Ένα άλλο χρυσό μετάλλιο στο Bobsleigh στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Βίντεο: Ένα άλλο χρυσό μετάλλιο στο Bobsleigh στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Βίντεο: Two-Man Bobsleigh - Run 1 and 2 - Complete Event - Vancouver 2010 Winter Olympic Games 2024, Απρίλιος

Την τελευταία ημέρα του διαγωνισμού, οι bobsledders κατάφεραν να κερδίσουν ένα χρυσό μετάλλιο, διασφαλίζοντας ότι η ρωσική ομάδα κέρδισε τη βαθμολογία μετάλλου.

Ρωσικοί τέσσερις νικητές

Το αποκορύφωμα της τελευταίας Ολυμπιακής ημέρας του διαγωνισμού δεν ήταν μόνο η νίκη των Ρώσων σκιέρ, αλλά και των μπομπτ. Οι τέσσερις του Alexander Zubkov κατάφεραν να κερδίσουν ένα άλλο μετάλλιο της υψηλότερης αξιοπρέπειας, το οποίο έγινε το δέκατο τρίτο χρυσό μετάλλιο για τη ρωσική εθνική ομάδα. Ο αγώνας του bobsleigh είναι ένας από τους πιο δύσκολους, καθώς οποιαδήποτε λανθασμένη απόφαση μπορεί να αφαιρέσει το μετάλλιο. Σε τελική ανάλυση, η νίκη σε αυτό το άθλημα εξαρτάται ταυτόχρονα από τέσσερις αθλητές.

Ο Alexander Zubkov έχει ήδη αμφισβητήσει δύο φορές τη δεισιδαιμονία ότι ο κανονικός φορέας δεν θα μπορεί να κερδίσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι Ρώσοι αθλητές ήταν τυχεροί που έλαβαν μέρος στη μητρική τους πίστα "Sanki". Μετά από όλα, είχαν χρόνο να το τρέξουν. Μετά την πρώτη προσπάθεια, κατέστη σαφές ότι οι Zubkov, Voevoda, Negodailo και Trunenkov ήρθαν στο Σότσι για να κερδίσουν. Δεν ήταν όλες οι προσπάθειες επιτυχημένες για τη ρωσική ομάδα. Έτσι, κατά τη δεύτερη κατάβαση, οι αθλητές έκαναν πολλά λάθη, ωστόσο, αυτό δεν επηρέασε σημαντικά την τελική ευθυγράμμιση.

Δύο ομάδες αγωνίστηκαν για το χρυσό μετάλλιο - εκπρόσωποι της Λετονίας και της Ρωσίας. Τα διαλείμματα μετά την τρίτη προσπάθεια ήταν ελάχιστα, οπότε ήταν σημαντικό για τους Ρώσους μπόμπλερ να ολοκληρώσουν τον αγώνα τους καθαρά και χωρίς λάθη. Ο συνολικός χρόνος ολοκλήρωσης της διαδρομής ήταν 3 λεπτά και 40, 60 δευτερόλεπτα. Οι τέσσερις Λετονικοί έχασαν μόνο 0, 09 δευτερόλεπτα από την ομάδα του Zubkov. Η ομάδα από τις ΗΠΑ ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Μετά από μια άλλη θριαμβευτική νίκη την τελευταία ημέρα του διαγωνισμού, η ρωσική ομάδα κατάφερε να ξεπεράσει το δικό της ρεκόρ μετάλλου το 1976. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα όλων των ημερών των Ολυμπιακών Αγώνων, η ρωσική ομάδα έχει 33 μετάλλια.