Βίντεο: Η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου φεύγει από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι

Βίντεο: Ο Πούτιν παίζει χόκεϊ επί πάγου στην Κόκκινη Πλατεία 2024, Ενδέχεται

Στους προημιτελικούς, οι Ρώσοι παίκτες χόκεϊ επρόκειτο να συναντηθούν με τη φινλανδική εθνική ομάδα. Το τελικό σκορ ήταν 3: 1 υπέρ των Φινλανδών και η ρωσική ομάδα έχασε την ευκαιρία να αγωνιστεί για τα Ολυμπιακά μετάλλια.

Ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου

Μετά από μια επιτυχημένη νίκη επί της εθνικής ομάδας της Νορβηγίας, οι Ρώσοι παίκτες χόκεϊ έπρεπε να πολεμήσουν τους Φινλανδούς. Δυστυχώς, το παιχνίδι δεν λειτούργησε και η ρωσική ομάδα έφυγε από τον αγώνα για τα Ολυμπιακά μετάλλια. Η εθνική ομάδα της Φινλανδίας κέρδισε με σκορ 3: 1.

Η ήττα της ρωσικής ομάδας επηρεάστηκε από διάφορους παράγοντες. Πρώτον, οι αθλητές είχαν λίγο χρόνο να ανακάμψουν μεταξύ των αγώνων. Έτσι, το παιχνίδι με τους Φινλανδούς ξεκίνησε λιγότερο από 22 ώρες μετά τη νίκη επί των Νορβηγών. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορούν να γίνουν ισχυρισμοί εναντίον των διοργανωτών. Δεύτερον, οι παίκτες χόκεϊ της εθνικής ομάδας δεν έπαιξαν καθόλου ο ένας τον άλλον, επιπλέον, υπήρξαν εντελώς περιττές διαγραφές. Τρίτον, οι αθλητές δεν κατάφεραν να συνειδητοποιήσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, αν και υπήρχε μια τέτοια ευκαιρία.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε αρκετά προσεκτικά, έως ότου ένα σουτ στο τέρμα (στο τρίτο λεπτό του παιχνιδιού), ωστόσο, οι φινλανδικοί αμυντικοί δεν το άφησαν να τελειώσει. Ως αποτέλεσμα, μια αψιμαχία εμφανίστηκε στην πύλη, και οι παίκτες μας έχασαν τα νεύρα τους. Αποτέλεσμα - Ο Kovalchuk αποβλήθηκε για δύο λεπτά. Οι οπαδοί περίμεναν ένα ήσυχο και ήρεμο παιχνίδι. Ωστόσο, ήδη στο μέσο της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 1: 1. Οι Ρώσοι κατάφεραν να πετύχουν το μόνο γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα μόνο στην πρώτη περίοδο.

Η άμυνα της ρωσικής ομάδας δεν ήταν επίσης εντάξει, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν ακόμη ένα γκολ στο στόχο μας. Κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, οι Ρώσοι παίκτες προσπάθησαν ενεργά να πάρουν το παιχνίδι στα χέρια τους, αλλά μάταια. Επιπλέον, στη ζώνη των πυλών άλλων ανθρώπων, οι παίκτες του χόκεϋ μας επέτρεψαν στους εαυτούς τους ελευθερίες, ως αποτέλεσμα μιας άλλης απομάκρυνσης. Αυτή τη φορά ο Ovechkin πήγε στον πάγκο του πέναλτι και οι Φινλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμή και το σκορ ήταν 3: 1.

Η αντικατάσταση του τερματοφύλακα δεν βοήθησε ούτε τους Ρώσους παίκτες χόκεϊ: ο Μπομπρόφσκι αντικατέστησε τον Βαρλάμοφ. Αφού το τρίτο πέτυχε με επιτυχία, οι Φινλανδοί άρχισαν να παίζουν μόνο με το δικό τους γκολ. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι έλαβε χώρα στη ζώνη του αντιπάλου για σχεδόν ολόκληρη την τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν γκολ. Ήταν ήδη ξεκάθαρο ότι οι παίκτες του χόκεϊ παραιτήθηκαν για να νικήσουν και διανοητικά «συσκευάστηκαν τις τσάντες τους». Το αποτέλεσμα δεν ήταν πολύ καιρό - η ρωσική ομάδα χόκεϊ φεύγει από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι.