Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο για το ποδόσφαιρο: τα αποτελέσματα της όγδοης ημέρας του αγώνα

Βίντεο: Δανία - Ελλάδα 0-1 Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 1982 2024, Ενδέχεται

Η πιο αναμενόμενη συνάντηση της όγδοης ημέρας στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία ήταν ο αγώνας μεταξύ των εθνικών ομάδων της Ουρουγουάης και της Αγγλίας. Εκτός από αυτές τις εξαιρετικές ομάδες, οι εθνικές ομάδες της Κολομβίας, της Ακτής του Ελεφαντοστού, της Ιαπωνίας και της Ελλάδας μπήκαν στα γήπεδα των σταδίων στη Βραζιλία στις 19 Ιουνίου.

Παγκόσμιο Κύπελλο 2014 για το ποδόσφαιρο: τα αποτελέσματα της όγδοης ημέρας του αγώνα

Ο πρώτος αγώνας της ημέρας πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Βραζιλίας. Οι ηγέτες της ομάδας Γ, οι εθνικές ομάδες της Κολομβίας και της Ακτής του Ελεφαντοστού, συμμετείχαν στον αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρίς γκολ. Υπήρχε ένταση στην αρένα που πήρε το όνομά της από τον σπουδαίο επιθετικό Garrinchi. Η εντύπωση ήταν ότι οι παίκτες είχαν βάρη στα πόδια τους - η ανάπτυξη των γεγονότων δεν ήταν βιαστική. Το δεύτερο ημίχρονο ενθουσίασε τον θεατή με γκολ. Πρώτον, οι Κολομβιανοί σκόραρε δύο φορές, μετά από τους οποίους οι θεατές της Νότιας Αμερικής ηρέμησαν και περίμεναν ένα απλό τέλος της συνάντησης. Ωστόσο, ο Gervinho κατάφερε να κερδίσει ένα γκολ. Στα υπόλοιπα 15 λεπτά, οι Αφρικανοί παίκτες προσπάθησαν να σκοράρουν περισσότερα, αλλά αυτό δεν συνέβη. Η εθνική ομάδα της Κολομβίας σημείωσε άλλους τρεις πόντους και οδήγησε μόνος της το κουαρτέτο C του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Η συνάντηση μεταξύ Ουρουγουάης και Αγγλίας ήταν το επίκεντρο των αγώνων της 19ης Ιουνίου. Και οι δύο ομάδες έχασαν τους εναρκτήριους αγώνες τους στο τουρνουά, οπότε ο δεύτερος αγώνας του ομίλου D ήταν πολύ σημαντικός. Ο ήρωας της συνάντησης ήταν ο Luis Suarez, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ εναντίον των προγόνων του ποδοσφαίρου. Ο αντι-ήρωας είναι ο Wayne Rooney, ο οποίος, παρόλο που σημείωσε ένα γκολ, έχασε δύο ακόμη μεγάλες πιθανότητες να συλλάβει το γκολ της Νότιας Αμερικής. Στην αρχή, οι Ουρουγουάοι πήραν το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια η Αγγλία προσπάθησε να κερδίσει πίσω. Ωστόσο, στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Suarez σημείωσε διπλό και έφερε την τελική νίκη στην Ουρουγουάη με σκορ 2 - 1. Τώρα οι Νοτιοαμερικανοί έχουν πιάσει τις εθνικές ομάδες της Ιταλίας και της Κόστα Ρίκα, αλλά οι τελευταίοι έχουν ένα παιχνίδι το ένα στο άλλο στο αποθεματικό. Η κατάσταση στην Ομάδα Δ είναι ακόμη πιο συγκεχυμένη.

Ο τελευταίος αγώνας της ημέρας ήταν ο αγώνας στο Νατάλ μεταξύ Ιαπωνίας και Ελλάδας. Αυτός ο αγώνας έγινε ο πιο βαρετός στην όγδοη ημέρα του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ 0 - 0 αντικατοπτρίζει το κύριο περιεχόμενο της συνάντησης. Δεν υπήρχαν πολλές επικίνδυνες στιγμές, αλλά οι Ιάπωνες ήταν ακόμα πιο κοντά στη νίκη. Αυτές οι ομάδες αντιπροσωπεύουν την Ομάδα Γ στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Τώρα, μετά από δύο γύρους, το τραπέζι σε αυτό το κουαρτέτο είναι επικεφαλής των Κολομβιανών με έξι πόντους, οι Ιβοί έχουν τρεις πόντους, και οι Ιάπωνες και οι Έλληνες έχουν έναν βαθμό. Οι ομάδες θα πρέπει να παίξουν έναν ακόμη αγώνα στην ομάδα.