Αποτελέσματα της πρώτης Ολυμπιακής εβδομάδας στο Σότσι

Βίντεο: Αποτελέσματα της πρώτης Ολυμπιακής εβδομάδας στο Σότσι

Βίντεο: ΧΑΜΟΣ! ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ Υποχρεωτικου Εμβολιασμου Κατεθεσε ο Βελοπουλος 2024, Απρίλιος

Η πρώτη Ολυμπιακή εβδομάδα στο Σότσι ήταν μεγάλη. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της κατάταξης των μεταλλίων, η ρωσική εθνική ομάδα παίρνει μόνο την 8η θέση.

Ολυμπιακά μετάλλια

Συνολικά, οι Ρώσοι αθλητές κέρδισαν 12 μετάλλια, εκ των οποίων μόνο 2 είχαν την υψηλότερη αξιοπρέπεια. Και τα δύο χρυσά μετάλλια κέρδισαν σε πατινάζ σε σχήμα: οι Ρώσοι κέρδισαν ομαδικό διαγωνισμό και αθλητικά ζευγάρια, όπου ο Maxim Trankov και η Tatyana Volosozhar έλαβαν χρυσό.

Η ρωσική εθνική ομάδα κέρδισε τον ίδιο αριθμό ασημένιων και χάλκινων μεταλλίων - 5. Το ασήμι απονεμήθηκε στην Ksenia Stolbova και τον Fedor Klimov σε πατινάζ. Στα σπορ luge, ο Albert Demchenko πήρε το ασημένιο βάθρο δύο φορές (στο ατομικό πρωτάθλημα και στο ρελέ της ομάδας). Η Όλγα Βιλκουχάνα κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο δίθειο. Η Olga Fatkulina έφερε ένα άλλο ασημένιο μετάλλιο στη ρωσική εθνική ομάδα, έχοντας τρέξει απόσταση 500 μέτρων στο πατινάζ.

Η Όλγα Γκραφ κέρδισε το πρώτο της χάλκινο ολυμπιακό μετάλλιο σε πατινάζ ταχύτητας, 3000 μέτρα. Απροσδόκητα για τη Ρωσία ήταν τα χάλκινα μετάλλια που ελήφθησαν σε σύντομο σκιέρ ταχύτητας Viktor An και σε freestyle - Alexander Smyshlyaev. Την τελευταία ημέρα της πρώτης Ολυμπιακής εβδομάδας, η Έλενα Νικητίνα, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο σκελετό, με ικανοποίησε. Και την προηγούμενη μέρα, στα γενέθλιά του, ο biathlete Yevgeny Garanichev ανέβηκε στο χάλκινο βάθρο μετά τον ατομικό αγώνα.

Η πρώτη θέση στην κατάταξη των μεταλλίων εξακολουθεί να κατέχεται από τη γερμανική εθνική ομάδα, της οποίας οι αθλητές έχουν ήδη λάβει 10 ολυμπιακά μετάλλια, εκ των οποίων 7 είναι χρυσά, 2 είναι ασημένια και 1 είναι χάλκινα. Η δεύτερη θέση κατέλαβε η ελβετική εθνική ομάδα, η οποία κέρδισε 7 βραβεία, εκ των οποίων 5 ήταν της υψηλότερης αξιοπρέπειας. Η καναδική ομάδα κλείνει τα τρία πρώτα, με 11 μετάλλια, εκ των οποίων μόνο 4 είναι χρυσά.

Η Ρωσία είναι επίσης κατώτερη από χώρες όπως η Νορβηγία, οι Ηνωμένες Πολιτείες, οι Κάτω Χώρες και η Λευκορωσία. Αξίζει να σημειωθεί ότι το χάσμα μεταξύ αυτών των ομάδων δεν είναι πολύ μεγάλο, και η ρωσική ομάδα έχει κάθε ευκαιρία να βελτιώσει τη θέση της στην κατάταξη των μεταλλίων. Για αυτό, οι Ρώσοι αθλητές πρέπει να λάβουν μετάλλια ύψιστης αξιοπρέπειας.