Πώς ήταν ο πρώτος αγώνας της ρωσικής εθνικής ομάδας στο Euro

Βίντεο: Πώς ήταν ο πρώτος αγώνας της ρωσικής εθνικής ομάδας στο Euro

Βίντεο: Димаш и Денис: светлый отблеск дружбы (SUB. 22 LGS) 2024, Απρίλιος

Η ρωσική εθνική ομάδα έπαιξε το πρώτο παιχνίδι του τελικού μέρους του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου την πρώτη ημέρα του τουρνουά. Ο αγώνας με την εθνική ομάδα της Τσεχίας ξεκίνησε στο Wroclaw της Πολωνίας, τρεις ώρες μετά το επίσημο άνοιγμα του Euro 2012. Παρακολούθησαν περίπου 41 χιλιάδες θεατές στο γήπεδο Meiski και εκατομμύρια οπαδοί στις τηλεοπτικές οθόνες στο σπίτι, σε μπαρ και ζώνες θαυμαστών.

Πώς ήταν ο πρώτος αγώνας της ρωσικής εθνικής ομάδας στο Euro 2012

Κατά τη διάρκεια των πρώτων δέκα λεπτών της συνάντησης, οι Τσέχοι παίκτες ήταν πιο ενεργοί από τους Ρώσους - κράτησαν την μπάλα περισσότερο και άρχισαν αμέσως να πιέζουν όταν έχασαν την μπάλα. Στο 12ο λεπτό, οι παίκτες μας έκαναν το δικαίωμα σε ένα κόρνερ, το οποίο δεν οδήγησε σε πιθανότητα σκόρερ, αλλά έγινε ένα σημάδι στη χρονολογία, μετά την οποία αναφέρθηκε ένα συγκεκριμένο πλεονέκτημα της ρωσικής εθνικής ομάδας. Και το βασικό επεισόδιο σε αυτό το μισό, το οποίο συνέβη λίγα λεπτά αργότερα. Πρώτον, ο Alan Dzagoev παρεμπόδισε την μπάλα σχεδόν στο κέντρο του γηπέδου, ξεπερνώντας δύο Τσέχους παίκτες και την έστειλε στη δεξιά πλευρά της επίθεσής μας. Ακολούθησε μια ακριβής πάσα στον Alexander Kerzhakov, ο οποίος πυροβόλησε στο τέρμα, αλλά χτύπησε τη σέντρα, και ο Dzagoev, ο οποίος ήταν και πάλι στη σωστή θέση, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ. Έχοντας παραχωρήσει ένα γκολ, οι Τσέχοι παίκτες αναγκάστηκαν να επιτεθούν περισσότερο, το οποίο δημιούργησε ελεύθερες ζώνες στην άμυνα τους. Στο 25ο λεπτό, οι Ρώσοι το εκμεταλλεύτηκαν - ο Ρωμαίος Σιρόκοφ συνέδεσε τον Αντρέι Αρσάβιν με την επίθεση, ο οποίος έστειλε την μπάλα στη γραμμή επίθεσης, Κερζάκοφ. Δεν μπορούσε να φτάσει την μπάλα, αλλά ο Shirokov το έκανε πολύ καλά, ο οποίος είχε ήδη μετακινηθεί στη θέση σοκ - το σκορ ήταν 2: 0. Έτσι παρέμεινε μέχρι το διάλειμμα στον αγώνα.

Η δεύτερη εκεί ξεκίνησε με μια ανταλλαγή επιθέσεων - οι Τσέχοι προωθήθηκαν από την ανάγκη ανάκτησης, και οι παίκτες μας δεν εγκατέλειψαν τις ευκαιρίες που εμφανίστηκαν σε αυτή τη σχέση. Αλλά δυστυχώς, μία από τις επιθέσεις των Ρώσων διακόπηκε με επιτυχία από τους αντιπάλους, ώστε ένα πέρασμα μεγάλων αποστάσεων έφερε τον Václav Pilarzh σχεδόν πρόσωπο με πρόσωπο με τον τερματοφύλακα μας. Οι Τσέχοι κατάλαβαν τη στιγμή 100% και το σκορ έγινε τόσο άνετο για τη ρωσική εθνική ομάδα - 2: 1. Ο στόχος ενέπνευσε τους αντιπάλους και οι Ρώσοι χρειάστηκαν πολλές προσπάθειες για να σβήσουν τη δραστηριότητά τους στην επίθεση. Μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, κατάφεραν να το κάνουν αυτό, εκτός αυτού, οι παίκτες και των δύο ομάδων άρχισαν να κουράζονται από ενεργές ενέργειες. Και οι δύο προπονητές προσπάθησαν να ανανεώσουν την επίθεση κάνοντας αντικαταστάσεις μετά από 73 λεπτά και στη συνέχεια απελευθερώνοντας έναν ακόμη παίκτη στα 85 λεπτά. Στην ομάδα μας, ο Dick Advocaat αντικατέστησε αρχικά τον Kerzhakov με τον Roman Pavlyuchenko και έπειτα τον Dzagoev με τον Alexander Kokorin. Αλλά πριν από αυτήν την αντικατάσταση, ο Dzagoev κατάφερε να ξεχωρίσει ξανά - μετά από μια ανεπιτυχή πάσα του Sergei Ignashevich, η μπάλα αναπήδησε από τον Τσέχο αμυντικό στον Pavlyuchenko, ο οποίος την προώθησε αμέσως στον Alan, ο οποίος χτύπησε δυνατά και με ακρίβεια. Μετά από μόλις 3 λεπτά, ο Pavlyuchenko σημείωσε τον εαυτό του, έχοντας πάρει ένα πέρασμα από τον Arshavin και χτύπησε τον Τσέχο αμυντικό. Ο πρώτος αγώνας της ρωσικής εθνικής ομάδας στο Euro 2012 τελείωσε με σκορ 4: 1, ενισχύοντας τις ελπίδες των οπαδών για μια επιτυχημένη απόδοση της εθνικής ομάδας σε αυτό το τουρνουά.