America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Κόστα Ρίκα

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Κόστα Ρίκα

Βίντεο: Αργεντινή - Χιλή 2-4 πέναλτι (τελικός επετειακού Κόπα Αμέρικα 2016) 2024, Απρίλιος

Αφού ηττήθηκε από τους Κολομβιανούς στον πρώτο γύρο των φιλοξενουμένων της Copa America 2016, η εθνική ομάδα των ΗΠΑ έπρεπε να κερδίσει πόντους στον αγώνα εναντίον της Κόστα Ρίκα. Ο δεύτερος γύρος για τους Αμερικανούς ήταν ο αποφασιστικός αγώνας στο τουρνουά αυτή τη στιγμή.

Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ χρειάστηκε νίκη ενάντια στην Κόστα Ρίκα για να συνεχίσει τον αγώνα για μια θέση στα πλέι οφ. Οι Κόστα Ρίκοι, με τη σειρά τους, χρειάστηκαν επίσης να αναπληρώσουν τους βαθμούς τους. Επομένως, το παιχνίδι έπρεπε να είχε αποδειχθεί πεισματάρης, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν συνέβη.

Οι Αμερικανοί άνοιξαν γρήγορα έναν λογαριασμό. Ο Κόστα Ρίκα Christian Christian Gamboa έχει ήδη ξεπεράσει τη δική του περιοχή πέναλτι στο 8ο λεπτό, το οποίο οδήγησε σε άμεση ποινή. Ο αρχηγός της ομάδας των ΗΠΑ Clint Dempsey, ο οποίος ήταν διακεκριμένος στον πρώτο αγώνα με την Κολομβία, δεν έχασε από κανένα σημείο. Οι Αμερικανοί πήραν το προβάδισμα 1: 0.

Ακόμα και πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι αμερικανοί ποδοσφαιριστές κατάφεραν να αναστατώσουν τους αντιπάλους τους δύο φορές περισσότερο, φέρνοντας το σκορ σε καταστροφικό με το 42ο λεπτό. Στην αρχή, όταν το 37ο λεπτό ήταν στον πίνακα αποτελεσμάτων, η Jermaine Jones έβαλε τη μπάλα στη γωνία με ένα σουτ με ένα άγγιγμα έξω από την περιοχή του πέναλτι και τον Μπόμπι Γουντ, τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το πέρασμα του Clint Dempsey, σκόραρε 3: 0 υπέρ της ομάδας των ΗΠΑ …

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Κόστα Ρίκα αύξησαν τη δραστηριότητά τους, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ο Μπράιαν Ρουίζ είχε μια εξαιρετική ευκαιρία στο 62ο λεπτό, αλλά η απεργία του επιθετικού δεν είχε μερικά εκατοστά - η μπάλα έπληξε τη θέση.

Στο τέλος του αγώνα (82 λεπτά), ο αμυντικός της Κόστα Ρίκα έκανε ένα τεράστιο λάθος στη δική του περιοχή πέναλτι και ο Graham Zusi καθιέρωσε το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης, ρίχνοντας την μπάλα σε ένα κενό δίχτυ.

Η τελική σφύριγμα έπιασε τις ομάδες με το σκορ 4: 0 υπέρ της εθνικής ομάδας των ΗΠΑ. Έτσι, μετά τον δεύτερο γύρο, οι οικοδεσπότες του πρωταθλήματος σημείωσαν τρεις πόντους και οι παίκτες της Κόστα Ρίκα παραμένουν με το μοναδικό πόντο και πέφτουν στην τέταρτη θέση στον Όμιλο Α.