Πώς η Zenit έπαιξε τον πρώτο της αγώνα στη σεζόν του Champions League 2014-2015

Βίντεο: Πώς η Zenit έπαιξε τον πρώτο της αγώνα στη σεζόν του Champions League 2014-2015

Βίντεο: ΠΑΟΚ - Αγιαξ 2-2 / PAOK-Ajax (6-8-19) 3ος Προκριματικος Τσαμπιονς Λιγκ (full game) 2024, Ενδέχεται

Στις 16 Σεπτεμβρίου, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έπαιξε τον πρώτο της αγώνα στο ομαδικό στάδιο της σεζόν του Champions League 2014-2015. Οι αντίπαλοι του συλλόγου μας ήταν οι παίκτες της Μπενφίκα. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην Πορτογαλία.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε τη συνάντηση με τον τρομερό αντίπαλο της Πορτογαλίας με πολύ αυτοπεποίθηση. Ήδη στα πρώτα λεπτά, ο Χαλκ σερβίρεται επικίνδυνα στην περιοχή του πέναλτι. Το πέρασμα του τελείωσε σχεδόν με ένα γκολ εναντίον της Μπενφίκα. Αυτή ήταν η πρώτη προειδοποίηση κατά της πορτογαλικής άμυνας. Μετά από λίγα ακόμη λεπτά, ο Zenit σημείωσε ακόμα. Ο Hulk στο 5ο λεπτό έλαβε ένα έξυπνο πέρασμα από τον Shatov και έστειλε την μπάλα στο τέρμα του τέρματος του Arthur. Η ρωσική ομάδα πήρε το προβάδισμα 1-0. Μετά το γκολ που παραχώρησε, οι παίκτες της Μπενφίκα προσπάθησαν να εντείνουν τις ενέργειές τους στην επίθεση, αλλά οι ποδοσφαιριστές της Αγίας Πετρούπολης δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να κάνουν τίποτα.

Στο μέσο του πρώτου ημιχρόνου, πραγματοποιήθηκαν δύο ακόμη σημαντικά γεγονότα. Για φάουλ της τελευταίας λύσης εναντίον του Dani, ο Πορτογάλος τερματοφύλακας απομακρύνθηκε και στο 22ο λεπτό, μετά από ένα κόρνερ, ο Witsel εξασφάλισε το πλεονέκτημα της Zenit. Το σκορ πλέον είναι 2 - 0. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ομάδες πήγαν για ένα διάλειμμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του ρωσικού συλλόγου είχαν πολλές περισσότερες πιθανότητες. Ωστόσο, η εφαρμογή απέτυχε. Ο Χαλκ χτύπησε το στύλο αφού χτύπησε από οξεία γωνία, ο Ρόντον πυροβόλησε πέρα από την πύλη, πηγαίνοντας σε ραντεβού με τον τερματοφύλακα. Οι παίκτες της Μπενφίκα δεν είχαν φωτεινές εκατό τοις εκατό πιθανότητες. Μπορούμε να σημειώσουμε μόνο το επικίνδυνο χτύπημα στο κεφάλι του Luizao μετά το πρότυπο. Σπα Λόντιγκιν

Ο αγώνας τελείωσε με αυτοπεποίθηση νίκη της Zenit με σκορ 2-0. Οι παίκτες της ρωσικής ομάδας έδειξαν καλή οργάνωση του παιχνιδιού και κατάφεραν να επιβεβαιώσουν την τάξη τους.