America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Κολομβία - Παραγουάη

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του αγώνα Κολομβία - Παραγουάη

Βίντεο: Close Call as Scallywag Near-Collision With Traffic Patrol Boat During Race 2024, Ενδέχεται

Οι Κολομβιανοί είναι από τους φαβορί του αμερικανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου του 2016. Στο δεύτερο γύρο του ομίλου στο Κουαρτέτο Α, αυτή η ομάδα αντιτάχθηκε από μια άλλη ομάδα της Νότιας Αμερικής - την Παραγουάη.

Τα κύρια νέα για τους οπαδούς της εθνικής ομάδας της Κολομβίας πριν από τον αγώνα ήταν η παρουσία του αρχηγού και του αρχηγού της ομάδας Τζέιμς Ροντρίγκεζ στην αρχική σύνθεση. Αυτός ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης με τις ενέργειές του επηρέασε τελικά το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων.

Οι Κολομβιανοί ξεκίνησαν τη συνάντηση πιο ενεργά. Ως αποτέλεσμα, το κοινό είδε έναν πρώιμο στόχο. Στα 12 λεπτά, ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ πήρε μια γωνία από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης. Ο μπροστινός Μίλαν Carlos Bacca απάντησε στη μεταγραφή και χτύπησε ακαταμάχητα κάτω από το δοκάρι από τη γραμμή της περιοχής του τερματοφύλακα. Αυτή η μπάλα ήταν η πρώτη στο τουρνουά για τον Κολομβιανό επιθετικό.

Στο 30ο λεπτό του αγώνα, οι Κολομβιανοί διπλασίασαν το προβάδισμά τους. Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ έστειλε την μπάλα στον στόχο της εθνικής ομάδας της Παραγουάης, αναγκάζοντας το δίχτυ να κυματίζει στην άκρη του τέρματος. Η εθνική ομάδα της Κολομβίας πήρε με αυτοπεποίθηση το προβάδισμα 2: 0. Μετά από αυτό, οι Παραγουάοι προσπάθησαν να βελτιώσουν κατά κάποιο τρόπο το παιχνίδι τους στην επίθεση, αλλά από τις πιθανότητες σκόρερ του πρώτου μισού της συνάντησης, μόνο το ελεύθερο λάκτισμα του Dario Lescan μπορεί να διακριθεί. Ο κολομβιανός τερματοφύλακας Ospina σε κομψό στιλ αντανακλούσε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας της Κολομβίας επέδειξε και πάλι τα θαύματα της σωτηρίας του γκολ. Η Ospina έκανε ένα από τα πιο όμορφα πρωταθλήματα που σώζει αυτή τη στιγμή. Στο 62ο λεπτό, ο Πάολο Ντα Σίλβα, μετά από ένα κόρνερ, έστειλε τη μπάλα στην επάνω γωνία, αλλά ο τερματοφύλακας, απλωμένος στο ύψος του, κατάφερε να πάρει το κέλυφος.

Οι Παραγουάοι δεν έφυγαν από το γήπεδο χωρίς γκολ. Στο 71ο λεπτό, ο Βίκτωρ Αϊάλα έστειλε τη μπάλα στην πρώτη εννέα του γκολ της Κολομβίας με ένα έξυπνο σουτ μεγάλης απόστασης. Αυτός ο στόχος εξακολουθεί να αποτελεί πραγματικό αποκορύφωμα του τουρνουά.

Περισσότερες ομάδες δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν στον αγώνα, αν και ο Edwin Cardona (Κολομβία) είχε μια υπέροχη στιγμή να σκοράρει - η Παραγουάη σώθηκε από τη θέση.

Η τελική νίκη της Κολομβίας 2: 1 επιτρέπει σε αυτήν την ομάδα να κερδίσει έξι πόντους μετά από δύο αγώνες και να πετύχει με αυτοπεποίθηση στον Όμιλο Α. Οι Παραγουάηι μετά από δύο συναντήσεις έχουν μόνο έναν βαθμό στο προτέρημα.