Πώς έπαιξαν οι Ρώσοι Biathletes στον ατομικό αγώνα ανδρών στο Pokljuka

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Πώς έπαιξαν οι Ρώσοι Biathletes στον ατομικό αγώνα ανδρών στο Pokljuka

Βίντεο: Οι Ρώσοι παρουσίασαν κατασκοπευτικό ρομπότ 'πέτρα'! 2024, Απρίλιος

Στις 6 Δεκεμβρίου, εκατομμύρια Ρώσοι παρακολούθησαν τον ατομικό αγώνα των ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Pokljuka της Σλοβενίας. Πώς αποδόθηκαν οι αθλητές της ρωσικής ομάδας δίαθλο; Ποιος από τους αθλητές που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό ήταν σε θέση να διατηρήσει την ηρεμία του, να προκαλέσει όχι μόνο τους αντιπάλους, αλλά και να αντισταθεί στην ομίχλη πάνω από το Pokljuka, το κομμάτι που έσπασε από σκι;

Διαθλαστικά απόστασης

Ο ατομικός διαγωνισμός για 20 χιλιόμετρα έπρεπε να ξεκινήσει στις 5 Δεκεμβρίου. Δεν έγινε λόγω της πυκνής ομίχλης στο Pokljuka. Η έναρξη αναβλήθηκε για την επόμενη μέρα.

Biathletes στο τέλος

Συνολική κατάταξη για άνδρες

Πολλοί biathletes προέβλεψαν την πρόβλεψη του καιρού. Σκέφτηκαν ότι θα χιονίσει μετά την έναρξη του αγώνα, οπότε αποφάσισαν να τρέξουν στο 2ο γκρουπ. Ο Martin Fourcade ξεκίνησε ως ο πιο ακραίος συμμετέχων. Ανταγωνίστηκε όχι μόνο με άλλους biathletes, αλλά και με μια πίστα σκι που κάλυψε το Pokljuka με ομίχλη. Η πορεία του δεν ήταν υψηλή. Ο Fourcade εστίασε όλη του την προσοχή στα γυρίσματα. Έχοντας πετύχει όλους τους στόχους σε 3 γραμμές, είχε μεγάλες πιθανότητες να κερδίσει. Στο τελευταίο στάδιο του αγώνα, ήταν 2ος, χάνοντας από τον γερμανικό διθλήτη Shemp. Ο τελευταίος έχασε κατά τη λήψη, εξαλείφοντας έτσι την ευκαιρία να κερδίσει χρυσό.

Απόσταση biathlete

Σε περίπτωση απουσίας, ο Γερμανός Johannes Kühn διεκδίκησε τη νίκη στον ατομικό αγώνα των ανδρών. Ο Martin Fourcade αντιμετώπισε το έργο. Δεν έχασε τη γραμμή πυροδότησης, ήταν 16 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Kuehn. Ωστόσο, δεν θα μπορούσε ακόμη να υπάρξει ζήτημα νίκης, επειδή η χρονική υστέρηση μεταξύ τους μειώθηκε. 1000 μέτρα πριν από τη γραμμή τερματισμού, το μισό. Ήταν σαφές ότι ο Martin Fourcade είχε τον έλεγχο. Διέσχισε τη γραμμή τερματισμού, μπροστά από τον γερμανικό Johannes Kühn με 4 δευτερόλεπτα. Με τη νίκη του, ο Γάλλος απέδειξε ότι δικαίως θεωρείται εξαιρετικός, εξαιρετικός αθλητής. Ο Johannes Kühn πήρε τη 2η θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ένας διθάλαμος από την Αυστρία Simon Eder. Ο Γερμανός δεν έκανε λάθη στο σκοπευτήριο, αλλά δεν έδειξε τον πιο γρήγορο χρόνο. Ο διαγωνισμός μεταξύ των ανδρών ολοκληρώθηκε από τον Ουκρανό Sergey Semenov (6η θέση), τον εκπρόσωπο της Νορβηγίας Vetle Christiansen (11η θέση). Οι 5 κορυφαίοι ηγέτες περιλαμβάνουν τον Σλοβένο αθλητή Jacob Fak, τον Γερμανό Simon Schemmp.

Biathletes σε έναν αγώνα από απόσταση

Πώς αποδείχτηκαν οι δύο αθλητές από τη Ρωσία στον αγώνα

Οι Ρώσοι biathletes έχουν αποδειχθεί εξαιρετικά πειστικοί. Οι αθλητές μας είτε πυροβόλησαν καλά στο σκοπευτήριο, αλλά έδειξαν κακή στιγμή σε απόσταση, ή το αντίστροφο. Εάν αθροίστηκαν οι ταχύτητες των Alexander Loginov και Dmitry Malyshko, θα ήταν δυνατό να κερδίσει ένα μετάλλιο. Ο Ντμίτρι πήρε τη 12η θέση, και ο Αλέξανδρος, με την ταχύτητα του Fourcade και 3 χαμένες, κατέληξε στην 29η θέση. Ο Eliseev Matvey εμφανίστηκε καλά. Έκανε 2 λάθη σκοποβολής και ωθήθηκε πίσω στην 31η θέση. Αυτό το αποτέλεσμα του επέτρεψε να πάρει τη 20η θέση.

Ο Νορβηγός Johannes Boe έδειξε τον γρηγορότερο σε απόσταση. Ξεπέρασε τον αγώνα σαν αστραπή και, με 3 πέναλτι, τερμάτισε 7ος. Ο Martin Fourcade έχασε με ταχύτητα 1 λεπτό 11 δευτερόλεπτα. Ο Γάλλος κατέλαβε μόνο την 13η θέση στο χρόνο. Το ίδιο αποτέλεσμα έδειξε και ο Ρώσος biathlete Loginov.

Ο Aleksey Slepov έδειξε την 20η φορά στο βάθος, αλλά έκανε 6 αποτυχίες στο σκοπευτήριο. Πήρε μια θέση μόνο στο 7ο δέκα. Ο Latypov απέτυχε εντελώς στον ατομικό αγώνα. Ήταν αργά για την αρχή, πυροβόλησε άσχημα, περπατούσε την απόσταση αργά. Ο Έντουαρντ πήρε μόνο την 99η θέση.

Νέοι biathletes από τη Ρωσική Ομοσπονδία δεν είναι ακόμη έτοιμοι να κατακτήσουν το βάθρο. Οι έμπειροι αθλητές Loginov και Malyshko πρέπει πρώτα να βελτιώσουν τα γυρίσματα. Τα γυρίσματα χωρίς αποτυχία θα βοηθήσουν τους biathletes να κερδίσουν μετάλλια.