήθειας για τον Ντζαγκόεφ, ο οποίος σημείωσε διπλό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Pavlyuchenko κατάφερε να ξεχωρίσει, χάρη στις ατομικές του ενέργειες, σημειώνοντας ένα όμορφο γκολ. Στο 85ο λεπτό, έγινε μια άλλη αλλαγή, η οποία επέτρεψε στον Kokorin να μπει στο γήπεδο. Το σκορ 4: 1 αντικατοπτρίζει πλήρως την ισορροπία ισχύος στο γήπεδο ποδοσφαίρου.