Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Εκουαδόρ

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Εκουαδόρ

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Απρίλιος

Η ποδοσφαιρική ομάδα της Βραζιλίας σε όλα τα μεγάλα τουρνουά θεωρείται σωστά ένα από τα αγαπημένα σε κάθε αγώνα. Ήταν πριν από την πρώτη συνάντηση των πέντε φορές παγκόσμιων πρωταθλητών στο Copa America 2016. Οι αντίπαλοι της Βραζιλίας ήταν ποδοσφαιριστές από τον Ισημερινό.

Το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα αποδείχθηκε απρόβλεπτο για την πλειονότητα των οπαδών του ποδοσφαίρου. Παρά την ευνοιοκρατία των Βραζιλιάνων, από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, οι ποδοσφαιριστές του Ισημερινού κατάφεραν να αντιταχθούν στο αξιοπρεπές ποδόσφαιρο στους Πεντακάμπους. Όλο το πρώτο ημίχρονο παίχτηκε σε ισόπαλο αγώνα. Οι ομάδες προσπάθησαν να ανταποκριθούν με επίθεση σε επίθεση, αν και οι παίκτες δεν δημιούργησαν επικίνδυνες και πραγματικά σκόραρε ευκαιρίες στο γκολ των αντιπάλων.

Στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά, οι Βραζιλιάνοι πέτυχαν μόνο τέσσερα σουτ στο στόχο, από τα οποία μόνο ένα έφτασε στον στόχο. Χτυπήθηκε από τον Filipe Coutinier στο έκτο λεπτό Για το πρώτο μισό της συνάντησης, οι Εκουαδόρ απάντησαν με δύο μόνο χτυπήματα, ενώ ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έπαιξε στο παιχνίδι μόνο αφού ο Ener Valencia χτύπησε από ένα ελεύθερο λάκτισμα σε 37 λεπτά. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με ισοπαλία.

Το δεύτερο μισό της συνάντησης χαρακτηρίστηκε από μια πολύ αμφιλεγόμενη απόφαση του δευτερεύοντος διαιτητή, η οποία επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Στο 66ο λεπτό, οι παίκτες του Ισημερινού πραγματοποίησαν μια παραδειγματική επίθεση, μετά την οποία ο Montero πυροβόλησε από την αριστερή πλευρά στην περιοχή του πέναλτι. Η μπάλα γλίστρησε πάνω από τα χέρια του τερματοφύλακα της Βραζιλίας και έπεσε στο τέρμα. Η περιέργεια του επεισοδίου δεν επηρέασε την ειλικρινή χαρά των Εκουαδόρ, αλλά ο στόχος ακυρώθηκε. Κρίνοντας από τις επαναλήψεις του επεισοδίου, ο δευτερεύων διαιτητής αποφάσισε εσφαλμένα ότι η μπάλα ήταν πίσω από τη γραμμή τέρματος τη στιγμή του σταυρού του Montero. Το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο - 0: 0.

Μέχρι την τελική σφύριγμα, οι αριθμοί στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξαν, αν και ο Βραζιλιάνος επιθετικός Λουκάς στο 84ο λεπτό δεν μπόρεσε να πραγματοποιήσει την ευκαιρία να σκοράρει. Ο προς τα εμπρός απέτυχε να οδηγήσει την μπάλα στην κενή γωνία του γκολ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της συνάντησης, οι ομάδες σημείωσαν έναν βαθμό, αλλά μετά τον αγώνα το προπονητικό προσωπικό και οι ποδοσφαιριστές του Εκουαδόρ παραπονέθηκαν ότι ο στόχος της ομάδας καταργήθηκε. Ταυτόχρονα, οι κατηγορίες εναντίον των διαιτητών κατά την ερμηνεία του επεισοδίου στο 66ο λεπτό δεν είναι αβάσιμες.