Που πραγματοποιήθηκαν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976

Βίντεο: Που πραγματοποιήθηκαν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976

Βίντεο: Ολυμπιακοί Αγώνες στην Αθήνα το 1896 2024, Απρίλιος

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες είναι ένα από τα πιο σημαντικά αθλητικά γεγονότα στον κόσμο. Εκπρόσωποι δεκάδων χωρών συμμετέχουν σε αυτούς, αθλητικοί διαγωνισμοί μεταδίδονται σε όλο τον κόσμο. Ένα από τα πιο λαμπρά στην ιστορία του αθλητισμού ήταν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976.

Αρχικά είχε προγραμματιστεί ότι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976 θα διεξαχθούν στις Ηνωμένες Πολιτείες στην πόλη του Ντένβερ. Ωστόσο, οι κάτοικοι της περιοχής αντιτάχθηκαν στη διεξαγωγή της, με αποτέλεσμα, η Ολυμπιακή Επιτροπή να βρεθεί σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση, καθώς η προετοιμασία των Ολυμπιακών Αγώνων διαρκεί περισσότερο από ένα χρόνο. Βοηθημένος από την Αυστρία, η οποία είχε ήδη φιλοξενήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες το 1964 στο Ίνσμπρουκ. Ως αποτέλεσμα συμφωνιών με την Ολυμπιακή Επιτροπή, το Ίνσμπρουκ φιλοξένησε και πάλι τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

1123 άτομα από 37 χώρες συμμετείχαν στον διαγωνισμό, δέκα αθλητικοί κλάδοι παρουσιάστηκαν στα παιχνίδια: αλπικό σκι, μπομπσάιλ, μπάθλο, γρήγορο πατινάζ, άλμα σκι, σκι αντοχής, συνδυασμός σκανδιναβικών, luge, πατινάζ, χόκεϊ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της Ολυμπιάδας, οι χώρες που κερδίζουν είναι πάντα αποφασισμένες. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ίνσμπρουκ, αθλητές από τη Σοβιετική Ένωση κέρδισαν μια πειστική νίκη, έχοντας κερδίσει 13 χρυσά, 6 ασημένια και 8 χάλκινα μετάλλια σε έναν πικρό αγώνα. Η τιμητική δεύτερη θέση πήρε το GDR - 7 χρυσά, 5 ασημένια και 7 χάλκινα μετάλλια. Η τρίτη θέση πήρε σε αθλητές από τις Ηνωμένες Πολιτείες, έλαβαν 3 χρυσά, 3 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια.

Οι οπαδοί θυμήθηκαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ίνσμπρουκ για την υψηλή ένταση του αγώνα. Ο τελικός του διαγωνισμού χόκεϋ αποδείχθηκε ιδιαίτερα δραματικός, στον οποίο συναντήθηκαν παλιοί αντίπαλοι - οι εθνικές ομάδες της Σοβιετικής Ένωσης και της Τσεχοσλοβακίας. Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της ΕΣΣΔ θεωρήθηκε η αγαπημένη, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο αντίπαλος κέρδισε με σκορ 0: 2. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι σοβιετικοί παίκτες χόκεϊ κατάφεραν να ισορροπήσουν το σκορ, αλλά οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου ημιχρόνου, οι αθλητές από την Τσεχοσλοβακία πήραν ξανά το προβάδισμα. Και μόνο οι στόχοι των Alexander Yakushev και Valery Kharlamov καθόρισαν το τελικό σκορ στον αγώνα - 4: 3 υπέρ της εθνικής ομάδας της ΕΣΣΔ.

Οι σοβιετικοί σκέιτερ έκαναν επίσης καλή απόδοση. Στο πατινάζ ζευγαριού, η Ιρίνα Ροντίνα και ο Αλέξανδρος Ζαΐτσεφ κέρδισαν χρυσό, στο χορό πάγου, οι πρώτοι ήταν οι Λιουτμίλα Πακκόμοβα και Αλέξανδρος Γκόρσκκοφ.

Ο Σεργκέι Σαβέγιεφ κέρδισε τον αγώνα των 30 χλμ μεταξύ σκιέρ. Σε απόσταση 15 χιλιομέτρων, δύο πρώτες θέσεις πήγαν στους Νικολάι Μπαζούκοφ και Έβγκενυ Μπελιάεφ. Ένα άλλο μετάλλιο, χάλκινο, κέρδισε στον αγώνα της ομάδας. Ο χρυσός κέρδισε επάξια αθλητές από τη Φινλανδία. Οι γυναίκες διακρίθηκαν επίσης - η Raisa Smetanina κέρδισε τον αγώνα σκι 10 χιλιομέτρων και τα σοβιετικά κορίτσια κέρδισαν επίσης χρυσό στο ρελέ.

Οι biathletes πέτυχαν επίσης επιτυχία - ο Nikolay Kruglov κέρδισε χρυσό στον ατομικό αγώνα 20 χλμ. Οι σοβιετικοί αθλητές κέρδισαν και στο ρελέ.

Οι Χειμερινοί Αγώνες του 1976 στο Ίνσμπρουκ ήταν μερικές από τις πιο έντονες και συναρπαστικές των Ολυμπιακών Αγώνων και έχουν μείνει για πάντα στην αθλητική ιστορία.