Τελικοί 1/8 Παγκόσμιου Κυπέλλου 2014: πώς ήταν το παιχνίδι Γερμανία - Αλγερία

Βίντεο: Τελικοί 1/8 Παγκόσμιου Κυπέλλου 2014: πώς ήταν το παιχνίδι Γερμανία - Αλγερία

Βίντεο: Γερμανία-Αργεντινή 1-0 Στιγμιότυπα HD με Ελληνική Περιγραφή |Τελικός Mundial 2014| 2024, Απρίλιος

Ο έκτος αγώνας στον τελικό 1/8 του Παγκόσμιου Κυπέλλου της FIFA πραγματοποιήθηκε στις 30 Ιουνίου στην πόλη Πόρτο Αλέγκρε. Περισσότεροι από 40.000 οπαδοί στα περίπτερα είδαν τη συνάντηση μεταξύ Γερμανίας και Αλγερίας.

Η γερμανική ομάδα θεωρήθηκε η αγαπημένη σε αυτό το ζευγάρι, αλλά οι Γερμανοί πέρασαν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο σαφώς όχι στο επίπεδο τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν υψηλός, και οι Αφρικανοί ποδοσφαιριστές προσπάθησαν να μην είναι κατώτεροι από τους Γερμανούς παίκτες είτε από την άποψη της οργάνωσης του παιχνιδιού, είτε από την ικανότητα, είτε από απότομες επιθέσεις. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι Αλγερινοί στο πρώτο μισό της συνάντησης, ειδικά στην αρχή του αγώνα, επιτέθηκαν κάπως πιο έντονα. Ήταν εντυπωσιακό ότι ο Γερμανός τερματοφύλακας Neuer ήταν πολύ νευρικός. Έκανε πολλά αδικαιολόγητα λάθη.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να δημιουργήσουν μια πραγματικά επικίνδυνη στιγμή στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Kros πυροβόλησε επικίνδυνα από έξω από την περιοχή του πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας έσωσε την Αλγερία, αλλά ο Götze θα μπορούσε να σκοράρει το πρώτο γκολ του παιχνιδιού στο τέλος. Αλλά αυτό δεν συνέβη ούτε, αφού ο Μπόλι έσωσε ξανά τον στόχο του.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με ισοπαλία. Ταυτόχρονα, η ομάδα της Αλγερίας φαινόταν πολύ υγιής, προσπαθώντας να μην είναι κατώτερη από τους Γερμανούς σε τίποτα.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης, η Γερμανία πρόσθεσε. Επικίνδυνες στιγμές άρχισαν να εμφανίζονται στις πύλες των Αφρικανών. Οι Müller, Lam, Schweinsteiger είχαν αξιοσημείωτες πιθανότητες. Ωστόσο, ο Mboli έπιασε το θάρρος και έκανε πολλές μεγάλες σωτηρίες. Στην πρώτη γραμμή, οι Αφρικανοί ποδοσφαιριστές δεν έκαναν τίποτα - στο δεύτερο ημίχρονο, το πλεονέκτημα της Γερμανίας ήταν σημαντικό. Αλλά το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής ώρας - 0 - 0.

Σε επιπλέον χρόνο, οι Γερμανοί συνέχισαν να πιέζουν το γκολ του αντιπάλου. Αυτό που δεν μπορούσαν να κάνουν οι θάλαμοι του Λεβ σε 90 λεπτά, είχαν ήδη εκδώσει στο 92ο λεπτό. Ο Forward Schürrle μετέτρεψε τον πλευρικό σταυρό σε γκολ. Η Γερμανία ήταν 1-0.

Μετά την παραδοχή της μπάλας, οι παίκτες της Αλγερίας δεν είχαν πλέον την ευκαιρία να αντισταθμίσουν, καθώς οι Γερμανοί συνέχισαν την επίθεση τους. Ως αποτέλεσμα, στο 119ο λεπτό, ο Ozil σημείωσε το δεύτερο γκολ, το οποίο κατέστησε δυνατή την κατάργηση όλων των ερωτήσεων σχετικά με τον νικητή της συνάντησης.

Ωστόσο, οι παίκτες της Αλγερίας δεν έφυγαν από το γήπεδο χωρίς γκολ. Ήδη στον συμπυκνωμένο χρόνο των υπερωριών, ο Abdelmumen Jabu διεκδίκησε ένα γκολ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Αφρικανούς.

Το τελικό σκορ της συνάντησης είναι 2 - 1 υπέρ της Γερμανίας. Οι Γάλλοι περιμένουν ήδη τους Γερμανούς στους προημιτελικούς και οι παίκτες της Αλγερίας φεύγουν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου με αίσθηση υπερηφάνειας για τη χώρα τους.