Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: αποτελέσματα της τέταρτης ημέρας του αγώνα

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: αποτελέσματα της τέταρτης ημέρας του αγώνα

Βίντεο: ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ: ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΤΟΥ 1994 2024, Απρίλιος

Στις 15 Ιουνίου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, πραγματοποιήθηκαν τρεις τακτικοί αγώνες της φάσης του ομίλου. Ομάδες των ομάδων Ε και ΣΤ μπήκαν στον αγώνα. Σε τρία παιχνίδια, σημειώθηκαν εννέα γκολ, κάτι που επιβεβαιώνει την ιδέα μιας λαμπρής έναρξης για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Αργεντίνη_
Αργεντίνη_

Οι πρώτοι που μπήκαν στο γήπεδο ποδοσφαίρου την τέταρτη ημέρα του αγώνα ήταν οι εθνικές ομάδες της Ελβετίας και του Ισημερινού. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Βραζιλίας σε ένα στάδιο που πήρε το όνομά του από τον σπουδαίο επιθετικό της Νότιας Αμερικής Garrinchi. Το παιχνίδι αποδείχθηκε ενδιαφέρον και η αντικατάσταση ήρθε τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Ευρωπαίοι άρπαξαν τη νίκη με 2-1 στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή είναι μια άλλη ισχυρή νίκη, καθώς οι Νοτιοαμερικανοί άνοιξαν το σκορ στον αγώνα.

Οι Γάλλοι αντιμετώπισαν την Ονδούρα στο δεύτερο παιχνίδι του προγράμματος αγώνων. Η συνάντηση έληξε όπως αναμενόταν. Η Γαλλία κερδίζει 3-0 με πλήρη πλεονέκτημα στο παιχνίδι. Στον αγώνα, υπήρχε μια κόκκινη κάρτα για τον παίκτη της Ονδούρας και ο Benzema σχεδόν έγινε ο συγγραφέας του πρώτου hattrick. Τα έξτρα σημείωσαν ένα από τα γκολ του για τον τερματοφύλακα της Ονδούρας. Ο Benzema έμεινε με δύο γκολ.

Το διάσημο στάδιο Maracanã φιλοξένησε τον τελικό αγώνα της ημέρας. Η εθνική ομάδα της Αργεντινής μπήκε στον αγώνα. Οι αντίπαλοι των δύο φορές παγκόσμιων πρωταθλητών ήταν ντεμπούτο από τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Οι Αργεντινοί μόλις ξεπέρασαν τον αντίπαλο με ελάχιστο σκορ 2 -1. Το τέλος του αγώνα αποδείχθηκε νευρικό, οι Βόσνιοι είχαν την ευκαιρία να ανακτήσουν, αλλά δεν είχαν αρκετά μέχρι το δεύτερο γκολ. Η Αργεντινή είχε προβάδισμα 2-0, αλλά έχασε το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, παραχωρώντας στα 85 λεπτά.