Που πραγματοποιήθηκαν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1968

Βίντεο: Που πραγματοποιήθηκαν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1968

Βίντεο: Οι Μασκότ των Ολυμπιακών αγώνων (1968-2020) 2024, Απρίλιος

Το 1968, η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή ανέθεσε και πάλι τη διεξαγωγή των Αγώνων στη Γαλλία. Φέτος, η Γκρενόμπλ έγινε η πρωτεύουσα διεθνών αθλητικών αγώνων χειμερινών σπορ.

Η τελική απόφαση ότι οι αγώνες θα διεξαχθούν στη Γκρενόμπλ λήφθηκε σε συνεδρίαση της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (ΔΟΕ) το 1964. Οι αντίπαλοι της Γκρενόμπλ ήταν η ιαπωνική πόλη Σαπόρο, η νορβηγική πρωτεύουσα του Όσλο και η λίμνη Πλάσιντ, που βρίσκονται στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το γαλλικό χιονοδρομικό κέντρο κέρδισε με μικρό περιθώριο στον τελικό γύρο του διαγωνισμού με την καναδική πόλη του Κάλγκαρι.

Σε 4 χρόνια, δημιουργήθηκαν αρκετές ειδικές αθλητικές εγκαταστάσεις για τους αγώνες στη Γκρενόμπλ, για παράδειγμα το Ολυμπιακό Στάδιο. Οι πίστες σκι αλπικού και τόμπογκαν υπήρχαν ήδη νωρίτερα, γεγονός που επέτρεψε τη μείωση του οικονομικού κόστους της προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μόνο 37 πολιτείες έλαβαν μέρος στα παιχνίδια. Αυτός ο διαγωνισμός ήταν το ντεμπούτο της μαροκινής ομάδας. Επίσης, οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1968 ήταν ο πρώτος στον οποίο οι ομάδες της Λαϊκής Δημοκρατίας της Γερμανίας και της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας συμμετείχαν χωριστά.

Η πρώτη θέση στην ανεπίσημη κατάταξη μεταλλίων πήρε η Νορβηγία, η οποία αντικατοπτρίζει το υψηλό επίπεδο προπόνησης των αθλητών αυτής της ομάδας σε χειμερινά σπορ. Το καλύτερο από όλα, οι Νορβηγικοί σκιέρ εμφανίστηκαν. Οι σκέιτερ και οι αθλήτριες έφεραν επίσης πολλά μετάλλια.

Το δεύτερο με υστέρηση μόνο ενός μεταλλίου ήταν η Σοβιετική Ένωση. Η εθνική ομάδα χόκεϊ της ΕΣΣΔ έλαβε χρυσό. Οι σοβιετικοί σκέιτερ έπαιξαν άριστα. Ένα ζευγάρι των Lyudmila Belousova και Oleg Protopopov κατέλαβε την πρώτη θέση, ενώ η Τατιάνα Ζουκ και ο Αλέξανδρος Γκόρελιτς κατέλαβαν τη δεύτερη θέση. Επίσης, ένας χρυσός πήγε σε έναν σοβιετικό αθλητή για άλματα σκι, το οποίο ήταν μια σημαντική επιτυχία για την ΕΣΣΔ σε αυτόν τον κλάδο.

Η τρίτη ήταν η ομάδα της Γαλλίας, η χώρα υποδοχής. Σχεδόν όλα τα μετάλλια της εθνικής ομάδας έφεραν σκιέρ, των οποίων το επίπεδο στη Γαλλία είναι παραδοσιακά υψηλό. Η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών έπαιξε αρκετά κατά μέσο όρο, τερματίζοντας στην 9η γενικά. Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο για τη χώρα κέρδισε η Peggy Flaming, με το πατινάζ.