Ποιος από τους συμμετέχοντες στον τελικό του Euro έγινε ο πιο δημοφιλής στο Runet

Το τελικό τουρνουά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου UEFA EURO 2012 ™ Πολωνία-Ουκρανία πραγματοποιήθηκε στο Κίεβο την 1η Ιουλίου 2012. Οι εθνικές ομάδες της Ισπανίας και της Ιταλίας αγωνίστηκαν για το υψηλότερο βραβείο. Η Yandex έχει αναγνωρίσει το TOP-5 από τους πιο δημοφιλείς παίκτες ποδοσφαίρου στο τελικό παιχνίδι.

Ποιος από τους συμμετέχοντες στον τελικό του Euro 2012 έγινε ο πιο δημοφιλής στο Runet

Στην πέμπτη θέση ήταν ο Andrea Pirlo, ο Ιταλός μέσος. Ήδη στο δεύτερο λεπτό του αγώνα, έλαβε ένα πέρασμα από την περιοχή πέναλτι του αντιπάλου, αλλά πυροβόλησε ανακριβώς. Οι οδυνηρές στιγμές με τη συμμετοχή ενός ποδοσφαιριστή εμφανίστηκαν περισσότερες από μία φορές και στα δύο μισά της αντιπαράθεσης. Σύμφωνα με την εταιρεία "Yandex", οι άνθρωποι αντέδρασαν ενεργά σε τέτοια γεγονότα, στρέφοντας στη μηχανή αναζήτησης για πρόσθετες πληροφορίες.

Η τέταρτη σειρά του τιμητικού καταλόγου πήρε ο Iker Casillas - ο τερματοφύλακας της ισπανικής ομάδας. Ο έμπειρος τερματοφύλακας αξίζει ιδιαίτερη προσοχή για την άψογη απόδοσή του κατά τη διάρκεια του αγώνα. Η πιο οδυνηρή στιγμή ήταν στο 52ο λεπτό, όταν η ιταλική εθνική ομάδα είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Casillas ένα προς ένα. Υπήρχαν πολλές επικίνδυνες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο τερματοφύλακας πάντα βοηθούσε.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται ο τερματοφύλακας της ιταλικής εθνικής ομάδας Gianluigi Buffon. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, έσωσε την ομάδα από έναν φαινομενικά αναπόφευκτο γκολ. Μέχρι το τέλος του αγώνα, η ιταλική άμυνα είχε καταρρεύσει εντελώς και ο τερματοφύλακας ήταν απελπισμένος να σώσει την ομάδα από μια συντριπτική ήττα. Αν και ο τελικός έληξε 4-0 υπέρ της ισπανικής εθνικής ομάδας, ο τερματοφύλακας κέρδισε το σεβασμό του κοινού.

Η δεύτερη θέση στο βάθρο κέρδισε ο Ισπανός επιθετικός Fernando Torres. Αυτός ο ποδοσφαιριστής χτύπησε το γκολ του αντιπάλου στο 84ο λεπτό. Συνολικά, σημείωσε τρία γκολ κατά τη διάρκεια του UEFA EURO 2012. Μόνο έξι αθλητές που συμμετείχαν σε διαφορετικά στάδια του τουρνουά μπορούν να καυχηθούν για ένα τέτοιο επίτευγμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Torres μπήκε στο γήπεδο μόνο στο 75ο λεπτό του τελικού αγώνα.

Η πρώτη θέση στη λίστα TOP-5 ανήκει στον Ιταλό επιθετικό Mario Balotelli. Ο επαγγελματίας είναι επίσης ένας από τους έξι κορυφαίους παίκτες που σκόραρε τρία γκολ στο UEFA EURO 2012 ™ Πολωνία-Ουκρανία. Δυστυχώς, δεν κατάφερε να σκοράρει στον τελικό, αλλά επανειλημμένα συμμετείχε σε οξείες καταστάσεις στο γκολ του αντιπάλου.