Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Βίντεο: Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Βίντεο: GREEK ICE HOCKEY: 2008 IIHF World Championship Qualifications 2024, Απρίλιος

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου 2012 πραγματοποιήθηκε από τις 4 έως τις 20 Μαΐου. Οι αγώνες διεξήχθησαν σε δύο γειτονικές χώρες: τη Φινλανδία και τη Σουηδία, πιο συγκεκριμένα στις πρωτεύουσες τους - το Ελσίνκι και τη Στοκχόλμη.

Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2012

Οι 16 εθνικές ομάδες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες: ο Rappu N, ο οποίος έπαιξε τους προκαταρκτικούς αγώνες στον πάγο του Hartwall Arena στο Ελσίνκι, και το Group S (που περιελάμβανε τη ρωσική εθνική ομάδα), που έπαιξε το προκαταρκτικό στάδιο στο Globe Arena στη Στοκχόλμη. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των αγώνων, οι ακόλουθες ομάδες έφτασαν στα πλέι οφ: από το Group H - τις εθνικές ομάδες του Καναδά, των ΗΠΑ. Φινλανδία και Σλοβακία, από την ομάδα S - ομάδες από τη Ρωσία, τη Σουηδία, την Τσεχική Δημοκρατία και τη Νορβηγία. Η ρωσική εθνική ομάδα ήταν η μόνη που κέρδισε και τα 7 παιχνίδια του προκαταρκτικού σταδίου.

Στη συνέχεια, η ομάδα μας έπαιξε με συνέπεια αγώνες με τη νορβηγική εθνική ομάδα στους προημιτελικούς, έχοντας κερδίσει με σκορ 5: 2 και με τη φινλανδική εθνική ομάδα στους ημιτελικούς, έχοντας κερδίσει με σκορ 6: 2. Στην τελική τελική συνάντηση, έπρεπε να παίξει με την εθνική ομάδα της Σλοβακίας, η οποία νίκησε τους Καναδούς στους προημιτελικούς (4: 3) και στους ημιτελικούς - τους Τσέχους (3: 1).

Ο αγώνας για τα χρυσά μετάλλια πραγματοποιήθηκε στις 20 Μαΐου στον πάγο του Hartwall Arena. Το στάδιο γεμίστηκε με ικανότητα. Η ρωσική εθνική ομάδα θεωρήθηκε το σαφές φαβορί, αλλά οι Σλοβάκοι δεν έπρεπε ποτέ να υποτιμηθούν. Το ίδιο το γεγονός ότι έφτασαν στον τελικό, νικώντας τρομερούς αντιπάλους όπως οι Καναδοί και οι Τσέχοι, είπε πολλά.

Και οι Σλοβάκοι απέδειξαν αμέσως ότι είναι πολύ αποφασισμένοι. Ήδη στο δεύτερο λεπτό της πρώτης περιόδου, άνοιξαν λογαριασμό! Ο αρχηγός της εθνικής τους ομάδας Ζ. Χάρο εξέπληξε τον τερματοφύλακα μας με ένα ισχυρό ρίξιμο από την μπλε γραμμή. Μια τέτοια αρχή θα μπορούσε να αποθαρρύνει κανέναν, αλλά, προς τιμήν των παικτών μας, δεν μπερδεύτηκαν, κατέλαβαν την πρωτοβουλία και άρχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες στιγμές στην πύλη της Σλοβακικής ομάδας. Στο 10ο λεπτό, ο Datsyuk έκανε ένα ακριβές πέρασμα μεγάλης απόστασης στον Ovechkin, έσπασε στη ζώνη και έκανε ένα πέρασμα από την αριστερή πλευρά στον Semin, ο οποίος έριξε τη σφαίρα στον τερματοφύλακα του Laco. Το δεύτερο μέρος της περιόδου διεξήχθη σε επιθετικές επιθέσεις, οι ομάδες έφυγαν για το διάλειμμα με το ίδιο σκορ 1: 1.

Στο 6ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, οι παίκτες μας χόκεϋ σημείωσαν το δεύτερο γκολ, σκόραρε ο Περεζογίν. Και στο 14ο λεπτό το σκορ έγινε 3: 1, όταν ο Tereshchenko και ο Shirokov εφάρμοσαν επιδέξια την έξοδο δύο προς ένα. Μετά από μόλις δύο λεπτά, το ξωτικό πέταξε και πάλι στην πύλη του Λάκο μετά από ένα γύρισμα από τον Semin, ο οποίος βγήκε ένας προς έναν με τον τερματοφύλακα της Σλοβακίας.

Οι παίκτες του χόκεϋ μας «έπιασαν το θάρρος» και αν και οι Σλοβάκοι αντιστάθηκαν πεισματικά, αντεπίθεση, το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν ήδη σαφές. Στην τρίτη περίοδο, η ρωσική εθνική ομάδα σημείωσε δύο ακόμη γκολ για τους Σλοβάκους, παραχωρώντας ένα σε απάντηση όταν έπαιζε στη μειονότητα. Το τελικό σκορ είναι 6: 2 υπέρ μας. Ήταν μια πολύ όμορφη και άξιζε νίκη! Όλοι οι σχολιαστές αθλητικών σημείωσαν ομόφωνα το υψηλό επίπεδο της ομάδας μας, το οποίο δεν άφησε καμία ευκαιρία στον αντίπαλο.