America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Αργεντινή - Χιλή

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Αργεντινή - Χιλή

Βίντεο: 35th America's Cup Race 1 USA vs. NZL | AMERICA'S CUP 2024, Ενδέχεται

Στον πρώτο γύρο του ομαδικού σταδίου του Κουαρτέτου Δ στο Κύπελλο Αμερικής του 2016, οι φιναλίστ του τουρνουά ήρθαν μαζί. Ο αγώνας Αργεντινή - Χιλή ήταν ίσως το πιο αναμενόμενο στο στάδιο του ομίλου του πρωταθλήματος.

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής πριν από την έναρξη της συνάντησης αποδυναμώθηκε από την απουσία του αρχηγού και του ηγέτη τους Lionel Messi. Ένας άλλος αστέρας του μπλε και του λευκού Sergio Aguero δεν βγήκε ούτε στη βάση. Ωστόσο, η απουσία απεργών δεν έγινε μεγάλο πρόβλημα για τους δύο φορές θριάμβους του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Ήδη στο δεύτερο λεπτό, αφού χτύπησε το κεφάλι του, ο Niko Gaitan μπορούσε να χτυπήσει την πύλη των Χιλιανών. Ο Claudio Bravo σώθηκε από το κορυφαίο τερματοφύλακα. Μετά από αυτό το επεισόδιο, δεν υπήρχαν πιθανότητες σκόρερ στο παιχνίδι μέχρι το 30ο λεπτό, αν και οι ομάδες προσπάθησαν να περάσουν γρήγορα το κέντρο του γηπέδου και να επιτεθούν ο ένας στον άλλο. Μετά από μισή ώρα, ο Χιλής επιθετικός Alexis Sanchez έχασε την ευκαιρία να σκοράρει. Το σουτ του από την περιοχή του πέναλτι αντικατοπτρίστηκε από τον Sergio Romero. Στο 34ο λεπτό, ο ίδιος Σάντσεζ έστειλε την μπάλα στην πάνω γωνία από το ελεύθερο λάκτισμα, αλλά ο τερματοφύλακας της Αργεντινής αντιμετώπισε ξανά το χτύπημα.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου παρέμεινε με τους Αργεντινούς, αλλά το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε - οι επιθέσεις που έγιναν από το τρίο Di Maria, Higuain, Gaitan ήταν πολύ χαοτικές και ημιτελείς.

Οι Χιλιανοί ξεκίνησαν ενεργά το δεύτερο μισό της συνάντησης, βοηθούμενοι από πολλά επικίνδυνα κομμάτια. Ωστόσο, το σκορ άνοιξε ο Angel Di Maria στο 51ο λεπτό. Μετά από ένα λάθος που έκανε ο μέσος Χιλής Aranges στο κέντρο του γηπέδου, ο Banega έπιασε την μπάλα και έδωσε ένα καλό πέρασμα στον παίκτη PSG. Η Ντι Μαρία έφτασε στην γωνία του τέρματος του Μπράβο.

Στο 59ο λεπτό, ο ίδιος ο Μπανέγκα διπλασίασε το προβάδισμα της Αργεντινής. Ο Claudio Bravo έχασε ξανά ένα σουτ στην κοντινή γωνία, αλλά η πορεία της μπάλας σε αυτό το επεισόδιο επηρεάστηκε από το ριμπάουντ από τα αγκάθια των μπατ του Mauricio Isla.

Ο Gonzalo Higuain είχε επίσης μια υπέροχη στιγμή. Στο 67ο λεπτό, η προς τα εμπρός Νάπολη από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει με ακρίβεια την μπάλα στην άκρη - ο τερματοφύλακας βοήθησε.

Οι Χιλιανοί ήταν ακόμα σε θέση να παίξουν ένα γκολ στο τέλος του χρόνου διακοπής. Ο Φουενζαλίδα, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της συνάντησης, έστειλε τη μπάλα με το κεφάλι του στο τέρμα.

Το τελικό σκορ του αγώνα 2: 1 υπέρ της εθνικής ομάδας της Αργεντινής αφήνει τις προτιμότερες πιθανότητες για τους νικητές να προχωρήσουν από τον Όμιλο D στο στάδιο των προημιτελικών από την πρώτη θέση.