Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Ουρουγουάη - Βενεζουέλα

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Ουρουγουάη - Βενεζουέλα

Βίντεο: Argentina vs. Venezuela | Copa América Centenario USA 2016 | Quarter-Final 2024, Απρίλιος

Στις 10 Ιουνίου, η Φιλαδέλφεια φιλοξένησε έναν αγώνα του δεύτερου γύρου του ομίλου στο Κουαρτέτο Γ. Οι θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα μεταξύ των εθνικών ομάδων της Ουρουγουάης και της Βενεζουέλας.

Οι Ουρουγουάνοι, που δικαίως θεωρούνται ένα από τα φαβορί του Αμερικανικού Πρωταθλήματος 2016, είχαν έναν ακατανόητο πρώτο αγώνα στο Κουαρτέτο Γ. Αφού έχασε από την εθνική ομάδα του Μεξικού, η Ουρουγουάη αμφισβήτησε την έξοδο από το γκρουπ στο πλέι οφ. Αυτό απαιτούσε τη νίκη των δύο φορές παγκόσμιων πρωταθλητών στον δεύτερο γύρο αγώνα.

Ο αγώνας Ουρουγουάη - Βενεζουέλα ξεκίνησε με ένα μικρό πλεονέκτημα από τα φαβορί, αλλά δεν υπήρχαν προφανείς καταστάσεις σκόρερ στο γκολ της Βενεζουέλας. Μπορούμε να επισημάνουμε μόνο την πιθανότητα του Edinson Cavani στο 15ο λεπτό. Ο μπροστινός PSG είχε την ευκαιρία να πυροβολήσει στο τέρμα από το κέντρο της περιοχής του πέναλτι, αλλά έχασε την μπάλα. Στο πρώτο ημίχρονο, οι επιθέσεις των Ουρουγουάων δεν είχαν ολοκληρωθεί. Παρά την κατοχή της μπάλας, η εθνική ομάδα της Celeste φαινόταν πολύ χαοτική στην πρώτη γραμμή.

Η εθνική ομάδα της Βενεζουέλας προσέφερε τις αντεπιθέσεις της Ουρουγουάης, και στο 36ο λεπτό πήραν ακόμη και το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Σόλομον Ρόντον διακρίθηκε. Ο πρώην παίκτης της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης τερμάτισε τη μπάλα στο δίχτυ της Ουρουγουάης, αφού ο τερματοφύλακας Μούσλερ έριξε σχεδόν ένα βλήμα πίσω από τα αυτιά από μια πλευρική απεργία από σαράντα μέτρα. Ο Φερνάντο μετακίνησε τη μπάλα στην οριζόντια γραμμή, αλλά κατά την ολοκλήρωση της μπάλας δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του με τίποτα. Η Βενεζουέλα πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Η εθνική ομάδα της Ουρουγουάης ξεκίνησε πιο ενεργά το δεύτερο ημίχρονο. Στο 54ο λεπτό, ο επιθετικός του Suani είχε την ευκαιρία να ισοπεδώσει το σκορ. Αφού κατέβαλε ένα κόρνερ, ο μπροστινός είχε την ευκαιρία να χτυπήσει το γκολ από τη γωνία της γωνίας του τερματοφύλακα, αλλά το χτύπημα έπεσε πάνω από την ευθυγράμμιση.

Η εθνική ομάδα της Βενεζουέλας έπαιξε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο σε αντεπιθέσεις, μερικές από τις οποίες σκόραραν γκολ. Στο 68ο λεπτό, ο Peneranda πήγε ένα προς ένα με τη Muslera. Ο τερματοφύλακας της Ουρουγουάης άφησε την ομάδα του στο παιχνίδι, αντανακλώντας την απεργία του επιθετικού.

Σε χρόνο διακοπής, ο Edinson Cavani έχασε δύο εκπληκτικές ευκαιρίες ισοσταθμιστή. Πρώτον, ο προς τα εμπρός χτύπησε χωρίς αντίσταση πέρα από τη γωνία του τέρματος από την περιοχή του πέναλτι, και στη συνέχεια από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να τρυπήσει την μπάλα στο τέρμα.

Στο τελευταίο λεπτό διακοπής, ο τερματοφύλακας του Uruguayans Muslera πήγε στην περιοχή του πέναλτι του αντιπάλου για μια γωνία. Το κοινό δεν είδε το έντονο λάκτισμα των παικτών της Celeste, και οι Βενεζουέλοι έφυγαν σε ένα άδειο δίχτυ, αλλά μετά το λάκτισμα η μπάλα δεν έπεσε ποτέ στο τέρμα.

Η τελική σφύριγμα του αγώνα κατέγραψε τη νίκη της εθνικής ομάδας της Βενεζουέλας με σκορ 1: 0. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε τους νικητές στη φάση του πλέι-οφ και η ομάδα της Ουρουγουάης έχασε όλες τις πιθανότητες να συνεχίσει να αγωνίζεται για το περίφημο τρόπαιο.