Ποια ομάδα κέρδισε το Κύπελλο Stanley

Βίντεο: Ποια ομάδα κέρδισε το Κύπελλο Stanley

Βίντεο: Κάηκε η Νάπολη για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας | Napoli Celebrate sixth Coppa Italia Title 2024, Ενδέχεται

Η κατάκτηση του Κυπέλλου Stanley είναι το πιο διάσημο επίτευγμα μιας ομάδας χόκεϋ σε ένα τουρνουά NHL. Καθ 'όλη τη διάρκεια του έτους, οι ομάδες ανταγωνίζονται για την καλύτερη θέση στην κατάταξη, οι καλύτεροι σύλλογοι προχωρούν στα πλέι-οφ, όπου είναι αποφασισμένος ο νικητής του πιο διάσημου πρωταθλήματος χόκεϋ στον κόσμο.

Ποια ομάδα κέρδισε το Κύπελλο Stanley 2014

Το 2014, η ομάδα του Los Angeles Kings κέρδισε το βραβείο κύρους. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτό το τρόπαιο ήταν στη διάθεση των μοναρχών του Λος Άντζελες μόνο για δεύτερη φορά στην ιστορία του συλλόγου. Ωστόσο, πρέπει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά το Κύπελλο Στάνλεϋ κέρδισε οι "βασιλιάδες" πριν από λίγα χρόνια - το 2012.

Για να αποκτήσουν το Κύπελλο Stanley, οι παίκτες του χόκεϊ χρειάζονταν σχετικά μικρό χρονικό διάστημα στο τελικό μέρος του τουρνουά. Θυμηθείτε ότι σε κάθε στάδιο των πλέι-οφ, η ομάδα πρέπει να νικήσει τον αντίπαλο τέσσερις φορές, δηλαδή το μεγαλύτερο σερί είναι επτά αγώνες, αλλά οι Los Angeles Kings νίκησαν τους New York Rangers στον τελικό του τουρνουά σε μόλις πέντε αγώνες, χάνοντας μόνο μία φορά τους αντιπάλους. Το τελικό σκορ της τελικής σειράς του Stanley Cup είναι 4 - 1 υπέρ των «βασιλιάδων».

Στον τελευταίο πέμπτο αγώνα, οι «βασιλιάδες» δέχτηκαν τους «ranger» στον πάγο τους. Ωστόσο, το πλεονέκτημα της γηπεδούχου δεν επηρεάστηκε σημαντικά. Το παιχνίδι ήταν πολύ επίμονο, και η αντικατάσταση ήρθε στη δεύτερη παράταση.

Το αποτέλεσμα καθορίστηκε από τον Alec Martinez, ο οποίος κατάφερε να αναστατώσει τον τερματοφύλακα της Rangers μόνο στη δεύτερη παράταση. Το σκορ άνοιξε από τους «βασιλιάδες», στη δεύτερη περίοδο οι «Ρέιντζερς» πήραν το προβάδισμα με δύο γκολ, και στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Λος Άντζελες κατάφεραν να μεταφέρουν τον αγώνα σε υπερωρίες. Τα γκολ σημειώθηκαν από τους Justin Williams, Marian Gaborik και Alec Martinez στο Kings. Ο Κρις Κρίντερ και ο Μπράιαν Μπόιλ σκόραραν εναντίον των Ρέιντζερς.

Η νικήτρια ομάδα περιλαμβάνει έναν Ρώσο παίκτη χόκεϋ. Ο αμυντικός Vyacheslav Voinov κέρδισε το Stanley Cup για δεύτερη φορά στην καριέρα του.