Βίντεο: Τι θέση πήρε η Ρωσία στην κατάταξη των μεταλλίων των Ολυμπιακών Αγώνων στο Λονδίνο

Βίντεο: Τρομακτικοί σκοτεινοί συμβολισμοί, από τους #Ολυμπιακούς αγώνες του 2012 ! 2024, Μάρτιος

Οι Αγώνες των Θερινών Ολυμπιακών Αγώνων του XXX στο Λονδίνο έληξαν στις 12 Αυγούστου 2012 και τα τελευταία σετ βραβείων του αθλητικού φόρουμ κλήθηκαν την ίδια ημέρα. Στον τελικό πίνακα των ανεπίσημων βαθμολογιών μετάλλου, η Ρωσία αποδείχθηκε ελαφρώς χαμηλότερη από ό, τι περίμεναν οι οπαδοί και οι αθλητικοί εμπειρογνώμονες.

Πριν από την έναρξη των αγώνων, ειδικοί πίστευαν ότι οι Ρώσοι Ολυμπιακοί, εάν δεν ανταγωνίζονταν τα αδιαμφισβήτητα φαβορί - οι Αμερικανοί και οι Κινέζοι, θα πάρουν τη θέση τους αμέσως μετά. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη - η Ρωσία πήρε πολύ χρόνο για να βγει από τη θέση της στο τέλος των δέκα κορυφαίων ηγετών στην κατάταξη των μεταλλίων και πήρε την τέταρτη γραμμή στον τελικό πίνακα. Ο συνολικός αριθμός των βραβείων που κέρδισαν οι αθλητές μας (83) είναι 10 φορές υψηλότερος από το αποτέλεσμα που παρουσιάστηκε στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο. Αυτό είναι το τρίτο ρεκόρ των Αγώνων του Λονδίνου, μόνο έξι μονάδες πίσω από τη συλλογή που συγκεντρώθηκαν από Κινέζους αθλητές. Ωστόσο, στην κατάταξη των μεταλλίων, δίνεται προτεραιότητα στην ποιότητα των βραβείων και η βρετανική Ολυμπιακή ομάδα έχει περισσότερες πρώτες θέσεις χρυσού από τους Ρώσους - 29 έναντι 24.

Τις περισσότερες φορές, οι αθλητές μας ανέβηκαν στο βάθρο - σε διάφορους κλάδους αυτού του αθλήματος κέρδισαν 18 βραβεία, 8 εκ των οποίων ήταν χρυσά. Η δεύτερη μεγαλύτερη προσφορά μετάλλου έγινε από γυμναστές (8 μετάλλια), αν και μόνο η Aliya Mustafina κατάφερε να κατακτήσει το υψηλότερο βραβείο. Αλλά τα judokas στα 5 μετάλλια είχαν τρία από τα υψηλότερα πρότυπα - τις πρώτες οκτώ ημέρες των αγώνων, μόνο οι Ολυμπιονίκες αυτής της αθλητικής πειθαρχίας έφεραν χρυσό στη Ρωσία. Και το πιο καρποφόρο για τα βραβεία για τους συμπατριώτες μας ήταν η προτελευταία 15η ημέρα του φόρουμ. Στις 11 Αυγούστου έκαναν το ρεκόρ των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου για τον αριθμό των βραβείων, κερδίζοντας 6 χρυσά, 4 ασημένια και 5 χάλκινα μετάλλια.

Υπήρχαν μόνο 436 αθλητές στη ρωσική Ολυμπιακή ομάδα, μεταξύ των οποίων οι γυναίκες είχαν ένα μικρό πλεονέκτημα - 228 έναντι 208. Η συμβολή των μεταλλίων στο τελικό αποτέλεσμα της εθνικής ομάδας της χώρας διανεμήθηκε με τον ίδιο περίπου τρόπο - το «αδύναμο φύλο» κέρδισε 6 ακόμη βραβεία (44 έναντι 38), αν και το σκορ είναι ίσο με χρυσά μετάλλια (12 το καθένα).

Οι Αμερικανοί κέρδισαν την κατάταξη των μεταλλίων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 - η ομάδα των ΗΠΑ έχει μόνο 104 βραβεία, εκ των οποίων τα 46 έχουν τα υψηλότερα πρότυπα. Οι αθλητές από την κινεζική εθνική ομάδα πήραν 88 θέσεις στο βάθρο και 38 φορές ήταν το υψηλότερο βήμα του. Οι Βρετανοί έχουν κερδίσει 29 χρυσά μετάλλια και ο συνολικός αριθμός των βραβείων που έχουν συλλέξει είναι 65.