Τελικοί 1/8 Παγκόσμιου Κυπέλλου 2014: Κόστα Ρίκα - Ελλάδα

Βίντεο: Τελικοί 1/8 Παγκόσμιου Κυπέλλου 2014: Κόστα Ρίκα - Ελλάδα

Βίντεο: ⚽️ Κόστα Ρίκα - Ελλάδα 1-1 (5-3 πεν.) Στιγμιότυπα - Mουντιάλ 2014 Φάση των "16" {29.6.2014} 2024, Ενδέχεται

Στις 29 Ιουνίου, στην πόλη Ρεσίφε της Βραζιλίας, πραγματοποιήθηκε ο τέταρτος αγώνας του 1/8 τελικού του παγκόσμιου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου στη Βραζιλία. Οι ομάδες της Κόστα Ρίκα και της Ελλάδας συναντήθηκαν, οι οποίες έφτασαν εντυπωσιακά στο αποφασιστικό στάδιο του τουρνουά.

Το ζευγάρι Κόστα Ρίκα - Ελλάδα θεωρήθηκε το πιο αδύναμο μεταξύ των άλλων ομάδων στα πλέι-οφ. Το παιχνίδι μεταξύ αυτών των ομάδων ήταν μια σαφής επιβεβαίωση αυτού.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν βαρετό. Οι Κόστα Ρίκα προσπάθησαν να παίξουν τον πρώτο αριθμό, και οι Έλληνες έκαναν αντεπιθέσεις, αλλά ουσιαστικά δεν υπήρχαν πιθανότητες να σκοράρουν. Η μπάλα κινήθηκε αργά, οι θεατές μπορούσαν να δουν τον αγώνα στο κέντρο του γηπέδου, οι ομάδες σπάνια ενοχλούσαν τους τερματοφύλακες.

Ανάμεσα στις αξέχαστες στιγμές του πρώτου μισού της συνάντησης, μπορεί κανείς να ξεχωρίσει την επικίνδυνη επίθεση των Ελλήνων, όταν ο Ευρωπαίος παίκτης σε κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να χτυπήσει το γκολ των αντιπάλων. Ο τερματοφύλακας της Κόστα Ρίκα Navas ήρθε στη διάσωση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με ισοπαλία.

Στην αρχή του δεύτερου μισού της συνάντησης, οι Κόστα Ρίκοι άνοιξαν λογαριασμό. Στο 52ο λεπτό, ο Brian Ruiz έφτασε στην κάτω γωνία του ευρωπαϊκού γκολ με το πιο ακριβές χτύπημα. Η Κόστα Ρίκα ηγήθηκε 1-0. Μετά από αυτή τη στιγμή, οι Έλληνες άρχισαν να ασκούν πίεση, προσπαθώντας να κλιμακώσουν την κατάσταση στις πύλες των Κεντρικών Αμερικανών. Ωστόσο, δεν λειτούργησε, υπήρχαν λίγες πιθανότητες. Όμως η αθλητική τύχη στράφηκε ακόμα μπροστά στους Έλληνες.

Ήδη στο συμπυκνωμένο χρόνο, ο Παπαστατόπουλος έπαιξε υπέροχα στις τελικές κινήσεις και εξισορρόπησε το σκορ. Οι Έλληνες τράβηξαν ισοπαλία στην ώρα των κανονισμών. Επιπλέον, οι Ευρωπαίοι είχαν άλλη μια στιγμή να χτυπήσουν το γκολ της Κόστα Ρίκα στην κανονική ώρα του αγώνα. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας Navas σώζει την ομάδα του αφού χτύπησε έναν Έλληνα παίκτη κάτω από το δοκάρι.

Σε επιπλέον χρόνο, οι θεατές δεν είδαν τους στόχους, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι Έλληνες ήταν πιο κοντά στο γκολ. Ήδη στο 121ο λεπτό της συνάντησης, ο Μιτρόγλου έχασε μια πραγματική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Έλληνας παίκτης πυροβόλησε από κοντά σε γκολ, αλλά έχασε τον στόχο.

Το παιχνίδι τελείωσε με ισοπαλία, επομένως, για δεύτερη φορά στο τουρνουά, η μοίρα να φτάσει στο επόμενο στάδιο αποφασίστηκε με πέναλτι.

Η τύχη χαμογέλασε στην Κόστα Ρίκα. Και οι πέντε παίκτες μετέτρεψαν τα σουτ, γεγονός που οδήγησε τους Κεντρικούς Αμερικανούς να κερδίσουν με πέναλτι 5-3. Η Κόστα Ρίκα θα παίξει τώρα την Ολλανδία στους προημιτελικούς και η Ελλάδα θα γυρίσει σπίτι.