Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 στο Άμστερνταμ

Βίντεο: Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1928 στο Άμστερνταμ

Βίντεο: ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ! Μαθαίνουμε κι αλλιώς 2024, Απρίλιος

Το 1928, οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στην πρωτεύουσα των Κάτω Χωρών, το Άμστερνταμ. Αυτή η πόλη διεκδίκησε το καθεστώς της πρωτεύουσας το 1920 και το 1924, αλλά παραχωρήθηκε στο Παρίσι και την Αμβέρσα. Μια τόσο μακρά προετοιμασία για τον διαγωνισμό κατέστησε δυνατή τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων σε υψηλό επίπεδο.

46 εθνικές ομάδες συμμετείχαν στους αγώνες. Για πρώτη φορά μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, μια γερμανική ομάδα προσκλήθηκε στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Κράτη όπως η Μάλτα, ο Παναμάς και η Ροδεσία (τώρα Ζιμπάμπουε) συμμετείχαν σε τέτοιους διαγωνισμούς για πρώτη φορά στην ιστορία. Η Σοβιετική Ένωση δεν μπόρεσε να διευθετήσει τη σειρά συμμετοχής της με τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή και παρέμεινε εκτός του διαγωνισμού.

Σε αυτούς τους αγώνες, ορισμένες από τις Ολυμπιακές παραδόσεις καθιερώθηκαν για πρώτη φορά. Συγκεκριμένα, η Ολυμπιακή φλόγα ήταν αναμμένη. Επίσης, καθορίστηκε η σειρά των ομάδων κατά την τελετή έναρξης του διαγωνισμού. Η πρώτη ήταν η ομάδα της Ελλάδας και η τελευταία ήταν η εθνική ομάδα της πολιτείας στην επικράτεια της διοργάνωσης.

Συνολικά, διοργανώθηκαν διαγωνισμοί σε 15 αθλήματα στην Ολυμπιάδα. Η συμμετοχή των γυναικών στο τουρνουά έχει επεκταθεί. Τώρα θα μπορούσαν να παίξουν όχι μόνο στην κολύμβηση και τις καταδύσεις, αλλά και στον αθλητισμό και τη γυμναστική. Αυτές οι καινοτομίες προκάλεσαν πολλές αντιπαραθέσεις και διαμάχες στην Ολυμπιακή Επιτροπή, αλλά αποφασίστηκε να ληφθεί υπόψη το γεγονός ότι τα γυναικεία αθλήματα γίνονται πιο διαδεδομένα.

Η πρώτη θέση στην κατάταξη των μεταλλίων κατακτήθηκε από τις Ηνωμένες Πολιτείες. Οι αθλητές, τόσο γυναίκες όσο και άντρες, έφεραν τα περισσότερα χρυσά μετάλλια στην ομάδα. Για παράδειγμα, η American Betty Robinson έγινε η πρώτη γυναίκα που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στον αγώνα των 100 μέτρων. Οι κολυμβητές αυτής της χώρας, τόσο ως ομάδα όσο και σε ατομικές κολύμβηση, έδειξαν εξαιρετικές αθλητικές ικανότητες.

Η δεύτερη θέση πήγε στη γερμανική εθνική ομάδα. Η ομάδα υδατοσφαίρισης από αυτήν τη χώρα έλαβε χρυσό. Οι γερμανικοί άρση βαρών είχαν επίσης καλή απόδοση.

Η Φινλανδία ήρθε στην τρίτη θέση. Οι αθλητές και οι παλαιστές αυτής της ομάδας έλαβαν συνολικά 8 χρυσά βραβεία. Μεταξύ των μεταλλίων ήταν ο Paavo Nurmi, ο νικητής των τελευταίων Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Και η εθνική ομάδα του οικοδεσπότη των αγώνων - η Ολλανδία - πήρε μόνο την 8η θέση.