Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσίας-Πολωνίας στο Euro

Βίντεο: Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσίας-Πολωνίας στο Euro

Βίντεο: Γερμανία - Ελλάδα: 4-2 | Προημιτελικά Euro 2012 2024, Ενδέχεται

Το αποτέλεσμα του ποδοσφαιρικού αγώνα Ρωσίας-Πολωνίας άφησε στους αντιπάλους μια καλή πιθανότητα να φτάσουν στους προημιτελικούς του Euro 2012. Ωστόσο, τα επόμενα παιχνίδια δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες των οπαδών και των ομάδων που θεωρήθηκαν φαβορί στο γκρουπ τους έφυγαν από το τουρνουά.

Πώς ήταν ο αγώνας Ρωσίας-Πολωνίας στο Euro 2012

Ο δεύτερος αγώνας στο Euro 2012 έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα ενάντια σε έναν από τους οικοδεσπότες του τουρνουά - την πολωνική ομάδα. Η ομαδική συνάντηση πραγματοποιήθηκε στη Βαρσοβία στο Εθνικό Στάδιο.

Η έναρξη του αγώνα αποδείχθηκε δύσκολη για τη ρωσική ομάδα. Οι αθλητές και των δύο ομάδων ήταν νευρικοί και έκαναν εξαναγκαστικά λάθη. Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν πιο συχνά, αν και οι παίκτες της ρωσικής εθνικής ομάδας είχαν την μπάλα περισσότερο.

Στο τέλος του πρώτου μισού της συνάντησης, ο Alan Dzagoev άνοιξε το σκορ. Στο 36ο λεπτό μετά τη μεταφορά του Andrey Arshavin, σημείωσε το τρίτο του γκολ στο τουρνουά εναντίον των αντιπάλων του. Μετά την επίτευξη του γκολ, οι Ρώσοι άρχισαν να παίζουν λιγότερο ενεργά, δίνοντας την πρωτοβουλία στους Πολωνούς ποδοσφαιριστές.

Οι ιδιοκτήτες του σταδίου πήραν έναν λόγο χαράς στο 58ο λεπτό της συνάντησης. Μια κομψή μπάλα στην πρώτη εννέα του γκολ του Μαλαφέεφ σημειώθηκε από τον αρχηγό της πολωνικής εθνικής ομάδας, Τζέικομπ Μπλάτσικοφσκι. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, το παιχνίδι προχώρησε «σε πορεία σύγκρουσης».

Τα συναισθήματα των παικτών συχνά ξεπερνούσαν το επιτρεπόμενο. Στο 60ο λεπτό του παιχνιδιού, ο επιθετικός της γηπεδούχου ομάδας Robert Lewandowski έλαβε προειδοποίηση. Έλαβε μια κίτρινη κάρτα για ένα χτύπημα στα πόδια του Igor Denisov, ο οποίος, με τη σειρά του, δεν παρέμεινε στο χρέος και κέρδισε μια κίτρινη κάρτα για να μιλήσει στον διαιτητή.

Στο τέλος της συνάντησης, η ρωσική εθνική ομάδα άσκησε πίεση στο έδαφος του αντιπάλου, αλλά η τακτική δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο προπονητής των Ρώσων Dick Dick Advocaat αντικατέστησε τον Alexander Kerzhakov, αντί του οποίου εμφανίστηκε ο Roman Pavlyuchenko στο γήπεδο.

Ο διαιτητής της συνάντησης πρόσθεσε τρία επιπλέον λεπτά στην κανονική ώρα του αγώνα. Οι Ρώσοι θα μπορούσαν να αρπάξουν τη νίκη σε ένα δύσκολο παιχνίδι. Μέσα από τις προσπάθειες του Arshavin, δημιουργήθηκε μια ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το αξιόπιστο παιχνίδι του Πολωνού τερματοφύλακα Przemyslav Tyton εμπόδισε τους παίκτες να το χρησιμοποιήσουν. Στο τέλος της αντιπαράθεσης, οι γηπεδούχοι είχαν δικαίωμα σε ελεύθερο λάκτισμα, αλλά δεν άλλαξε ούτε το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων. Αποτέλεσμα 1: 1 - ήταν μαζί του ότι οι ομάδες έφυγαν από το γήπεδο.