Ποια χώρα ήταν πιο συχνά στην πρώτη θέση στον αριθμό των Ολυμπιακών μεταλλίων

Βίντεο: Ποια χώρα ήταν πιο συχνά στην πρώτη θέση στον αριθμό των Ολυμπιακών μεταλλίων

Βίντεο: Συγκινημένες αλλά και στενοχωρημένες Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου μιλούν για την 5η θέση 2024, Απρίλιος

Αν θυμηθούμε όλη την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, μπορούμε να πούμε ότι τα περισσότερα μετάλλια ανήκουν σε Έλληνες αθλητές. Αλλά αυτό δεν είναι απολύτως σωστό: οι διαγωνισμοί άρχισαν να διεξάγονται στην Ελλάδα το 776 π. Χ., και μόνο πολίτες αυτού του κράτους συμμετείχαν σε αυτούς.

Στην ιστορία των σύγχρονων διεθνών Ολυμπιακών Αγώνων από το 1896, τα περισσότερα μετάλλια τόσο σε καλοκαιρινά όσο και σε χειμερινά αθλήματα έχουν κερδίσει αθλητές από τις ΗΠΑ - 2112. Η ΕΣΣΔ βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 1234 βραβεία και στην τρίτη θέση είναι η Μεγάλη Βρετανία, η οποία έχει 665 μετάλλια … Με τον ίδιο τρόπο, οι θέσεις διανεμήθηκαν σύμφωνα με τον αριθμό των βραβείων της υψηλότερης αξιοπρέπειας: οι ΗΠΑ έλαβαν 1.062 χρυσά μετάλλια, η ΕΣΣΔ - 697, η Μεγάλη Βρετανία - 245. Η Ρωσία συγκέντρωσε 490 μετάλλια, εκ των οποίων τα 169 ήταν χρυσά. Αυτό δεν είναι τόσο κακό αποτέλεσμα: όπως η Ρωσική Ομοσπονδία, η χώρα μας έχει συμμετάσχει στα Ολυμπιακά τουρνουά σχετικά πρόσφατα.

Στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες, που πραγματοποιήθηκαν στο Λονδίνο, οι Ηνωμένες Πολιτείες κατέκτησαν επίσης την ανεπίσημη κατάταξη ως προς τον αριθμό των βραβείων που έλαβαν. Οι Αμερικανοί αθλητές μπήκαν στις τρεις πρώτες 104 φορές, από τις οποίες 46 ήταν οι πρώτες. Στη δεύτερη θέση αυτής της κατάταξης είναι η Κίνα με 88 μετάλλια, εκ των οποίων τα 38 είναι χρυσά. Η τρίτη θέση πήγε στη Μεγάλη Βρετανία. Οι αθλητές του ανέβηκαν στο βάθρο 65 φορές και 29 φορές πήραν το υψηλότερο βήμα. Η ρωσική ομάδα ήταν στην τέταρτη θέση με 84 μετάλλια, εκ των οποίων τα 24 ήταν χρυσά.

Πρέπει να σημειωθεί ότι μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, ο αριθμός των βραβείων της Ρωσικής ομάδας που κέρδισε στους Ολυμπιακούς Αγώνες μειώνεται σταδιακά. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι αθλητές και οι προπονητές που εκπαιδεύτηκαν από τη σοβιετική σχολή εγκαταλείπουν σταδιακά το μεγάλο άθλημα. Και η νέα ρωσική αθλητική σχολή δεν είναι ακόμα αρκετά ισχυρή.

Στις σύγχρονες συνθήκες, οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι ένας διαγωνισμός όχι μόνο για εκπαιδευμένους αθλητές, αλλά και για κατασκευαστές αθλητικού εξοπλισμού, αθλητικών υποδομών και φαρμακολογικής υποστήριξης. Για την επιτυχή απόδοση της εθνικής αθλητικής ομάδας, είναι απαραίτητο η χώρα να διαθέτει αρκετούς δημογραφικούς πόρους για να επιλέξει τους πιο ταλαντούχους αθλητές. Ταυτόχρονα, το κράτος πρέπει να οργανώσει σωστά τις προπαρασκευαστικές εργασίες και να επενδύσει επαρκές ποσό χρημάτων για την ανάπτυξη του αθλητισμού. Με βάση αυτό, γίνονται προβλέψεις ότι τα επόμενα 10 χρόνια, οι αναπτυσσόμενες χώρες θα συμπιέσουν τους σημερινούς ηγέτες των Ολυμπιακών αγώνων - την Ευρώπη και τις Ηνωμένες Πολιτείες, όπου η δημογραφική κατάσταση επιδεινώνεται σταδιακά, παρά την ευνοϊκή οικονομική κατάσταση.