Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 στο St. Moritz

Βίντεο: Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 στο St. Moritz

Βίντεο: Μια αρχαία ολυμπιακή διοργάνωση 2024, Απρίλιος

Οι Δεύτεροι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 πραγματοποιήθηκαν στο St. Moritz (Ελβετία) από τις 11 έως τις 19 Φεβρουαρίου. Οι διαγωνιζόμενοι για τους Αγώνες ήταν οι Enelberg, Davos και St. Moritz. Η επιλογή του τελευταίου οφείλεται στην παρουσία καλών πίστες σκι σε αυτό το μέρος.

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 παρακολούθησαν 25 χώρες, 491 αθλητές (εκ των οποίων 27 ήταν γυναίκες). Μετάλλια απονεμήθηκαν σε 13 αριθμούς από έξι αθλητικά προγράμματα.

Στο πατινάζ ταχύτητας και του σκι, ο ανταγωνισμός εντατικοποιήθηκε, αλλά το αποτέλεσμα ουσιαστικά δεν διέφερε από τα αποτελέσματα των πρώτων Ολυμπιακών Αγώνων το 1924. Αθλητές από τη Νορβηγία έχουν χάσει μόνο ένα από τα τέσσερα χρυσά μετάλλια εδώ (σκι).

Στο πατινάζ στον πάγο, ο Klas Thunberg από τη Φινλανδία κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια σε αποστάσεις 1500 μ. Και 500 μ. Οι Νορβηγοί Bernt Evensen και ο Ivar Ballangrud κέρδισαν ένα χρυσό το καθένα στους ίδιους διαγωνισμούς.

Σουηδοί σκιέρ κέρδισαν τον αγώνα των 50 χλμ. Σύμφωνα με ειδικούς, λόγω της απόψυξης, η πρησμένη βαριά πίστα σκι εμπόδισε τους Νορβηγούς να επιδείξουν την υψηλή τους τεχνική. Καλύπτοντας μια απόσταση 18 χλμ., Όταν δεν υπήρχε ακόμη απόψυξη, οι σκιέρ από τη Νορβηγία εμφανίστηκαν πολύ ισχυρότεροι από τους αντιπάλους τους. Ο χρυσός σε αυτή την απόσταση πήρε ο Johan Grottmsbroten, ήταν επίσης ο πρώτος στο biathlon.

Ελβετοί αθλητές σε διαγωνισμούς σκελετού δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε ένα μετάλλιο. Αλλά οι Αμερικανοί κατάφεραν να κερδίσουν χρυσό και ασήμι σε αγώνες ελκήθρων υψηλής ταχύτητας. Οι συμμετέχοντες από τις ΗΠΑ αποδείχθηκαν επίσης ισχυρότεροι από άλλους στο bobsleigh - η δεύτερη αμερικανική ομάδα κέρδισε, η πρώτη πήρε τη δεύτερη θέση.

Το τουρνουά χόκεϋ κέρδισε οι Καναδοί. Δεν έδωσαν ούτε ένα γκολ στους αντιπάλους τους από τη Σουηδία.

Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού πατινάζ, μόνο ο Gillis Grafström από τη Σουηδία κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή, εξασφαλίζοντας ένα μετάλλιο το 1924. Στον διαγωνισμό μεταξύ των γυναικών, το πρωτάθλημα κέρδισε η Sonya Heni, μια νορβηγική σκέιτερ που έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής ένα χρόνο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο πατινάζ ζευγαριού, οι Γάλλοι παίκτες φιγούρας Pierre Brunet και Andre Joly πήραν χρυσό. Οι αυστριακοί σκέιτερ έλαβαν δύο αργυρά και χάλκινα μετάλλια.

Στον ομαδικό διαγωνισμό, όπως και στους Αγώνες του 1924, οι αθλητές της Νορβηγίας κέρδισαν, έχοντας 93 πόντους (15 μετάλλια, εκ των οποίων 5 χρυσά, 5 ασημένια και 5 χάλκινα). Στη δεύτερη θέση ήταν οι Αμερικανοί, που κέρδισαν 45 πόντους (6 μετάλλια: 2 χρυσά, 2 ασημένια και 2 χάλκινα). Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι αθλητές της Σουηδίας, οι οποίοι κέρδισαν 35 πόντους (5 μετάλλια: 2 χρυσά, 2 ασήμι και 1 χάλκινο).