Ποιο σύλλογο κέρδισε το UEFA Champions League το

Βίντεο: Ποιο σύλλογο κέρδισε το UEFA Champions League το

Βίντεο: Κορυφαίοι 10 ποδοσφαιρικοί σύλλογοι με τα περισσότερα γκολ στο Champions League (1955 - 2021) 2024, Απρίλιος

Το UEFA Champions League είναι το κορυφαίο τουρνουά ποδοσφαίρου για συλλόγους στον Παλιό Κόσμο. Κάθε χρόνο, ολόκληρος ο αθλητικός κόσμος παρακολουθεί ποια ομάδα μπορεί να κερδίσει τον τιμητικό τίτλο του καλύτερου στην Ευρώπη, γράφοντας την ιστορία του παγκόσμιου αθλητισμού.

Ποιο σύλλογο κέρδισε το UEFA Champions League το 2014

Στις 24 Μαΐου 2014, πραγματοποιήθηκε ένα σημαντικό αθλητικό γεγονός στο Στάδιο Sveta της Λισαβόνας (Πορτογαλία). Με περισσότερους από εξήντα χιλιάδες θεατές, ο ισπανικός σύλλογος "Ρεάλ" (Μαδρίτη) σε έναν δραματικό αγώνα κέρδισε το πολυπόθητο τρόπαιο - το Κύπελλο Πρωταθλητών UEFA. Αυτή είναι η δέκατη νίκη του Champions League στην ιστορία του μεγάλου βασιλικού κλαμπ. Σύμφωνα με αυτόν τον δείκτη, η Μαδρίτη είναι ο πιο σημαντικός σύλλογος στην Ευρώπη.

Ο αντίπαλος της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν μια άλλη ομάδα της Μαδρίτης - η Ατλέτικο. Το τελικό σκορ του αγώνα, που σηματοδότησε τη νίκη του «κρεμώδους», έγινε το μεγαλύτερο στην ιστορία των τελικών του Champions League τα τελευταία χρόνια. Ο αγώνας τελείωσε με ήττα 4: 1. Αλλά αυτό το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει το συνολικό πλεονέκτημα του βασιλικού κλαμπ. Το "Real" έως και 94 λεπτά ήταν κατώτερο από τον αντίπαλο 0: 1 και μόνο σε σταθερό χρόνο μετά από μια γωνία, ο Sergio Ramos έστειλε τη μπάλα στο γκολ του "Atlético". Έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης εξισορρόπησε το σκορ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, και αυτό επέτρεψε στον μεγάλο σύλλογο να ξεφύγει από την ήττα στον τελικό και να κερδίσει το Champions League το 2014. Σε επιπλέον χρόνο, το "Real" για τον δεύτερο πρόσθετο χρόνο έστειλε τρεις μπάλες στο γκολ του αντιπάλου. Οι Gareth Bale, Marcello και Cristiano Ronaldo διακρίθηκαν.

Η Μαδρίτη “Real” έδειξε ξανά σε ολόκληρο τον κόσμο ότι είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη την τελευταία αθλητική σεζόν. Επομένως, δεν είναι τυχαίο ότι ο συγκεκριμένος σύλλογος έγινε ο νικητής του UEFA Champions League το 2014.