Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1952 στο Όσλο

Βίντεο: Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1952 στο Όσλο

Βίντεο: ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ! Μαθαίνουμε κι αλλιώς 2024, Απρίλιος

Το 1952, πραγματοποιήθηκαν στο Όσλο οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες VI. Η ιταλική πόλη Cortina d'Ampezzo και η λίμνη Placid (ΗΠΑ) αγωνίστηκαν επίσης για το δικαίωμα να τους κρατήσουν, αλλά τα μέλη της ΔΟΕ αποφάσισαν να μην τους ευνοήσουν. Αθλητές από την ΕΣΣΔ δεν συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς η κυβέρνηση φοβόταν πολύ χαμηλά αποτελέσματα, τα οποία θα μπορούσαν να επηρεάσουν αρνητικά τη φήμη της χώρας.

Στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Όσλο, μόνο 22 σετ μετάλλια παίχτηκαν σε 8 αθλήματα. Συγκεκριμένα, διοργανώθηκαν διαγωνισμοί σε bobsleigh, speed skating και αλπικό σκι, cross-country σκι, skating, ice hockey, ski jumping και Nordic gabungan. Ο σκελετός αποκλείστηκε από το πρόγραμμα χειμερινών αγώνων.

Είναι ενδιαφέρον ότι η καλύτερη απόδοση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Όσλο ήταν οι οικοδεσπότες της, οι Νορβηγοί. Αυτοί ήταν που κατάφεραν να κερδίσουν τον μεγαλύτερο αριθμό βραβείων, όπως 7 χρυσά, 3 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια. Η Αμερική βρισκόταν στη δεύτερη θέση. Οι αθλητές από τις Ηνωμένες Πολιτείες έλαβαν 4 χρυσά, 6 ασημένια και 1 χάλκινα μετάλλια. Και τέλος, στην τρίτη θέση ήταν αθλητές από τη Φινλανδία, οι οποίοι κέρδισαν 3 χρυσά, 4 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια.

Εκτός από τα κύρια αθλήματα που αναφέρονται παραπάνω, το πρόγραμμα Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1952 περιελάμβανε διαγωνισμούς χόκεϊ επίδειξης. Παρακολούθησαν αθλητές από τη Σουηδία, τη Νορβηγία και τη Φινλανδία. Ο νικητής του τουρνουά ήταν η Σουηδία, η οποία στα κύρια αθλήματα κέρδισε μόνο 4 χάλκινα μετάλλια και όχι ένα ασημένιο και χρυσό μετάλλιο, έτσι ώστε οι σουηδοί αθλητές ήταν σε θέση να ευχαριστήσουν τους συμπατριώτες τους. Η δεύτερη θέση στο τουρνουά μπάντι πήρε η Νορβηγία και η τρίτη πήγε στους Φινλανδούς.

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1952 είχαν πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Το πιο σημαντικό από αυτά ήταν η διεξαγωγή διαγωνισμών σκι αντοχής για γυναίκες. Τότε ήταν που για πρώτη φορά στην ιστορία του Ολυμπιακού κινήματος, οι αθλητές κατάφεραν να αποδειχθούν όχι μόνο στο αλπικό σκι, αλλά και σε αγώνες 10 χλμ. Επιπλέον, στη Νορβηγία διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την είσοδο γυναικών σε αυτούς τους διαγωνισμούς, αλλά σε αυτό το θέμα δεν λήφθηκε υπόψη η γνώμη των εκπροσώπων της χώρας που φιλοξένησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στο σκι αντοχής συμμετείχαν 20 αθλητές από 8 χώρες. Οι σκιέρ από τη Φινλανδία παρουσίασαν με μεγαλύτερη επιτυχία: πήραν και τα τρία μετάλλια. Η πρώτη θέση πήρε η Lidia Viderman, η δεύτερη - η Mirja Hietamies και η τρίτη - η Siiri Rantanen. Γενικά, σύμφωνα με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, οι σκιέρ από τη Φινλανδία, τη Σουηδία και τη Νορβηγία ήταν στο προβάδισμα, αφήνοντας τους αντιπάλους τους από άλλες χώρες πολύ πίσω.