America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Αργεντινή - Παναμάς

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Αργεντινή - Παναμάς

Βίντεο: 31st America's Cup Race 1 SUI vs. NZL | AMERICA'S CUP 2024, Ενδέχεται

Στον αγώνα του πρώτου γύρου του ομαδικού σταδίου του Κουαρτέτου Δ, η εθνική ομάδα της Αργεντινής νίκησε χωρίς δυσκολία τους Χιλιανούς. Ο δεύτερος αντίπαλος του μπλε και του λευκού στο τουρνουά ήταν η λιγότερο φιλόδοξη ομάδα - η ομάδα του Παναμά.

Η εθνική ομάδα της Αργεντινής θεωρείται το κύριο φαβορί της επετείου του Κυπέλλου Αμερικής στο ποδόσφαιρο. Σε αυτό το πλαίσιο, το παιχνίδι με την εθνική ομάδα του Παναμά δεν θα έπρεπε να ήταν πολύ δύσκολο για τους Αργεντινούς. Δεν υπήρχε αίσθηση στο γήπεδο. Η εθνική ομάδα της Αργεντινής είχε ένα απόλυτο πλεονέκτημα και κέρδισε μια μεγάλη και σίγουρη νίκη.

Στην αρχική σύνθεση των Αργεντινών, δεν υπήρχε και πάλι καπετάνιος. Ο Lionel Messi δεν είναι ακόμη έτοιμος να παίξει για την εθνική ομάδα μετά από τραυματισμό. Αλλά ακόμη και χωρίς τον Μέσι, οι Αργεντινοί σημείωσαν πρώιμο γκολ. Στο 7ο λεπτό, ο Angel Di Maria από το ελεύθερο λάκτισμα κρέμασε καλά στην περιοχή της πλατείας του τερματοφύλακα, όπου ο Nicolas Otamendi έστειλε τη μπάλα στο δίχτυ με το κεφάλι του. Η Αργεντινή πήρε το προβάδισμα 1: 0.

55 χιλιάδες θεατές περίμεναν το δεύτερο γκολ των Αργεντινών για περισσότερο από μία ώρα, αν και ακόμη και στο πρώτο ημίχρονο, ο Γκονζάλο Χιγκουάιν θα μπορούσε να αυξήσει το πλεονέκτημα των φαβορί. Στο 61ο λεπτό, πραγματοποιήθηκε η πολυαναμενόμενη είσοδος του Lionel Messi στο γήπεδο και επτά λεπτά αργότερα ο αρχηγός της Αργεντινής σημείωσε το πρώτο του γκολ στο τουρνουά με ένα ακριβές σουτ έξω από την περιοχή της πέναλτι.

Ο Λιονέλ σκόραρε δύο φορές περισσότερο. Πρώτον, στο 78ο λεπτό, ο ηγέτης των επιθέσεων της Αργεντινής χτύπησε την πρώτη εννέα από ένα ελεύθερο λάκτισμα, και στη συνέχεια σημείωσε ένα χατ τρικ τρία λεπτά πριν από το τέλος της συνάντησης.

Το τελικό σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων καθορίστηκε από έναν άλλο αστέρα της εθνικής ομάδας της Αργεντινής Sergio Aguero. Ο επιθετικός έστειλε την μπάλα στο γκολ με το κεφάλι του στο 90ο λεπτό μετά από μια έκπτωση από τον Marcos Rojo.

Το τελικό σκορ του αγώνα 5: 0 υπέρ της εθνικής ομάδας της Αργεντινής εξασφάλισε την πρόσβαση των νικητών στη φάση του πλέι οφ. Οι Αργεντινοί έχουν δύο νίκες μετά από δύο αγώνες στο τουρνουά. Ο Παναμάς έχει μόνο τρεις πόντους.