Βέλγιο - Αλγερία: πώς ξεκίνησαν οι αντίπαλοι της Ρωσίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Βίντεο: Βέλγιο - Αλγερία: πώς ξεκίνησαν οι αντίπαλοι της Ρωσίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Βίντεο: Βέλγιο-Αλγερία 70΄ ισοφάριση Φελαϊνί 1-1 μουντιάλ 17/6/2014 P1140837 2024, Απρίλιος

Στις 17 Ιουνίου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, θα ξεκινήσουν αγώνες του Ομίλου Η, στον οποίο θα παίξει η ρωσική εθνική ομάδα. Οι πρώτοι που μπήκαν στο γήπεδο του γηπέδου στο Belo Horizonte ήταν οι εθνικές ομάδες του Βελγίου και της Αλγερίας.

Belgia - Αλγκίρ_

Στο στάδιο Mineirao, περίπου 65.000 θεατές παρακολούθησαν έναν πολύ ενδιαφέρον και συναρπαστικό αγώνα. Η βελγική εθνική ομάδα πριν από την έναρξη του τουρνουά ήταν ένα "σκοτεινό άλογο" - μια ομάδα από την οποία μπορείτε να περιμένετε πολλά. Αυτό δεν είναι τυχαίο, καθώς οι Βέλγοι έχουν μια αξιόλογη γενιά παικτών που παίζουν σε κορυφαία κλαμπ στην Ιταλία, την Αγγλία και άλλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι Ευρωπαίοι, αλλά το τελευταίο απέτυχε να δημιουργήσει εξαιρετικά επικίνδυνες πιθανότητες στις πύλες της Αλγερίας. Οι Αφρικανοί κατάφεραν όχι μόνο να υπερασπιστούν το γκολ τους, αλλά και να σκοράρουν την μπάλα. Ο Feguli μετέτρεψε ένα πέναλτι στα 25 λεπτά. Η Αλγερία πήρε το προβάδισμα και πολλοί Αφρικανοί στο γήπεδο και μπροστά από τηλεοπτικές οθόνες άρχισαν να χαίρονται. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε έτσι - με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα για την Αλγερία.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης, η βελγική εθνική ομάδα βελτιώθηκε σημαντικά, δείχνοντας την ανωτερότητά τους στην τάξη. Ο Mark Wilmots έκανε και τις τρεις αντικαταστάσεις, οι οποίες προορίζονταν να παίξουν καθοριστικό ρόλο. Το δεύτερο μισό του ημιχρόνου ήταν σε υψηλής ποιότητας και απότομες επιθέσεις των Ευρωπαίων, και στο 70ο λεπτό ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η βελγική ομάδα Φελλανί έστειλαν την μπάλα στο γκολ μετά από μια υπέροχη σερβίς στην περιοχή της πέναλτι. Ο γύρος χτύπησε τη ράβδο και πέρασε τη γραμμή. Ο στόχος αποδείχθηκε πολύ όμορφος.

Μετά το γκολ, οι Βέλγοι αύξησαν το ρυθμό τους ακόμη περισσότερο. Μόλις 10 λεπτά αργότερα, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση σε πολλά περάσματα, οι Βέλγοι έδωσαν την μπάλα στον παίκτη Νάπολι Ντρέι Μέρτενς, ο οποίος πυροβόλησε ακαταμάχητα στο τέρμα. Ο αναπληρωτής παίκτης σκοράρει ξανά. 2 - 1 οδήγησαν οι Ευρωπαίοι.

Στο τέλος του αγώνα, το Βέλγιο θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα, αλλά το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε. Οι Ευρωπαίοι μπόρεσαν να γυρίσουν την παλίρροια του αγώνα υπέρ τους, επιβεβαιώνοντας την τάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου ότι ένα γκολ που σημείωσε ακόμα δεν λύνει τίποτα. Μια άλλη ισχυρή νίκη στο πρωτάθλημα, και το Βέλγιο κερδίζει τους τρεις πρώτους πόντους στον Όμιλο H, και η εθνική ομάδα της Αλγερίας έχει αποδειχθεί ότι είναι ένας πολύ ασυμβίβαστος αντίπαλος, με τον οποίο είναι δύσκολο να παίξουν αναγνωρισμένοι μάστερ.