Πώς έπαιξε η Ρωσία στο EURO

Βίντεο: Πώς έπαιξε η Ρωσία στο EURO

Βίντεο: Απειλή Στόλτενμπεργκ: «Θα πληρώσει βαρύ τίμημα η Ρωσία» | ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2024, Απρίλιος

Το τελευταίο μέρος του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου του 2012 ξεκίνησε στη Βαρσοβία στις 8 Ιουνίου και θα ολοκληρωθεί την 1η Ιουλίου στο Κίεβο. Ωστόσο, η ρωσική εθνική ομάδα αποχώρησε από το τουρνουά στις 16 Ιουνίου. Η ιστορία της συμμετοχής της σε αυτό το πρωτάθλημα ξεκίνησε την πρώτη μέρα, οι πρώτοι Ρώσοι, μαζί με τους Πολωνούς, εξέδωσαν την αναχώρησή τους, αφού κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μόνο τρεις συναντήσεις στο ομαδικό στάδιο του διαγωνισμού.

Πώς έπαιξε η Ρωσία στο EURO 2012

Η ομάδα μας ξεκίνησε την απόδοσή της στο Euro 2012 στο Wroclaw, όπου σχεδόν 41 χιλιάδες θεατές ήταν προσωπικά παρόντες στο παιχνίδι της με την Τσεχική ομάδα. Δεν απογοητεύτηκαν - σημειώθηκαν πέντε γκολ στο γήπεδο Meisky εκείνη την ημέρα, τέσσερα από αυτά σημειώθηκαν από την ομάδα μας. Τα γκολ σκόραρε ο Άλαν Ντζαγκόεφ (δύο φορές), ο Ρωμαίος Σιρόκοφ και ο Ρωμαίος Παβλιουτσένκο. Οι Ρώσοι πήραν ένα αρκετά άνετο πλεονέκτημα από δύο γκολ στο μέσο του πρώτου ημιχρόνου, αλλά λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου, οι Τσέχοι (Vaclav Pilar) μείωσαν τη διαφορά σκορ. Ο προπονητής της ομάδας μας, ο Dick Advocaat, στο 73ο λεπτό του αγώνα, αντικατέστησε τον επιθετικό Alexander Kerzhakov με τον συνάδελφό του Pavlyuchenko. Έξι λεπτά μετά από αυτό, ο πρώτος Dzagoev και μετά ο Pavlyuchenko, τελικά επισημοποίησαν το πλεονέκτημα της ρωσικής εθνικής ομάδας έναντι της τσεχικής ομάδας με σκορ 4: 1.

Οι ποδοσφαιριστές μας έπαιξαν το δεύτερο παιχνίδι τέσσερις ημέρες αργότερα στο Εθνικό Στάδιο της Βαρσοβίας, όπου ο αντίπαλός τους ήταν η γηπεδούχος ομάδα. Και σε αυτό το παιχνίδι, ο Άλαν Ντζαγκόεφ σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ μετά από ένα ελεύθερο λάκτισμα από τον αρχηγό της ρωσικής εθνικής ομάδας, Αντρέι Αρσαβίν. Αυτό συνέβη οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της συνάντησης, και δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου, ο Jakub Blaschikowski έστειλε την υπέροχη μπάλα στον στόχο του Vyacheslav Malafeev. Στο 70ο λεπτό, ο Advocate αντικατέστησε ξανά τον Kerzhakov με τον Pavlyuchenko, αλλά, σε αντίθεση με το προηγούμενο παιχνίδι, αυτό δεν είχε αποτελέσματα, όπως και η αντικατάσταση του Dzagoev με τον Marat Izmailov 10 λεπτά αργότερα. Η συνάντηση έληξε με ισοπαλία 1: 1.

Το τρίτο παιχνίδι των Ρώσων πραγματοποιήθηκε στο ίδιο στάδιο, το οποίο και πάλι ήταν γεμάτο με περίπου 56 χιλιάδες θεατές. Ο τελευταίος αντίπαλος της ομάδας μας σε αυτό το πρωτάθλημα ήταν η εθνική ομάδα της Ελλάδας. Το μόνο γκολ σε αυτή τη συνάντηση σημειώθηκε από τον Έλληνα Γιώργο Καραγκούνη, όταν ο χρόνος που είχε προστεθεί στο πρώτο μισό της συνάντησης είχε ήδη αρχίσει. Αυτή τη φορά, ο δικηγόρος πραγματοποίησε τη συνήθη αντικατάσταση του Kerzhakov με τον Pavlyuchenko πολύ νωρίτερα, κατά τη διάρκεια της διακοπής της συνάντησης. Ωστόσο, ούτε αυτή η αντικατάσταση, ούτε η εμφάνιση ενός άλλου επιθετικού, Pavel Pogrebnyak, αντί του μέσου Denis Glushakov, ούτε η εμφάνιση στο γήπεδο αντί του αμυντικού Anyukov, άλλου επιτιθέμενου - Izmailov - άλλαξε το αποτέλεσμα του αγώνα. Οι Ρώσοι έχασαν 0: 1 και αποχώρησαν από το τουρνουά, τερματίζοντας τρίτοι στον Όμιλο Α.