MFM-2015 χόκεϊ: πώς πραγματοποιήθηκαν οι προημιτελικοί της Ρωσίας - των ΗΠΑ

Βίντεο: MFM-2015 χόκεϊ: πώς πραγματοποιήθηκαν οι προημιτελικοί της Ρωσίας - των ΗΠΑ

Βίντεο: Ο Πούτιν έπαιξε χόκεϊ στην Κόκκινη Πλατεία 2024, Ενδέχεται

Αργά το απόγευμα της 2ης Ιανουαρίου, ώρα Μόσχας, η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου έπαιξε τον προημιτελικό αγώνα στο πλαίσιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος νεολαίας. Οι αντίπαλοι των Ρώσων ήταν ομότιμοι από τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Για να προσδιοριστούν οι νικητές στον αγώνα του προημιτελικού MFM του 2015, οι πτέρυγες του Valery Bragin έπρεπε να μετακινηθούν από το Τορόντο στο Μόντρεαλ. Ήταν στην αρένα του διάσημου συλλόγου του Μόντρεαλ Canadiens ότι οι Ρώσοι έπρεπε να ξεπεράσουν την αντίσταση ενός από τα κύρια φαβορί του παγκόσμιου πρωταθλήματος χόκεϋ νεολαίας - των Αμερικανών.

Η πρώτη περίοδος για τη ρωσική εθνική ομάδα ήταν επιτυχής. Οι παίκτες χόκεϊ των ΗΠΑ συχνά παραβίαζαν τους κανόνες. Αυτό οδήγησε στο γεγονός ότι οι Αμερικανοί έπαιξαν στη μειονότητα για τη μισή περίοδο. Στο 3ο λεπτό της συνάντησης, ο Ivan Barbashev συνειδητοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα δύο παικτών. Η Ρωσία πήρε το προβάδισμα 1: 0. Επιπλέον, οι Αμερικανοί συνέχισαν να κάνουν φάουλ ξανά. Το αποτέλεσμα ήταν το δεύτερο γκολ που σημειώθηκε εναντίον της ομάδας των ΗΠΑ. Ο Αλέξανδρος Σαρόφ στο 16ο λεπτό αναστάτωσε τους Αμερικανούς ξανά. Το ξωτικό σφυρήλασε αμέσως μετά το τέλος της επόμενης ποινής του αμερικανικού παίκτη χόκεϋ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Αμερικανοί πρόσθεσαν σημαντικά. Γρήγορες επιθέσεις επανειλημμένα έλαβαν χώρα στους παίκτες των ΗΠΑ. Στο 33ο λεπτό, ο Anthony Di Angelo έκλεισε το χάσμα με ένα μακρινό σουτ. Κατά τη στιγμή του τέρματος, οι Ρώσοι παίκτες χόκεϋ ήταν ξεπερασμένοι. Μετά από αυτό, οι Αμερικανοί συνέχισαν να πυροβολούν πολύ στον στόχο του Shesterkin, αλλά ο τερματοφύλακας μας ήταν αξιόπιστος. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι αμερικανοί παίκτες χόκεϋ «πέταξαν» τους Ρώσους τρεις φορές κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

Οι Αμερικανοί ξεκίνησαν ξανά την τρίτη περίοδο ενεργά, αλλά ο πρώτος στόχος της περιόδου πέταξε στις πύλες των παικτών χόκεϊ στο εξωτερικό. Ο Σεργκέι Τολτσίνσκι στο 42ο λεπτό έφερε τη ρωσική εθνική ομάδα μπροστά (3: 1). Τότε οι Ρώσοι άρχισαν να παραβιάζουν συστηματικά τους κανόνες. Αυτό οφειλόταν στην υψηλή πίεση των Αμερικανών και στο συνολικό πλεονέκτημα του τελευταίου. Τέτοια δραστηριότητα της αμερικανικής ομάδας χόκεϊ ανταμείφθηκε με ένα δεύτερο χτύπημα στον στόχο μας. Στο 49ο λεπτό, ο Zach Warenski μείωσε και πάλι το χάσμα μεταξύ των Αμερικανών στο ελάχιστο. Το υπόλοιπο της περιόδου, οι Ρώσοι ήταν αποκλειστικά στην άμυνα. Για ολόκληρο το παιχνίδι, ο Shesterkin αντικατοπτρίζει περισσότερες από σαράντα βολές Αμερικανών παικτών. Αυτό το παιχνίδι του τερματοφύλακα έχει γίνει μια σημαντική βοήθεια σε ολόκληρη την εθνική ομάδα στη διατήρηση της νίκης. Η πρακτική της αντικατάστασης του τερματοφύλακα με έναν έκτο παίκτη στο τέλος της συνάντησης δεν βοήθησε ούτε τους Αμερικανούς. Η Ρωσία αντέδρασε και κέρδισε 3: 2.

Οι χρεώσεις του Valery Bragin θα παίξουν τον επόμενο αγώνα στο τουρνουά στις 4 Ιανουαρίου. Οι αντίπαλοι των Ρώσων στους ημιτελικούς θα είναι η σουηδική εθνική ομάδα.