Αποτελέσματα του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2018-2019

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Αποτελέσματα του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου 2018-2019

Βίντεο: ΑΕΑΕ/Παράρτημα Βορείου Ελλάδος - Τελικός 19ου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Α/Δ 2024, Απρίλιος

Το Πορτογαλικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Liga Sagres) είναι κατώτερο στην κατάταξη των εθνικών πρωταθλημάτων Αγγλίας, Ιταλίας, Ισπανίας, Γερμανίας, Γαλλίας και Ρωσίας. Ωστόσο, υπάρχει ένα ενδιαφέρον θεατή σε αυτό το τουρνουά. Πολλοί πορτογαλικοί σύλλογοι αντιπροσωπεύουν ταυτόχρονα μια τρομερή δύναμη, συμπεριλαμβανομένης της αρένας του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Υπάρχουν 34 κλαμπ στο τμήμα ελίτ του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος. Ίσως τα πιο διάσημα από αυτά είναι το Πόρτο, η Μπενφίκα και η Sporting. Αυτές οι ομάδες παραδοσιακά ανταγωνίζονται για τον τίτλο του πρωταθλήματος. Στην σεζόν 2018-2019, η ίντριγκα στη διανομή των τελικών θέσεων παρέμεινε μέχρι τον τελευταίο γύρο.

Βραβεία στο Sagres League 2018-2019

Η Λισαβόνα Μπενφίκα έγινε ο Πορτογάλος πρωταθλητής της σεζόν 2018-2019. Στο τέλος των τριάντα τεσσάρων αγώνων, η ομάδα σημείωσε 87 πόντους. Ταυτόχρονα, τα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τη διαφορά μεταξύ των γκολ που σημειώθηκαν και παραχώρησαν σημεία σε μια σημαντική υπεροχή των ποδοσφαιριστών της Λισαβόνας έναντι των παικτών άλλων συλλόγων. Έτσι, η Μπενφίκα σημείωσε 103 γκολ, αλλά παραχώρησε μόνο 31 γκολ. Παρά τους τόσο φωτεινούς δείκτες, το πρωτάθλημα έπρεπε να κερδηθεί στον τελευταίο γύρο, επειδή ο Πόρτο (ο αιώνιος αντίπαλος της Μπενφίκα) ήταν μόνο λίγους πόντους πίσω σε πόντους. Ο θρίαμβος της Λισαβόνας ήταν προκαθορισμένος χάρη στις νίκες στους πέντε τελευταίους αγώνες του τουρνουά, ενώ ο Πόρτο έχασε πόντους σε ένα από τα πέντε παιχνίδια, έχοντας παίξει ισοπαλία στο προτελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Έτσι, ο Πόρτο παρέμεινε δεύτερος στην τελική κατάταξη με 85 πόντους.

Οι χάλκινοι μετάλλιοι του Πορτογαλικού Πρωταθλήματος ήταν οι παίκτες του "Sporting" (Λισαβόνα). Το αποθεματικό πόντων αυτής της ομάδας στο τέλος του πρωταθλήματος ήταν 74 πόντοι. Από την έναρξη του Sagres League, η ομάδα του Sporting θεωρήθηκε σύλλογος ικανός να ανταγωνιστεί τους δύο γίγαντες του πορτογαλικού ποδοσφαίρου, αλλά στην πραγματικότητα αυτό δεν συνέβη.

Κατανομή θέσεων σε Eurocups

Η έβδομη θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος στον συνολικό πίνακα αποδόσεων της UEFA επιτρέπει σε δύο ομάδες του Sagres League να ανταγωνιστούν στο Champions League. Η Μπενφίκα, ως πρωταθλητής, θα προκριθεί για την ομάδα του Champions League την επόμενη σεζόν. Το Πόρτο, χάρη στα ασημένια μετάλλια που κέρδισε, θα ξεκινήσει από τον προκριματικό αγώνα στον κύριο ευρωπαϊκό διαγωνισμό του Παλαιού Κόσμου.

Η Λισαβόνα "Sporting" χάρη στην τρίτη θέση στο τουρνουά είχε το δικαίωμα να παίξει την επόμενη σεζόν στο Europa League. Όπως και οι πρωταθλητές, το Sporting έφτασε κατευθείαν στη φάση του ομίλου UEL. Μια άλλη ομάδα από την Πορτογαλία που κέρδισε το δικαίωμα να παίξει στο Europa League στο τέλος του πρωταθλήματος ήταν η Μπράγκα. Αυτή η ομάδα έμεινε πίσω από τους τρεις πρώτους με μόνο 67 πόντους.

Ηττημένοι της σεζόν

Οι τρεις τελευταίες θέσεις στο Πορτογαλικό Πρωτάθλημα υποβιβάζονται στην κάτω κατηγορία. Επιπλέον, δεν υπάρχουν μεταβατικοί αγώνες για το δικαίωμα παραμονής στην ελίτ του πορτογαλικού ποδοσφαίρου. Το Feirency είχε μια καταστροφική σεζόν. Η ομάδα σημείωσε μόνο είκοσι πόντους σε τριάντα τέσσερις αγώνες και άξιζε να παραμείνει στην τελευταία θέση του τελικού τραπεζιού. Η Nacional, με 28 πόντους, βρίσκεται στην 16η θέση. Αυτό το αποτέλεσμα συνέβαλε επίσης στον υποβιβασμό του συλλόγου στο πορτογαλικό πρωτάθλημα από την παρακάτω κατηγορία. Ένας άλλος ηττημένος της σεζόν 2018-2019 ήταν ο σύλλογος Shawish (32 πόντοι και 15η θέση στην κατάταξη).