Ουρουγουάη - Κόστα Ρίκα: Η πρώτη αίσθηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας

Βίντεο: Ουρουγουάη - Κόστα Ρίκα: Η πρώτη αίσθηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας

Βίντεο: ⚽️ Κόστα Ρίκα - Ελλάδα 1-1 (5-3 πεν.) Στιγμιότυπα - Mουντιάλ 2014 Φάση των "16" {29.6.2014} 2024, Ενδέχεται

Οι αγώνες σε μία από τις πιο δύσκολες ομάδες του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA στη Βραζιλία ξεκίνησαν στη Φορταλέζα στο Στάδιο Castelan στις 14 Ιουνίου. Στο Κουαρτέτο Δ, οι πρωταθλητές της Νότιας Αμερικής, οι Ουρουγουάης, συναντήθηκαν με την εθνική ομάδα της Κόστα Ρίκα.

urugvai_costa-rica

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν διέφερε σε πολλές καταστάσεις σκόρερ. Οι ουδέτεροι θαυμαστές είχαν κάθε δικαίωμα να παραδεχτούν ότι αυτό ήταν ένα από τα πιο βαρετά μισά του τουρνουά. Ωστόσο, πραγματοποιήθηκε ένα γκολ στο γήπεδο, που φιλοξενεί περίπου 64.000 θεατές. Ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο, ο επιθετικός της Ουρουγουάης Edinson Cavani άνοιξε το σκορ από το πέναλτι. Η Ουρουγουάη πήρε το προβάδισμα 1 - 0. Φαίνεται ότι μετά το διάλειμμα, οι Νοτιοαμερικανοί θα συμπίεζαν τον αντίπαλο. Αλλά στην πραγματικότητα όλα αποδείχθηκαν διαφορετικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κόστα Ρίκα βγήκε σαν μια διαφορετική ομάδα. Οι ενδιαφέρουσες επιθέσεις εκπροσώπων της Κεντρικής Αμερικής άρχισαν να αποδεικνύονται και οι Ουρουγουάοι δεν έδειξαν τίποτα μπροστά. Ο στόχος της Κάμπελ στο 54ο λεπτό ήταν πολύ φυσικός. Ένας παίκτης της Κόστα Ρίκα πυροβόλησε τον τερματοφύλακα Muslera από έξω από την περιοχή του πέναλτι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντουάρτ προκρίνει την Κόστα Ρίκα με 2 - 1. Αυτό το γεγονός ήταν ήδη ένα σοκ για την ομάδα της Ουρουγουάης. Ο τελευταίος κατάφερε να χάσει δύο φορές σε τρία λεπτά.

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι η εθνική ομάδα της Ουρουγουάης, αφού παραχώρησε δύο γκολ, δεν μπορούσε να δημιουργήσει τίποτα στο γκολ του αντιπάλου. Αντίθετα, 84 λεπτά ήταν θανατηφόρα για τους Νοτιοαμερικανούς. Ο αναπληρωτής Urenya σκοράρει το τρίτο γκολ μετά από μια υπέροχη διεισδυτική πάσα στην περιοχή της πέναλτι της Ουρουγουάης. 3 - 1 υπέρ της Κόστα Ρίκα.

Η τελική σφύριγμα του διαιτητή του αγώνα κατέγραψε την κύρια αίσθηση των τριών πρώτων ημερών παιχνιδιού στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Οι Κόστα Ρίκα κατάφεραν να νικήσουν την εθνική ομάδα της Ουρουγουάης 3 - 1.